Страната ни получава по-малко пари от транзит на природен газ

...
Страната ни получава по-малко пари от транзит на природен газ
Коментари Харесай

Защо получаваме по-малко пари за транзит на газ?

Страната ни получава по-малко пари от пренос на природен газ от началото на 2020 година. Причината за това е, че напълно е прекратен преносът на синьо гориво през Украйна и в този момент той се реализира напълно през Турция. Това изясни пред БНР изпълнителният шеф на " Булгартрансгаз " Владимир Малинов.

България получава по-малко доходи от пренос на газ, считано от 1 януари, до момента в който не бъде издигнат " Балкански поток ". Това стана ясно от думите на Малинов пред БНР. Според него цената на преноса на природен газ зависи от два фактора - разстояние на транспорт и размер.

От 1 януари 2020 година Русия напълно е спряла преноса на газ през Украйна, Молдова, Румъния към България, т.е. по по този начин наречения " Трансбалкански газопровод ". Вместо това доставките се реализират напълно през Турция. До 31 декември България беше водещ транзитьор на газ към Северна Македония, Гърция и Турция. Общият потенциал на директната ни газова мрежа беше 17,8 милиарда куб. метра годишно. По-голяма част от тези количества отиваха към Турция.

Сега се резервира преносът към Северна Македония и Гърция, само че той минава по скъсен маршрут - от Турция към Гърция и Северна Македония. Според обяснението на Владимир Малинов през 11 км в България минава и газ за Турция по новоизградената тръба, с цел да бъде върнат по остарялата. Справка на електронната страница на " Булгартрансгаз " не удостоверява тази информация. Не е ясно и какви пари ще получава България от това преместване.

Преди да бъде спрян преносът през Украйна, България е получавала към 140 млн. $ годишно от директни такси или близо 210 млн. лв.. Единственият късмет на България, по думите на Малинов, да резервира директните си позиции на Балканите е да бъде построен " Балкански поток ", който е продължение на " Турски поток " у нас. След влизането му в употреба се чакат доходи от близо 400 млн. лв. от пренос на синьо гориво към Централна и Западна Европа.

По думите на шефа на " Булгартрансгаз " все още към този момент са резервирани 90% от входния потенциал на " Балкански поток " и 80% на изходния единствено от две компании - " Газпром износ " и " МЕТ ". Така за свободно напредване остават още 20 на 100.

От 1 януари потребления у нас съветски газ, който образува към 99% от потреблението в страната, идва напълно през Турция. Заради прекъсването на газопровода през Румъния, страната ни пести над 70 млн. лв. годишно, което съгласно изчисленията на енергийното министерство би трябвало да докара до поевтиняване на природния газ за потребителите.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР