След разцепването на движението "5 звезди" в края на миналия

...
След разцепването на движението "5 звезди" в края на миналия
Коментари Харесай

Надвиснали ли са облаци над Италия?

След разцепването на придвижването "5 звезди " в края на предишния месец, тази седмица водачът на тази популистка групировка Джузепе Конте изиска проверки на политики, в това число въвеждане на минимална заплата, с цел да остане в съдружното държавно управление, и даде период за отговори на настояванията си до края на този месец.

Отношенията сред премиера Драги и някогашния министър председател Конте се утежниха поради икономическата политика и недоразумение към войната в Украйна. Конте упрекна Драги, че се пробва да изхвърли партията му от обединението поради несъгласието на "5 звезди " да се изпращат още оръжия на Киев. Войната е и в основата на разцеплението на "5 звезди ".

След като външният министър и досегашен водач на тази групировка Луиджи ди Майо разгласи, че я напуща, с цел да сформира нова парламентарна група в поддръжка на държавното управление, той укори Конте, че подкопава напъните на Рим да помогне на Киев и отслабва позициите на Италия в Европейския съюз, предава

"Войната в Украйна докара до стабилно увеличаващи се цени и италианските семейства стартират да усещат какво е хиперинфлация. Това дестабилизиращо ли е за кабинета на Драги? Не мисля, и то по доста елементарна причина. Нито една политическа партия не желае да се занимава с този "горещ картоф " и на драго сърце оставят Драги да овладява обстановката “, изясни Франческо Галиети – изпълнителен шеф на компания за ръководство на политическите опасности, който персонално поучава дипломати, бизнес водачи и НПО-та. А Франко Павончело – професор по политически науки и ректор на университета „ Джовани Кабото “ в Рим, акцентира обстоятелството, че Италия към момента чака втория транш от средствата по проекта си за възобновяване след пандемията:

„ Не мисля, че има огромна неустойчивост в обединението на Марио Драги. Той пристигна на власт, с цел да може потокът от европейски средства да бъде обезпечен и да бъдат направени промени, с цел да се употребяват парите по предопределение. Това е от първостепенно значение. Зад Драги има доста необятно болшинство и сега не виждам заплаха за него. Той е доста мощен, оправя се чудесно и няма опция. “

Доколко е допустимо раздробяване на държавното управление в Италия поради инфлацията в резултат на войната в Украйна? Поглеждайки в вероятност - чака ли я Италия политическа рецесия през есента?

„ Инфлацията основава проблеми на държавното управление, само че в това време му дава и мощ, тъй като принуждава всички партии да се придържат към поетия курс, защото предизвикването на рецесия в този миг би било съкрушително за италианската стопанска система. Кризата през днешния ден е резултат от войната в Украйна – дефицитът на газ, увеличаващите се цени на петрола и на производството. Всички тези проблеми ще излязат на напред във времето през ноември, когато държавното управление би трябвало да сформира финансов проект и това може да докара до ново напрежение. “

И мнението на Франческо Галиети:

"Марио Драги е считан за огромен реформист, само че до момента не сме видели никакви промени и това се дължи на естеството на обединението, която поддържа неговия кабинет. Това е доста необятна и разностранна коалиция, раздирана от несъгласия. А до идващите избори остават броени месеци и всички партии, естествено, към този момент включват на скорост акциите си. Единственото нещо, което Драги обезпечава, е непоклатимост, което сега е с приоритет пред всичко останало. “

Ако "5 звезди " отдръпват поддръжката си за кабинета "Драги ", това няма да го лиши от болшинството в Народното събрание, само че пък би означавало, че някогашният шеф на Европейската централна банка към този момент няма да оглавява коалиция на "националното единение ", както беше контрактувано през февруари предходната година. Съществуват обаче опасения, че други партии биха могли да последват "5 звезди " и да неодобряват това държавно управление. Противопоставянето сред "5 звезди ", която след триумфа на изборите през 2018 година от ден на ден се срутва в рейтинговите ранглисти, и премиера Драги заплашва провеждането на избрани политики. Франческо Галиети:

„ Лично аз оставам с усещането, че паниките в придвижването "5 звезди “ са по-скоро поради битката за оцеляване. Наблюдаваме непрекъснат спад в поддръжката за тях във всички допитвания. Те са в положение на свободно рухване и мислят по какъв начин могат да оцелеят на идващите избори. И по тази причина може би „ флиртуват “ с концепцията за радикализиране. Драги се е прицелил в универсалния базов приход и данъчните облекчения за ремонтите. Тези две ограничения са водещите промени в програмата на "5 звезди “, само че са потвърдено фискално безполезни и от позицията на Драги не са разумни. “

Какъвто и ход да предприеме Конте, ще сгреши, споделя проф. Франко Павончело:

„ Разрива в „ 5 звезди “ е резултат от непрестанния спад на електоралната поддръжка след успеха им през 2018 година. От 33 на 100 рейтингът им е паднал сега до към 10 %. Нещата се разпадат. Лидерството на Конте се слага под въпрос от доста хора. Конте беседва с Драги и сложи няколко претенции, само че в следствие реши да продължи да поддържа държавното управление. Нещата, които Конте желае от държавното управление на Драги - за поданството, приходите, парцелите - могат да бъдат обезпечени. На срещата сред двамата не е била обсъждана позицията на Конте за оръжейните доставки за Украйна, което е показателно. Не чакам "5 звезди “ или "Лигата " да се отдръпват от обединението скоро. Не мисля, че някой би направил политическо самоубийство като смъкна това държавно управление. “

Матео Салвини – водач на дясната партия "Лигата ", която също губи електорална поддръжка, заплашва с овакантяване на ръководещата коалиция през септември, в случай че позициите на партията му не бъдат по-добре отразени в създаването на политиките. Салвини към този момент не е прецизирал за какви промени упорства, само че е споменавал имиграцията, налозите, пенсиите и правосъдната промяна.

На хоризонта също така са и други проблеми, които засягат италианската стопанска система. Единият са климатичните промени. Извънредно състояние беше оповестено в пет северни области поради тежката суша, която визира селското стопанство и производството на сила. Освен това се съживиха опасенията, че Италия може още веднъж да се окаже сериозен проблем за еврозоната - поради повишаването на държавните й облигации, което на процедура значи, че министерството на финансите в Рим би трябвало да заплаща повече, с цел да откри кредитори за бюджета. Коментарът за това на Франческо Галиети и проф. Франко Павончело:

„ Капиталовите пазари ни споделят, че поглеждат към Германия и Италия и виждат две огромни страни със сходни компликации, които обаче действат доста друго. Германия приложи основни промени преди години, а Италия – не. И в този момент тя изостава. “

„ Италия взе назаем още 160 милиарда евро от Европейския съюз, които би трябвало да бъдат върнати. А съотношението сред италианския държавен дълг и Брутният вътрешен продукт е 160 %. Приближаваме се все още в който разликата сред Брутният вътрешен продукт и дълга ще е двойна. Въпросът е какво ще стане след изборите през май следващата година? Кой ще е водачът на новото държавно управление? Как ще реагира финансовият свят, когато Марио Драги освободи премиерския пост и още веднъж се стигне до нови политически битки? “
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР