Статията е част от класацията на Капитал . Достъп до

...
Статията е част от класацията на Капитал . Достъп до
Коментари Харесай

Най-големите компании за облекло и текстил: Ръст в колекция Инфлация

Статията е част от класацията на " Капитал ". Достъп до цялостната ранглиста имат читателите с абонамент Капитал PRO. Класацията К100 може да бъде закупена в книжен или в електронен формат. За поредна година топ 3 е без смяна: италианските компании " Е. Миролио " и " Дзалли " и българската " Калинел ". Разходите за материали, за труд са скочили мощно, оттова идва и част от растежа в приходите, само че и количествата са растели. 2023 е спорна - за едни е по-добра, само че свито ползване и банкрути на немски фешън компании са проблем за други.
През 2022 година сумарните доходи на 15-те най-големи компании за облекло и текстил порастват с 26% и надвишават 1.31 милиарда лева Само три сдружения са с по-малки продажби от миналата година. Но четири не престават да работят на загуба, въпреки и намаляваща.

Накратко, в бранша има леко раздвижване след няколко слаби години. Но стои трайната наклонност браншът на облеклото и текстила тук да се смалява, главно поради повишаването на труда. А пресният образец е. Миналата година затвори и старозагорският производител на прежди " Ембул инвестмънт ".
Реклама
" 2022 беше много добра година, отчетохме мощен интерес към българските производители на облекло и текстил, който докара до растеж на поръчките. На процедура компаниите едвам успяваха да изпълнят всички поръчки на възложителите. Възходът е резултат от засиленото търсене след коронавирус пандемията. Освен това на западните възложители им трябваше време, с цел да възстановят връзките си с доставчиците от Далечния изток, и по традиция се насочиха към нашия район. Отчетохме също, че единичните поръчки спадат за сметка на поръчки с повече модели ", разяснява за " Капитал " Радина Банкова, ръководител на Българската асоциация на производителите и експортьорите на облекло и текстил и изпълнителен шеф на " Крис модерно индъстрийс " - Ловеч.

Без смяна в топ 3 - в нея още веднъж влизат италианските компании " Е. Миролио " и " Дзалли " и българската " Калинел ".

" Е. Миролио " отбелязва 38% растеж на продажбите, които допират 335 млн. лв.. Италианският предприемач с български паспорт Едоардо Миролио е най-големият задграничен вложител в бранша.
Реклама
" Скокът на приходите през 2022 година е резултат от увеличените продажни цени и по-големия размер продукция. За 2022 сме вложили 11 млн. лева в машини и съоръжение. Част от средствата са за фотоволтаични централи в индустриалните ни звена в Сливен и Ямбол. Продължаваме с вложенията и през тази година, които ще бъдат в не по-малък размер от миналогодишните. Търсим нови клиенти, търсим работна ръка, в това число и от чужбина ", разясниха от компанията за " Капитал ".

Италианският текстилен конгломерат Miroglio стъпи на българския пазар посредством фамилната компания майка през 1999 година с инвестиция на зелено в " Джорджетти " - Елин Пелин, последвана от придобиване на вълнено-тъкачното дружество " Слитекс " - Сливен (по-късно преименувано в " Миролио Лана " ), както и на " Букет " - Нова Загора. През 2001 година " Джорджетти " се вля в " Миролио Лана " и се преименува на " Миролио България ", която остана владеене на семейството Миролио. През 2002 Едоардо Миролио стартира независима активност - в началото под името " Раумер България ", а от 2007 - като " Е. Миролио ". След преобразувания на компаниите на фамилията негова благосъстоятелност остана огромният текстилен цех в Сливен, а през 2006-2007 година вложителят построи нов цех в Ямбол и стана собственик на " Свилоза ярн " в Свищов. Последваха поредност от разширения и модернизации.
Едоардо Миролио, притежател на " Е. Мриолио " Фотограф: Велко Ангелов
Днес Едоардо Миролио има седем текстилни заводи в Сливен, три в Ямбол и една в Свищов. Част от групата са багрилeн завод в Италия, както и два завода в сръбските градове Пирот и Димитровград. " Е. Миролио " има лични сдружения в Грузия и Франция, както и взаимни предприятия в Китай, Италия и България (във фабриката за конфекция в Котел " Франко модерно ", в която дял има и синът на Едоардо Миролио - Франко Миролио). След договорка с гръцките притежатели компанията закупи и стилната марка DiKa, под която се продават облекла във фирмени магазини в страната и в чужбина. Едоардо Миролио е притежател и на хотел, на винарска маза и трайни насаждения в новозагорското с. Еленово, както и на няколко офис здания в София.

Приходи от съвсем 210 млн. лева за 2022 година подреждат още веднъж на втора позиция габровската компания " Дзалли " - също италианска инвестиция. Дружеството, което създава облекло по поръчка на компанията майка Calzedonia, е номер 1 по доходност в секторната ранглиста за 2022 година Българската компания разполага с три индустриални цеха на територията на Габрово и създава дамско и мъжко долни дрехи, тениски, блузи, клинове и други с марките Intimissimi, Tezenis, Calzedonia, Falconeri, Atelie Eme, като купува всички нужни първични материали и материали.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР