Световният дълг достигна 246 трилиона долара. Това е абсолютен рекорд,

...
Световният дълг достигна 246 трилиона долара. Това е абсолютен рекорд,
Коментари Харесай

Световната икономика лежи върху бомба от 246 трилиона долара дългове

Световният дълг доближи 246 трилиона $ . Това е безспорен връх, над три пъти повече от световния Брутният вътрешен продукт - цената на всички артикули и услуги на планетата. Икономистите предизвестяват: когато многотрилионната бомба, заложена под международната стопанска система, избухне, рецесията ще бъде по-лоша, в сравнение с през 2008 година
Откъде идва толкоз дълг
Както следва от отчет, оповестен от Института за интернационалните финанси (IIF), през първото тримесечие световният дълг се усили с три трилиона $ в съпоставяне със същия интервал на предходната година и сложи нов връх: 246 трилиона. Това е съвсем 320% от световния Брутният вътрешен продукт.
В развитите страни размерът на отговорностите набъбна с 1,6 трилиона - до 177 трилиона. Основният принос обичайно идва от Съединени американски щати, където дългът доближи 69 трилиона. От тях 22 трилиона са държавни заеми, продължаващи да се натрупват с помощта на неутолимия вкус на федералното държавно управление.
През юли американският Център за политики за двупартийна политика (BPC) напомни: Съединените щати са изправени пред неспособност за навреме погашение по дълга през септември, в случай че конгресмените още веднъж не вдигнат тавана на националния дълг.
Той беше нараснал. И идващите ограничавания бяха отсрочени за две години - до 31 юли 2021 година. Тоест, те разрешиха на държавното управление елементарно да влиза в задължения. Според изчисленията на Министерството на финансите на Съединени американски щати, настоящите заеми ще надвишават трилион за втора поредна година.
Анализаторите на IIF установяват, че голямата и неконтролиреума задлъжнялост е резултат от безотговорната политика на централните банки, пристрастени към печатането на пари и раздаването на заеми. Правителствата, фирмите и физическите лица натрупат задължения за икономическо развиване. А когато напредък не се следи, те заемат още повече, подпомагани от ниските лихви на най-големите централни банки. Дори преди Федералният запас на Съединени американски щати да облекчи паричната политика, някои централни банки на разрастващи се страни понижиха лихвените проценти.
Взимайте, до момента в който дават
Според IIF максимален принос за увеличението на международния дълг имат страните с разрастващите се пазари - техният дълг надвишава 69 трилиона $, което подхожда на 216,4% от Брутният вътрешен продукт. Най-висок условен растеж е регистриран в Чили, Южна Корея, Бразилия, Република Южна Африка и Пакистан. При това забележителна част е на корпоративният бранш, който съвсем доближи по своите задължения общия Брутният вътрешен продукт на 30 разрастващи се страни - 92.6%.
Получавайки безконтролен достъп до финансови пазари, за две десетилетия разрастващите се страни усилиха корпоративния си дълг с 50 %.
" Проблемът е, че тази група кредитополучатели няма задоволителен опит в ръководството на задължения през няколко стопански цикъла. Когато стартира спад, фирмите обрасват със отговорности, които им е мъчно да изплатят ", изясняват от Института за интернационалните финанси.
Китайската опасност
Най-голямо терзание провокира Китай, където стопанската система се развива повече от десетилетие зъ сметка на нови заеми. В резултат дългът се усили четири пъти - до съвсем 300% от Брутният вътрешен продукт. Корпоративният бранш, доминиран от държавните компании, е взел заеми от 21 трилиона $ - 155% от Брутният вътрешен продукт. Това е съвсем две трети от общия дълг. За съпоставяне, корпоративният дълг на Япония е 100% от Брутният вътрешен продукт, на Съединени американски щати - 74%.
За да се реши мащабът на казуса, е задоволителен един взор към пазара на корпоративните облигации. През 2018 година в Китай тези скъпи бумаги бяха за 1,72 трилиона $ – знак, отстъпващ единствено на този в Съединени американски щати (5,81 трилиона). Тази година 42% от зараждащия корпоративен дълг на разрастващите се стопански системи бяха обезпечени от китайски компании, което фрапантно усилва риска от несъблюдение в близко бъдеще.
Вече доста компании позволяват несъблюдение на отговорностите по облигации, обявявайки се във банкрут. Миналата година 18 000 компании банкрутираха в Китай, а равнището на несъблюдение на отговорностите по облигации беше пет пъти по-високо от това през 2015 година През 2019 година се чака различен връх.
Фактът, че високото и изменчиво дългово равнище на Китай заплашва с огромни корпоративни неизпълнения по отговорностите беще посочен от Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР).
" Забавянето на растежа и увеличението на разноските за финансиране усложняват обслужването на дълга и са изпълнени с несъблюдение по отговорностите. Това ще се отрази отрицателно на рентабилността на банките и ще докара до проблеми с ликвидността ", означават от Организацията за икономическо сътрудничество и раз, представени от РИА Новости.
Икономистите са сигурни, че актуалното положение на нещата ясно демонстрира, че фитилът на дълговата бомба под китайската стопанска система към този момент е почнал да пуши. Прекомерната задлъжнялост на фона на икономическо закъснение е явен предвестител на рецесията. Подобна картина да вземем за пример се наблюдаваше в навечерието на международната финансова рецесия през 2008 година В един миг световната стопанска система просто няма да може да усвои голямата и неконтролируема задлъжнялост. И идващата рецесия, както предвиждат финансистите, ще бъде доста по-тежка и ще докара до всеобщо обедняване, мощна геополитическа неустойчивост, обществени безредици и войни.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР