Откриха точката за контрол на човека
Учени откриха точката в човешкия мозък, чието стимулиране може да докара до загуба на схващане. След възобновяване на съзнанието пациентът няма никакъв спомен от случилото се.
Доктор Мохамад Кубеиси и сътрудниците му от университета Джордж Вашингтон са провели опит върху 54-годишна жена, страдаща от епилепсия, с електрически импулси.
Учените са се съсредоточили върху една съответна точка от мозъка ѝ и са открили, че в случай че я подтикват, могат да накарат пациентката да загуби схващане.
След като върнали в схващане епилептичката, тя декларирала на научния екип, че няма никакъв спомен от случилото се.
Съзнанието е положение, при което осъзнаваш каква е заобикалящата среда, а отсъствието му нормално се свърза със съня.
Експериментът на учените обаче не е съумял да отговори на въпросите, свързани с процеса на сън. Новооткритата точка се дефинира от учените като комутатор, посредством който може да се управлява един човек.
В клиничното проучване учените са употребявали нискочестотна стимулация на мозъка, с цел да понижат епилептичните припадъци на 54-годишната пациентка. Според лекар Кубеиси електрическата мозъчна стимулация може да понижи припадъците с 92% при болните от епилепсия, без да поврежда паметта.
Това е реформаторски клиничен тест, който цели да покаже новите способи за понижаване на припадъците при хора с неподатлива на лекуване слепоочна лобна епилепсия, които са застрашени от трайно понижаване на паметта. Надяваме се след няколко години резултатите да доведат до по-добро лекуване на тези пациенти – декларира докторът, който е и началник на проучването.
Точката, която е била подтиквана в проучването, се назовава клауструм и се намира в долната част на мозъка. При загубата на схващане пациентката не отговаряла на команди, гледала в една точка от пространството, а дишането ѝ се забавяло.
Учените от университета Джордж Вашингтон споделят, че откритието им може да помогне на пациенти в кома, като посредством стимулация на клауструма, те да се върнат в схващане.




