Социалният министър Деница Сачева не приема изводите в доклада на

...
Социалният министър Деница Сачева не приема изводите в доклада на
Коментари Харесай

Сачева се оплака от последното ни място по помощи в кризата

Социалният министър Деница Сачева не приема изводите в отчета на Европейската фондация за възстановяване на изискванията на живот и труд (Eurofound) за въздействието на пандемията върху заетостта и трудовия живот в Европейски Съюз и приготвя несъгласие за неласкавите констатации, излиза наяве от известие в профила на общественото министерство във " Facebook ".

, отчетът на европейската организация сподели напълно друга картина от тази, описвана в предизборните срещи на ръководещите. България изпъква в отчета със срив от 5.6% на заетите през второто тримесечие на 2020 година в съпоставяне със същия интервал на 2019 година По този индикатор по-зле от нас в Европейски Съюз е единствено Испания, където понижението в броя на заетите е 6.1%. Испания обаче, за разлика от нас, претърпя доста тежка първа вълна, до момента в който нашето държавно управление нямаше причина да бави спасяването на работни места. Другото ни нежелано място е във връзка с размера на предоставената помощ. В отчета на Eurofound, който изследва настоящите схеми в основните месеци от март до септември, равнището на заменяне на прихода от държавните ограничения в България е едвам 60% - най-ниското в Европейски Съюз. За съпоставяне Австрия, Чехия, Полша, Швеция, Дания и Нидерландия са покрили сред 90 и 100% от заплатите на засегнатите чиновници.

" В констатациите в оповестеното на 11 март проучване, които се отнасят за България, са позволени грешки. Министерството на труда и обществената политика ще изпрати писмо до европейската фондация с гледище данните за страната ни да бъдат поправени ", написа общественото министерство във " Facebook ". Оттам означават, че в резюмето на отчета е маркирано, че данните за България са в развой на преразглеждане.

Докато министърът успее да опровергае едно последно място обаче, страната ни зае друго последно място в сходна европейска статистика - по подкрепени служащи с инструмента SURE. Инструментът постоянно участва в хвалбите на държавното управление, само че малко на брой имат визия какво е неговото предопределение, а още по-малко са получили достъп до средствата по него. Всъщност броят на подкрепените у нас е най-малкият в Европейски Съюз, демонстрира.

Инструментът дава финансова поддръжка под формата на заеми, отпуснати при удобни условия от Европейски Съюз на страните членки, за финансиране на национални режими на работа при ненапълно работно време и други сходни ограничения за опазване на заетостта и поддръжка на приходите. Като специфичен негов приоритет бе избрана групата на независимо заетите лица, които останаха съвсем без поддръжка у нас. Досега Комисията е предложила финансова поддръжка в размер на общо 90,6 милиарда евро за 19 страни членки.

Нашето държавно управление утвърди присъединението ни към SURE през декември. Тогава финансовият министър Кирил Ананиев означи, че се чака средномесечно сред 4500 и 5000 работодатели да бъдат подкрепяни за опазване на към 140 000 чиновници и служащи. Максималният размер на средствата, които Европейски Съюз може да отпусне на България по SURE, e 511 000 000 евро, с 15-годишен оптимален междинен период до падежа. Срокът на разполагаемост на предоставената финансова помощ е 18 месеца, считано от 30 септември 2020 година От справката на Европейска комисия се вижда, че и този финансов запас остава недосегаем за независимо заетите лица у нас, защото в статистиката липсват данни да са подкрепени хората от тази група на трудовия пазар.

 

БЕЗ АНАЛОГ В ЕВРОПА

До европейските специалисти не е достигнала информация за държавното управление да наруши законите на страната, като трансферира отговорността за здравното обезпечаване на хората в насилствен неплатен отпуск на самите тях. Едва ли има друга страна, която в рецесията да трансферира свои отговорности на най-пострадалите. В момента България е в третия си локдаун от началото на рецесията. Ограниченията принудиха хиляди хора да стоят в неплатен отпуск, като за някои от тях този насилствен престой продължава 4-5 месеца. Законът за здравното обезпечаване планува в такива случаи осигуровките да са за сметка на този, по чиято самодейност е неплатеният отпуск. Правителството на Бойко Борисов обаче реши, че ще ги трансферира на самите хора, макар че те имат най-малка виновност за ситуацията си.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР