Създадоха миниатюри на човешкия мозък
Учени сътвориха „ човешки мозъци “ с размерите на грахово зърно. Миниатюрите се следят в лаборатория, с вярата те да са ключът към сполучливото лекуване на някои неврологични болести.
„ Малките мозъци “ нямат мисловни качества, само че крайната им фаза на развиване се равнява на етапа на развиване на заченат ембрион на 2 седмици.
Човешкият мозък е една от най-сложните структури във Вселената. Затова невролозите оповестиха откритието за изумително.
Изобретението е направено от учените на Института по молекулярна биология към Австрийската академия на науките.
За основаването на дребния „ мозък “ са употребявани ембрионални стволови кафези и кафези от кожата на възрастни.
От тези кафези били създаден neuroectoderm – ембрион, който се развива в гръбначния мозък. В новообразувания ембрион са сложени дребни капчици гел, след което на тъканта са доставени хранителни субстанции и О2 посредством биореактор.
Новите кафези съумели да се провеждат в мозъчна кора и да развият обособени области на мозъка, ретина и начален етап на хипоталамус – център, обвързван с паметта.
След 2 месеца мозъчната тъкан стигнала оптимален размер от към 4 мм.
След 1 година растежът на „ дребните мозъци “ спрял поради неналичието на кръвоснабдяване в мозъчната тъкан. Хранителните субстанции и кислорода не съумели да обхванат до центъра на мозъчната конструкция.
Според откривателя - доктор Юрген Ноблих, органоидите са послужили за проучване на аргументите, от които пораждат проблеми с развиването на мозъка. Следващата задача на учените е да изучат най-разпространените неврологични болести – шизофрения и аутизъм. Те се появяват като недостатъци при мозъчното развиване и всекидневно се демонстрират единствено при възрастни.
Учени са успявали да основат мозъчни кафези и преди, само че последният модел на дребни мозъци са най-близкият еквивалент на човешкия мозък.
Иновативната техника може да размени медикаментозните опити върху плъхове и мишки, защото ще е допустимо новосъздадените медикаменти да бъдат тествани върху мозъчна тъкан.