Отчетът на United Group показва кредит от 127 млн. евро

...
Отчетът на United Group показва кредит от 127 млн. евро
Коментари Харесай

Собственикът на "Виваком" е кредитирал сделката на Спас Русев за "Булсатком"

Отчетът на United Group демонстрира заем от 127 млн. евро към компанията на Русев Viva Corporate Като част от нея UG придобива базовите станции и оптичната мрежа на тв и интернет доставчика Косвеното присъединяване на " Виваком " като финансираща страна и притежаването на инфраструктурата ще има резултат върху конкуренцията
На пазара на доставка на телевизия и интернет от най-малко десетилетие господства трио - " Виваком ", " Булсатком " и " А1 България ". Операторите постоянно сменяха притежателите си и по едно и също време купуваха дребни съперници. От тази есен е реалност следващата рокада - " Булсатком " беше купено от сдружение на Спас Русев. А в този момент излиза наяве, че договорката е била непосредствено финансирана от притежателя на " Виваком " United Group. Новината се вижда в доклада на групата за деветмесечието на 2022 година

От детайлите, предоставени на държателите на облигации в United Group, се схваща, че притежателят на " Виваком " и " Нова тв " възнамерява скоро да придобие инфраструктура (базови станции и мрежа) от " Булсатком " за 90 млн. евро. Макар че потребителската база не е обект на договорката, договореностите не са оповестени пред антимонополния орган Комисия за защита на конкуренцията. Но косвеното присъединяване на " Виваком " като финансираща страна и притежаването на инфраструктурата ще даде резултат върху конкуренцията. Накратко - ще има по-свързани два оператора, т.е. свиващи се други възможности за клиентите.
Реклама Новият акционер и заемодател
Спас Русев влезе в " Булсатком " през септември, което е притежател на софийското " Вива корпорейт България ". Промяната в акционера стана посредством промяна на досегашните кредитори на компанията - фондовете Blantyre Capital и Black Rock, Европейската банка за възобновяване и развиване (EБВР) и Българска банка за развиване (ББР). Беше подписан нов контракт за заем от 8 септември с оптимален размер на главницата по него 126.5 млн. евро, т.е. ориентировъчно това е продажната цена. По тази причина договорката не е обсъждана и в Комисията за защита на конкуренцията.

Точно толкоз е и първичният заем през септември от страна на United Group (UG) към Viva Corporate, като в доклада се споделя, че 126.5 млн. евро ще бъдат изискуеми на първата годишнина от подписване на контракта за заем с 30-дневно предупреждение. Лихвите върху заема са 5% на година, се споделя в документа. На 6 октомври размерът на заема е леко повишен до 126.77 млн. евро.
Активи за " Виваком "
Интересно е и каква е сделката сред UG и Viva Corporate за погашение на заема - посредством продажба на активи. " Виваком " ще получи 148 базови станции на " Булсатком " оценени на 3 млн. евро, както и оптичната мрежа на оператора за още 87 млн. евро. Първите ще бъдат употребявани непосредствено от " Виваком ", а мрежата ще бъде назад дадена чартърен на " Булсатком ". Оставащите 37 млн. евро по заема ще бъдат рефинансирани от търговски банки, се споделя в доклада.

Според United Group прехвърлянето на кулите не предстои на регулаторно утвърждение и към този момент е приключено. " Смятаме, че транзакцията за оптичната мрежа също не би трябвало да бъде потвърждавана от регулаторите, защото " Булсатком " ще резервира цялостния надзор над нея. За да няма подозрения, ние ще уведомим Комисия за защита на конкуренцията, с цел да удостовери нашия разбор ", споделя UG в доклада си. Оптичната мрежа покрива 611 хиляди семейства и 347 обитаеми места в България.
Реклама
При пред " Капитал " за договорката Спас Русев разгласи, че договорката е " финансирана с композиция от мои лични средства и заеми от интернационалните финансови институции, няма българско присъединяване ". Тогава предприемачът разгласи и желанието си за евентуална продажба на активи на " Булсатком ", които не са съществени за компанията.

Малко преди договорката Русев се отдръпна от надзорния съвет на " Виваком ". Той беше главен акционер в телекома (тогава БТК) и продаде компанията на облага на United Group.

Потърсен за коментар, Спас Русев отхвърли да приказва за заема от United Group. " Капитал " изпрати питане и към притежателя на " Виваком ", само че досега няма получен отговор.
Какво ще гледаме
При покупката на " Булсатком " новият притежател разгласи проектите си да развива оператора. Но борбата за лидерската позиция е оспорвана, защото главните съперници " Виваком " и " А1 България " имат обилни запаси. Според отчета на КРС за 2021 година " Булсатком " е водач с към 650 000 клиенти на телевизия пред " Виваком " с 626 000 и А1 с 525 000. При закрепения интернет водач е " Виваком " с към 701 000 клиенти, следвана от А1 с 606 хиляди и " Булсатком " със 170 хил.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР