Специалната прокуратра, която трябваше да разчисти твърденията за престъпната дейност

...
Специалната прокуратра, която трябваше да разчисти твърденията за престъпната дейност
Коментари Харесай

Падението на Ангелите на Чарли

Специалната прокуратра, която трябваше да разчисти изказванията за незаконната активност на " Фамилията " на някогашния министър председател Никола Груевски и някогашния началник на тайната полиция Сашо Миялков, скоро няма да бъде специфична. " Ангелите на Чарли " отиват в историята. Битката с престъпността, споделят, продължава, само че малко на брой към този момент имат вяра в осъществяването на лозунга на Шарената гражданска война: " Няма правдивост - няма мир! "

Катица Янева, Фатиме Фетай и Ленче Ристоска бяха македонските " Ангели на Чарли ", съгласно известния престъпен сериал, когато през септември 2015 година бе образувана специфичната прокуратура, която трябваше да се оправи с изказванията за закононарушенията на режима на някогашния министър председател Никола Груевски.

Местните и международните медии тогава ги величаеха, а македонската общност потриваше ръце, надявайки се нарушителите да се окажат в пандиза, а парите да бъдат върнати. Но нито основните обвинени са в пандиза, нито следите на парите се виждат, с изключение на някакви дребни суми.

Днес за някои основният " ангел ", специфичният прокурор Катица Янева, е черният демон. Обществените настройки, съгласно логиката на психиката на масите, са такива. Издигат ви до небесата, а по-късно ви приземяват. Заслужено или не, само че постоянно е по този начин.

Според мнозина водачът на екипа, македонското копие на румънската прокурорка Моника Маковей, мощно разочарова. Янева публично не е упрекната за случая " Рекет ", само че след отнетите служебни телефони е изправена към този момент единствено пред съда на обществото.

" Рекет " занапред ще се развива и проверява, само че Катица Янева е затънала надълбоко, което е причина за рухването на равнището на цялата специфична прокуратура в границите на новия закон за прокуратурата, по който Народното събрание ще дебатира през август.

В случая " Рекет " в този момент под следствие са единствено хипотетичният притежател на ТВ1 Боян Йовановски с прякор Боки 13, в чиято телевизия работи синът на Катица Янева, и предприемачът Зоран Милески - Зоки Кичеец за изнудване на милиони от предприемачи и кметове, злоупотребявайки с могъществото на специфичната прокуратура.

Цялата история към Специалната прокуратура е част от сериала за желаните промени в прокуратурата, по гледище на Европейски Съюз и Съединени американски щати, за справяне с високата проведена престъпност и, за жал, с партийните ползи към работата на специфичната прокуратура. Отгоре на всичко приемането на новия закон е изискване за приемане на дата за договаряния с Европейски Съюз, т.е. желанието на страната най-малко да не даде предлог на Европейски Съюз за наново отсрочване на присъединителните договаряния през октомври.

Във ВМРО-ДПМНЕ и Демократичния съюз за интеграция /ДСИ/ в никакъв случай не са гледали положително на Катица Янева и нейния екип поради огромните подозрения за престъпността на управленията на тези две партии по времето на в този момент укриващия се в Унгария Никола Груевски. Любов към Катица и този модел на специфична прокуратура към този момент стартира да отхвърля и властта. Една от аргументите са последните събития към Янева, само че евентуално има и други, които един ден ще излязат нескрито. Както и да е, партийната сапунена опера, съгласно анализаторите, се дължи на мощния претекст да се защитят от мощна институция, която би могла да стъпи на врата на всеки.

Във всеки случай това е остаряла история и при нас, и в други страни, само че политиците би трябвало да проявят висока политическа и морална отговорност, тъй като е доста ясно, че обществото към този момент не може да преглътне ненаказуемостта и безотговорното отношение на политиците, тъй че мисля, че към този момент сме влезнали в тази фаза като общество, в което политиците осъзнават, че всяка корист на публична служба приключва с правна и наказателна отговорност, споделя анализаторът Алберт Муслиу.

Джемали Саити, ръководител на Сдружението на съдиите, в неделно изявление за Радо Свободна Европа изрази мнението, че политическите пазарлъци имат своята цена и че това някъде ще се отрази. За жал, всички комбинации на гърба на правосъдната система са нездравословни, споделя Саити.

Факт е, че суверенът, т.е. народът посредством депутатите дефинира законите, само че бих помолил в този момент суверена да прави по-малко неточности, които биха се отразили във връзка с използването на закона в практиката, с цел да не стигнем в обстановка още веднъж да се занимаваме с това кой е крив - съдът или прокуратурата, споделя Саити.

Правителството предлага Специалната прокуратура като конструкция да се интегрира в досегашната Основна прокуратура за проведена престъпност и корупция и да получи ново име - " Държавна прокуратура за гонене на проведена престъпност и висока корупция ".

ВМРО-ДПМНЕ желае това да бъде особено поделение в границите на Прокуратурата за проведена престъпност и корупция, което ще се назовава поделение за гонене на проведена престъпност и висока корупция, а не специфичната прокуратура да бъде част от прокуратурата за проведена престъпност и корупция. Освен това ВМРО-ДПМНЕ упорства прокурорите в специфичната прокуратура да се върнат в предходните си прокуратури, а държавното управление предлага те да продължат да работят в новата прокуратура.

По отношение на делата, които към този момент води специфичната прокуратура, държавното управление предлага всички случаи пред съдилищата да продължи новата държавна прокуратура, а ВМРО-ДПМНЕ упорства те да бъдат поети от

държавния прокурор, който да ги преразпредели според с процесите там, където тези каузи принадлежат.

Същевременно един от основните проблеми е кой ще управлява тази прокуратура. И властта, и опозицията излязоха със свои оферти, които срещнаха взаимно отрицание, а ненапълно и до бурни реакции в обществените мрежи.

За хората, които не са близки до законите и правото, няма огромна разлика. Главното умозаключение е, че проличава, че тази история е същата, но не напълно.

Както и да е, общото усещане е, че специфичната прокуратура отива в историята под една или друга форма, а така и така ниското доверие на жителите към правосъдната система е толкоз ниско, че по-ниско от това няма. А нали " Няма правдивост - няма мир " се скандираше не толкоз от дълго време по време на Шарената гражданска война. /БТА
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР