Снимка БулфотоУбеден съм, че икономическото ни сътрудничество с Русия трябва

...
Снимка БулфотоУбеден съм, че икономическото ни сътрудничество с Русия трябва
Коментари Харесай

Радев пред ТАСС: Икономическото ни сътрудничество с Русия трябва да се развива

Снимка Булфото

Убеден съм, че икономическото ни съдействие с Русия би трябвало да се развива, без значение от наказания и контрасанкции – по този начин както го развиват нашите западни сътрудници. Особено в енергийната сфера, при съблюдаване на значими правила като конкурентност, бистрота, сигурност на доставките и – изключително значимо за България – на преференциална цена. Това съобщи президентът Румен Радев в изявление за Информационната организация на Русия ТАСС по повод предстоящото си работно посещаване в Руската федерация за присъединяване в Международния стопански конгрес в Санкт Петербург, заяви Нова тв.

По думите на президента икономическият конгрес в Санкт Петербург се утвърждава като една от водещите в света платформи за продан на хрумвания в региона на стопанската система и политиката. „ Уникалното географско и културно състояние на България на стика сред разнообразни култури я вършат забавен сътрудник. Вярвам, че това ще се осъзнава от все по-широк кръг политици и бизнесмени. Най-активните към този момент са в България “, разяснява Румен Радев.

Президентът уточни, че още в първия ден на визитата си ще се срещне с президента на Руската федерация Владимир Путин, с който през 2018 година възвърнаха разговора сред България и Русия на най-високо ниво след десетилетно спиране. „ Този разговор би трябвало да се материализира от държавните управления. Мисля, че с президента Путин споделяме това очакване “, прикани президентът и означи, че втората среща на двамата в границите на подобен пай период внася нова динамичност в двустранните връзки.

Русия е измежду най-значимите външноикономически сътрудници на България в областта на туризма, строителството, хранително-вкусовата промишленост и с основно значение за доставката на енергийни запаси. Страната ни внася съветски енергийни артикули за милиарди левове и този импорт образува главната част от двустранния стокообмен, означи Румен Радев.

„ Имаме положително съдействие в областта на преноса на съветски природен газ през България. В момента построяваме потенциал за в допълнение приемане и разпределение на съветски газ и газ от други източници през наша територия “, заявиРумен Радев в отговор на въпрос за вероятността за продължение на трасето на настоящия газопровод „ Турски поток “ през България.

По думите на президента, страната ни има добре развита газопреносна система, която е в развой на разширение, а газовите връзки със прилежащите страни ще обезпечат достъпа на съветски газ до Централна Европа. Преди броени дни бе направена и първа копка на новия интерконектор с Гърция и България очаква да одобри газ и от „ Турски поток “. „ Що се отнася до вероятностите, нееднократно съм заявявал, че най-сигурният, най-надеждният, а и най-евтиният път е директният. Затова разумният избор за увеличение на преноса на съветски газ през Черно море е това да става с газопровод до България “, е позицията на президента.

Според президента, планът АЕЦ „ Белене “ е неминуем – в него към този момент са вложени 3 милиарда лв., средства на българските данъкоплатци, а разрастващата се промишленост ще има потребност от сигурна сила. За неговата реализация, обаче, са нужни ясни юридически, времеви и ценови рамки. „ Процедурата за избор на стратегически вложител за новия АЕЦ бе оповестена публично на 22 май и то в формалния вестник на Европейския съюз. В идващите 90 дни искащите да изградят втората ни атомна централа могат да го заявят. Цялата процедура би трябвало да завърши до една година и на 22 май 2020 година да е ясно кой ще построява АЕЦ " Белене " “, уточни Румен Радев.

Помолен да дефинира двустранните връзки по десетобалната канара, президентът акцентира, че връзките сред България и Русия са хилядолетни, а историческата ни връзка е доста мощна. От България е пристигнала писмеността, на която през днешния ден написа народът на Русия, религията, която той изповядва и богослужебният език. По-късно Русия е пожертвала живота на десетки хиляди свои синове поради свободата на България и българите не са не запомнили това.

„ Вековните исторически връзки са причина за изключителната непосредственост сред нашите нации, която е устояла на всички превратности на времето и политиката. Затова аз не бих се наел да вкарам тези надълбоко прочувствени връзки в таблиците на цифрите “, съобщи Румен Радев. Дълг на днешните политици е да градят нашите връзки върху солидната историческа основа и да не робуват на мимолетни идеологически въздействия, добави президентът.

Запитан какво пречи на анулацията на режима на наказания, наложени от Европейски Съюз и Руската федерация, Румен Радев уточни, че изискванията за анулация на глобите, дефинирани от Съвета на Европейски Съюз, са свързани с цялостното осъществяване на споразуменията от Минск както от Русия, по този начин и от Украйна. „ Постигането на прогрес по това изискване е в интерес както на Европейски Съюз, по този начин и на Русия “, акцентира президентът.

„ Считам за неправилна парадигмата за гарантиране на сигурността на една страна за сметка на сигурността на друга страна. Такава формула води до неустойчивост, съмнение и поражда опасности “, съобщи Румен Радев в отговор на въпрос дали Русия фактически съставлява опасност за сигурността на Европа, включително и за България, и срещу кого е ориентирано разширението на НАТО.

„ Членството на страните от Западните Балкани в НАТО, което България поддържа, цели да се овладее конфликтния капацитет в нашия комплициран район “, уточни Румен Радев и добави, че присъединението на Република Северна Македония към НАТО няма по какъв начин да е опасност за някого.

„ Убеден покровител съм за свалянето на напрежението сред НАТО и Русия и възобновяване на пълноценния разговор по въпросите на сигурността. Изграждането на повече доверие би превъзмогнало доста от опасенията, които съществуват в този момент “, акцентира още президентът.

Запитан дали ще се продължи сътрудничестото на България с Русия в региона на авиацията и отбраната, Румен Радев уточни, че дълги години Въоръжените ни сили, в частност авиацията, бяха подценявани за сметка на други значими браншове от публичния живот. Това е дало отражение и на процесите по въвеждане на нови мостри въоръжение и техника. „ Надявам се, че тези отрицателни трендове са минало и като доказателство за това, мога да посоча стартиралите планове за превъоръжаване на Българската войска. Естествено, в авиацията е един от водещите планове “, разяснява президентът.

По думите му отделените средства от българското държавно управление са незадоволителни за финансиране на изцяло превъоръжаване на Въоръжените сили, а това постанова взаимноизгодно съдействие с Русия за поддържане на наличното ни въоръжение. В процеса на придобиване на нова техника по стартиралите планове, ще е належащо софтуерно време за усвояването й, през което би трябвало да се поддържа съществуващото въоръжение и техника и авиацията няма да бъде изключение от тези процеси, заяви още в изявлението си за ТАСС президентът Румен Радев.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР