Световният ден за превенция на самоубийствата – 10 септември, се

...
Световният ден за превенция на самоубийствата – 10 септември, се
Коментари Харесай

Отдели минута – спаси живот

Световният ден за предварителна защита на самоубийствата – 10 септември, се отбелязва от 2004 година Тази година неговото мото е: „ Отдели минута – избави живот”. Идеята на това обръщение е всеки човек да прояви сензитивност към свои близки хора, които са евентуално застрашени, оповестяват от Националния център по публично здраве и разбори.
800 000 души всяка година умират от самоубийство, сочат данните на Световната здравна организация. Отчита се обаче, че това е единствено върхът на айсберга – поради стигмата във връзка с самоубийството в доста култури, неналичието на системи за вписване на случаите и други доста самоубийства остават незабелязани.
Самоубийствата са измежду първите 20 аргументи за гибел в международен мащаб, а във възрастта 15-29 години те са втората водеща причина. Обезпокоително е, че към 80% от тях са в страните с ниски и междинни приходи, в които се отделят по-малко средства за публично опазване на здравето и достъпът до услуги за психологично здраве е относително стеснен.
Рисковите фактори са самоубийство са най-различни, което усложнява процеса на предварителна защита. Сред тях са затрудненият достъп до здравни грижи, лесният достъп до средства за самонараняване, стресовите фактори като бедствия и спорове, неналичието на обществена поддръжка, психологичните разстройства. Тъй като химическите препарати за селското стопанство и огнестрелните оръжия са измежду най-често употребяваните способи, редица тактики за предварителна защита по света са съсредоточени върху напъните за ограничение на достъпа до тях, съобщи БГНЕС.
В резултат на интернационалната активност на Националния център за публично здраве и разбори за първи път български експерти ще бъдат подготвени да работят с теста EDOR (Electro Dermal Orienting Reactivity) при възрастни пациенти с меланхолия. Методът е EDOR измежду най-новите в света способи за предварителна защита на самоубийствата. С помощта на специфичен уред психичноздравните експерти могат да измерят действителното равнище на риска от самоубийство.
По време на 15-минутния тест се ревизират физиологичните реакции, зараждащи в резултат на звукови сигнали с избрана мощ, периодичност и дълготрайност, които пациентът чува в слушалките. Така апаратът регистрира електро-дермалната ориентировъчна реактивност на пациента.
Според изследванията се оформят четири съществени групи: хипореактивни, гранично хипореактивни, реактивни и хеперреактивни пациенти. Доказано е, че съществува мощна връзка сред съществуването на електродермална хипореактивност и вероятността от самоубийство. Така пробата EDOR е спомагателен инструмент за оценка на риска от самоубийство. Получените от теста данни се изпращат по интернет за експертни разбори, а след няколко минути извършващият текста получава отчет.
Методът е създаден от теоретичен екип под управлението на италианския проф. Марко Саркапоне, който повече от 30 години работи в региона на суицидопревенцията.
15 български психиатри, психолози и специализанти по психиатрия ще бъдат подготвени да работят с EDOR в края на октомври т.г. След образованието се чака на страната ни да бъдат предоставени няколко апарата за осъществяване на тези проби, а през първите две години проучването да е гратис.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР