.td_uid_42_5c8fdafbed325_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5c8fdafbed325_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}В целия свят, в автомобилната индустрия

...
.td_uid_42_5c8fdafbed325_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5c8fdafbed325_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}В целия свят, в автомобилната индустрия
Коментари Харесай

Morgan Stanley: Електромобилите ще оставят милиони хора без работа

.td_uid_42_5c8fdafbed325_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_42_5c8fdafbed325_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
В целия свят, в автомобилната промишленост работят към 11 милиона души. Но сглобяването на електрически автомобили е доста по-лесно от колите с ДВГ, те се повреждат доста по-рядко и не изискват чести прегледи и поправки. Експертите пресметнаха, че всеки трети, ангажиран в автомобилната промишленост, ще би трябвало да си търси нова работа.

Старшия аналитик на Morgan Stanley Адам Джонас предвижда, че през идващите години се чака доста огромен и постоянен растеж на пазара на електрически автомобили. Според неговите пресмятания, броят на електрическите автомобили внезапно ще нарасне, освен това за сметка на елементарните ДВГ коли.

„Традиционната автомобилна екосистема съществува към този момент 100 години и обезпечава милиони работни места. Но обстановката напълно скоро ще се промени“ – твърди специалистът.

Джонас акцентира, че измененията на автомобилния пазар ще се отразят освен на пазара на труда, а и на финансовите индикатори на автомобилните компании.
.td_uid_41_5c8fdafbed092_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_41_5c8fdafbed092_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
Аналитикът се базира на думите на ръководителя на VW Group Херберт Дис. Преди няколко месеца Дис пресметна, че производството на автомобил с ДВГ изисква 30% повече работна мощ спрямо производството на електрически автомобил. Оттук следва изводът, че броят експерти, работещи в автомобилната индустрия ще намалее най-малко с една трета и ще спадне до към 8 милиона души. Предстоящите всеобщи уволнения ще костват на автоиндустрията над $60 милиарда.

Експертът е на мнение, че едвам в този момент следва огромната роботизация и автоматизация на производството на електрически автомобили.

Като образец се показва компанията Tesla. Илън Мъск не съумя да настрои роботизираните поточни линии, само че един ден ще го направи. Ще се появят нови роботи с по-големи умения, които ще понижат на половина работните места в тази индустрия.

Преди време Джонас предвижда, че американският стартъп Rivian ще може да бъде съперник на Tesla, профилиран в производството на електрически джипове и пикапи. Той е на мнение, че към сегашен ден компанията на Илън Мъск владее 80% от пазара на електрически автомобили, само че в близко бъдеще обстановката може да се промени.

Експертът смята, че точно Tesla и Rivian дефинитивно ще разбият обичайния ДВГ модел, само че по едно и също време с това ще провокират всеобща безработица в автомобилната индустрия.

Проблемът няма да засегне единствено Съединени американски щати. Според немския профсъюз IG Metall, електрическите автомобили ще оставят без работа хиляди немци. Основната рискова група са автомобилните механици, профилирани в ремонта и слагането на мотори с вътрешно горене и скоростни кутии. Електромобилите съществено се разграничават от ДВГ, а скоростната кутия при тях напълно рядко срещано изключение.

„Към 2030 година преходът към електрически автомобили непосредствено или индиректно ще засегне веси втори работещ в сферата ма произвеждане на силови елементи за леките автомобили“ – означиха представителите на организацията.

Някои компании към този момент се приготвят за всеобщи съкращения. Volkswagen да вземем за пример разгласи, че към 2023 година ще редуцира 7 000 работни места.
.td_uid_43_5c8fdafbed54b_rand.td-a-rec-img{text-align:left}.td_uid_43_5c8fdafbed54b_rand.td-a-rec-img img{margin:0 auto 0 0}
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР