Спестителите в еврозоната се втурват към държавния дълг, за да

...
Спестителите в еврозоната се втурват към държавния дълг, за да
Коментари Харесай

Въпрос на доходност: Спестителите в еврозоната гледат към държавния дълг

Спестителите в еврозоната се втурват към държавния дълг, с цел да си обезпечат възвръщаемост на паричните средства, защото банките са ориентирани главно към оправянето с възходящите лихвени проценти.    Водеща е Италия, която този месец е продала рекордни облигации на дребно на стойност 18,2 милиарда евро, с цел да усили вътрешните си дългови скъпи бумаги.    Но това е единствено върхът на айсберга, показва Reuters.    Португалия е трансферирала половината от тазгодишното си финансиране към спестителите, Белгия чака деветкратно нарастване на продажбите на облигации на дребно, а испанските спестители се насочват към съкровищни бонове.    Мащабът на търсенето е изненада за мениджърите на дългови принадлежности и акцентира бързото завръщане на спестителите към профилирани дългови стратегии, към които те не проявяваха интерес в продължение на десетилетие. Тяхното завръщане бележи и най-новата структурна смяна, откогато високата инфлация накара Европейската централна банка (ЕЦБ) да се откаже от негативните лихвени проценти и да стартира да покачва непрекъснато разноските по заемите през последната година.   

За емитентите това е знак за убеденост, че новите купувачи се насочват към тях, до момента в който ЕЦБ понижава размера на притежаваните от нея облигации. 
" Смятахме, че тези придвижвания някак си ще изгубят мощ, тъй като спестяванията са лимитирани ", споделя Руи Амарал, член на борда на шефовете в португалската дългова организация. " Португалия пораства бързо, само че спестяванията не порастват толкоз бързо, колкото продължаващия напредък на този вид вложения на дребно. "     След като в началото възнамерява 3,5 милиарда евро за цялата година, до момента Португалия към този момент е продала към 10 милиарда евро нови спестовни документи на вложители на дребно, споделя Амарал пред Reuters, спрямо 4,6 милиарда евро през 2022 година, когато търсенето стартира да се възвръща, и едвам 500 млн. през 2021 г.    Страната е понижила тазгодишните продажби на облигации и съкровищни бонове с 8,9 милиарда евро в интерес на спестовни документи, от които чака да продаде 12 милиарда евро до края на годината - половината от програмата си за финансиране за 2023 година на стойност 24,8 милиарда евро.   

" Банките, както на всички места другаде в Европа, не са доста бързи в увеличението на лихвите по депозитите. Така че това, което виждате, е просто приток от доста банкови депозити, които се трансферират към спестовни документи ",  показва още Амарал. 
Това значи, че към 15% от португалския държавен дълг в обращение в този момент се намира при вложители на дребно, спрямо 10% през последните години.    Междувременно Белгия е емитирала 390 млн. евро държавни облигации за вложители на дребно тази година, което е най-високият размер от 2011 година насам.    Директорът на дълговата организация на страната Марич Пост чака до края на годината да бъдат издадени до 1 милиарда евро, което е четири пъти повече от 250-те млн., в началото планувани за 2023 г.    По този метод търсенето на облигации на дребно ще се върне на равнищата от началото на 2000 година, споделя Пост.   Защо не?    В Испания физически лица са имали 15% от всички непогасени съкровищни бонове към март, при съвсем нулево равнище от 2015 година насам. Това е и най-високата записана ставка от 2002 година, сочат данните на Министерството на финансите на страната.   

Но физическите лица към момента имат единствено 1% от общия държавен дълг на Испания, който е в размер на 1,3 трилиона евро. Според Scope Ratings страната би трябвало да се възползва от тези вложители, с цел да диверсифицира риска от рефинансиране и да ограничи разноските по заемите си. 
Испанските банки заплащат най-ниската рента по депозитите измежду огромните стопански системи в еврозоната. Едногодишните депозити носят рентабилност от 1,3% спрямо 3,7% по 12-месечните бонове.    " Изведнъж осъзнавате, че парите ви, вложени в депозити, ви дават жълти стотинки, до момента в който биха могли да ви дадат нещо доста по-добро в държавни облигации ", изяснява специалистът по лихвите на Societe Generale Хорхе Гарайо пред осведомителната организация.    Специализираният дълг на дребно като този, продаван от Португалия и Белгия, оказва помощ на непрофесионалните вложители да избегнат загубите от пазарните съмнения, дава данъчни преимущества и е по-лесен за закупуване.    Във Франция, където милиони спестители подават пари в специфични сметки, плащащи контролиран лихвен %, търсенето идва от самите банки, подчертава на собствен ред ръководителят на френската дългова организация Сирил Русо и прибавя, че институциите, които държат депозитите, купуват френски облигации, обвързани с инфлацията, с цел да генерират 3% рента, която заплащат на спестителите и която е отчасти индексирана с нея.   

Вътрешните вложители са изкупили 63% от продадените този месец облигации за 3 милиарда евро, обвързани с френската инфлация, а отделите за ръководство на активи и пасиви на банките - 37%, което демонстрира, че по-голямата част от продажбата на дълг е " подбудена от нуждата от вложение на контролираните депозити на дребно ". 
Буфер    Собствеността на семействата в еврозоната върху държавния дълг е друга - от на практика нулева тук-там като Германия до висока в Португалия, демонстрира проучване на ЕЦБ. Затова и не се чака спестителите да заменят трилионните фондове, които купуват лъвския къс от държавния дълг, само че те могат да бъдат мощен буфер по време на рецесия.    Италия за първи път пуска облигации на дребно през 2012 година в изискванията на дългова рецесия в еврозоната, намалявайки зависимостта си от интернационалните вложители, защото разноските по заемите нарастват.    

Година по-рано спестители закупуват и рекордните 5,7 милиарда евро белгийски дълг. 
" След тази емисия видяхме доста мощно възобновяване на спредовете ", напомня Пост, визирайки спомагателните разноски по заемите, които Белгия заплаща спрямо Германия. " Така че това постоянно е била и една от аргументите да държим този артикул на рафта, даже когато равнищата са били доста ниски и ползата на обществеността е бил доста слаб. "    
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР