Цената на хляба неминуемо ще се вдигне, ако се върне

...
Цената на хляба неминуемо ще се вдигне, ако се върне
Коментари Харесай

Ключова прогноза за хляба, ще ни удари ли по джоба

Цената на хляба неизбежно ще се вдигне, в случай че се върне ставката Данък добавена стойност, декларират браншовици. Опасенията, че прекъсването на вноса на зърно от Украйна ще оскъпи производството към този момент не се оправдават. Към момента няма покачване в цените на брашното, тъй като складовете и на зърнопроизводители, и на търговци, са цялостни с пшеница. 

Над милион и половина тона пшеница залежават у нас, а жътвата на хлебното зърно е след месец и половина. Земеделските производители у нас в никакъв случай не са влизали в нова акция с толкоз доста непродадена стока.
-->
" Това, което е хубаво е, че се вижда едва търсене, в действителност е едва, само че го има въпреки всичко. Очакват се кораби на пристанище Варна. Това, което е притеснително и на процедура огромна част от търговците изчакват е в действителност дали ще бъде продължен коридорът, който Русия би трябвало да разпише, с цел да бъде удължен ", смята Радостина Жекова, ръководител на добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

Липсват обаче съществени контракти, търсят се дребни количества. Предложенията на търговците за закупуване на пшеница все още са от порядъка на 400 – 420 лв. на звук, до момента в който м.г. покупко-продажбите хлебно зърно стартираха на 650 лв..

" Към този миг отпаднаха спекулите на избрани хора, че затваряйки границите на Украйна за експорт на стока към България и Румъния, и Полша, цените ще бъдат нагоре, това не е правилно и няма по какъв начин да бъде, тъй като на процедура цените, които имаме са борсови и се дефинират в международен мащаб. Така че българският консуматор би трябвало да е спокоен – цената на пшеницата върви надолу ", посочи Жекова пред Нова телевизия.

В цената на брашното към този момент няма смяна, само че въпреки и главен съставен елемент, то не е единственият, който дефинира цената на хляба. В комерсиалната мрежа цената на най-масовия самун все още е към 1,50 лева

Според хлебопроизводителя Спиридон Спиридонов в случай че в действителност, както се приказва, че ще ДДС-то отначало ще се начислява, цената на хляба ще претърпи леко покачване. 

Спадът в цените на горивата и електрическата енергия няма да компенсират останалите съставни елементи, които непрестанно се подвигат, уверен е Спиридонов. И дава образец с опаковките – в случай че 1 етикет до момента е коствал 0,3 ст., то в този момент е цели 3 ст.

" Хлябът не се състои единствено от вода и брашно. Има си доста съставни елементи. Виждате по какъв начин стои и въпросът с работната ръка. Цената за мен няма по какъв начин да стои същата, каквато е сега ", съобщи Спиридонов.

На въпрос по кое време въпреки всичко да чакаме покачване в цената на хляба и с какъв брой той отвърна, че производителите чакат да видят какви са окончателните цени и тогава могат да трансформират и да кажат каква ще е цената и с какъв брой ще се увеличи.

Между 5 и 10 на 100 е спадът в потреблението на насъщния всяка година, поради намаляването на популацията и ниската му кредитоспособност. Браншовикът обаче е безапелационен, че хората би трябвало да залагат на първокласен самун.

След обстойни инспекции във всички мелнични предприятия в България и се откри, че на никое място не е модифициран и един грам украинска пшеница. Хляб в България се създава само и единствено от българска пшеница. Това сподели за " Твоят ден " Мариана Кукушева, ръководител на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

По думите ѝ българското хлебопроизводство няма връзка с ограничавания импорт на украинско зърно. " До края на годината Данък добавена стойност на хляба и брашното ще остане нулево. От 1 юли 2022 г. цената на хляба поевтиня сред 17 и 26%. Наблюдаваме леко повишаване на цената на хляба от страна на някои производители, това приказва от 4 стотинки дневно за консуматор. Това е обвързвано с огромния стопански проблем - възнаграждение на труда. Хлябът е единствената храна, която резервира за 10 месеца своята цена. Няма по-евтина храна от българския самун в Европейски Съюз ", изясни тя.

Според нея украинската пшеница се употребява само и единствено за произвеждане на фуражни смеси. Там ще има смяна в цените, защото ще има и повишаване на цената на месото и месните произведения. Ако Данък добавена стойност се върне на 20%, цената на хляба може да е още веднъж 3 лв.. Междувременно ще бъдат покачени енергийните и транспортните разноски. Има и сътрудници, които намалиха цената на хляба, само че при всички случаи той ще бъде наличен, всеки производител има независимост на пазарен принцип да постави цена ", съобщи Кукушева. И дефинира като популизъм слагането на надценка за цената на хляба. 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР