След осем месеца без редовно правителство вече няма време за

...
След осем месеца без редовно правителство вече няма време за
Коментари Харесай

Иво Христов: Ако кабинетът посегне на прокуратурата, статуквото ще намери начин да разтури коалицията |

„ След осем месеца без постоянно държавно управление към този момент няма време за губене. Бюджетът за 2022 година е на дневен ред. Не мисля, че на този стадий има риск някой от съдружните сътрудници да се откаже, защото следващ неуспех в съставянето на държавно управление ще е гибелен за всички партии в настоящия парламент и ще даде опция нови партии да пробият. Друг е въпросът дали кабинетът ще изкара цялостен мандат. “

Това съобщи по Дарик радио Иво Христов, член на Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал (S&D) и шеф на кабинета на президента Румен Радев в интервала 2017-2019 година

По думите му, държавното управление на Кирил Петков ще е изложено на доста опасности .

Водещата партия е неопитна, фрагментите ѝ нямат административна подготвеност , някои даже нямат процедура в България. Те са призвани да реформират превзетата от ГЕРБ и Движение за права и свободи страна, в която доста служители са лоялни не към страната, а към някогашния режим. Картелът на статуквото има свои хора във всички партии и може във всеки един миг да провокира рецесия в обединението “, счита Христов.

„ Неразрешимият проблем е, че триумфът на държавното управление зависи от промяната на прокуратурата. А посегне ли на прокуратурата, картелът на статуквото ще откри метод да разтури обединението посредством подставените си лица в самата коалиция. Не е загадка, че има нелоялни политици във всички партии “, уточни той.

Според Иво Христов, рискът в партията на Кирил Петков и Асен Василев е обвързван с неналичието на опит. А този в другите партии е в другите зависимости на водачите и управленията им от картела на статуквото.

„ Много от тях през тези 12 години ръководство на партията страна ГЕРБ са влизали в разнообразни взаимоотношения с режима на Борисов и елементарно могат да бъдат притискани и дискредитирани. Включително посредством прокуратурата. “

Христов разяснява още, че не приема схващането на мнозина, че младостта сама по себе си е преимущество в политиката:

„ Политиката е занятие за всички възрасти, тъй като визира всички генерации. Добре е всяко потомство да има свои представители на агората. Да оставим настрани какъв брой основен фактор е опитът в политиката, който, уви, идва с възрастта. Промяната ще пристигна от промяната на правораздаването и налагането на закона, което е въпрос на политическа воля, не на възраст “, сподели евродепутатът.

По думите му, в икономическите ресори има задоволително младежи, които да динамизират предприемаческата среда, да модернизират България. В това отношение и Народното събрание е най-младият до момента, и кабинетът е по-скоро млад.

„ Българска социалистическа партия понесе три изборни произшествия в границите на година и мъчно можеше да упорства за освен това като портфейли. Тя е нужна част от обединението – освен аритметически, само че и като противотежест на демократичните тежнения, които преобладават в този четворен формат. Истинското предизвикателство пред Българска социалистическа партия са не толкоз министрите като персони, а това да поддържа промените в правораздаването, с цел да потвърди, че е част от смяната. Двусмисленото държание през последната година мощно ерозира публичната поддръжка за партията и това се отрази на изборите “, разяснява Иво Христов.

Кампанията на госпожа Нинова и близкото ѝ обграждане, целяща да провали преизбирането на президента Радев, се увенча с крах . За страдание, това провали и цялата партия, която можеше да е първа политическа мощ. Г-жа Нинова можеше да е министър председател, в случай че беше употребила силата от публичната поддръжка за Радев. Демонтажът на властническия режим на Борисов е исторически развой и българите поддържаха Радев като негов изразител, сториха го милион и половина свободомислещи хора от всички партии и това се видя на изборите. В този исторически поток се удавиха дребните сметки, реваншистки и персонални упоритости, троловете както и недалновидността на тези, които не си представяха живота без Борисов. В българската политика има доста хора, които привикнаха, че той е част от пейзажа. “

„ Изборите дадоха окончателната оценка на обществото “, безапелационен бе Христов.

„ Радев бе избран отново. Оставката на Нинова сред двата тура на президентските избори с нищо не повлия на резултата. Което потвърди, че социалистите имат солидна ценностна система и не се поддават на конюнктурна обработка. Тъкмо този неуместен курс против президента стана съществена причина за неуспеха. Предполагам, че самата госпожа Нинова си задава въпроси кой и за какво я е съветвал по пътя към злополуката. Партията ѝ задава същия въпрос. “

Според Иво Христов Българска социалистическа партия е призвана да придава непоклатимост на обединението.

На въпрос дали президентът цели завладяването на Българска социалистическа партия през номинацията на Крум Зарков за ръководител, евродепутатът отговори: „ Българска социалистическа партия принадлежи на социалистите. Само тя избира водача си непосредствено. Последният, който има упоритостта да я завладява, е президентът, който стартира втория си и финален по конституция мандат и към този момент не зависи от никоя партия. Видя се, че социалистите го поддържаха накуп. Г-н Зарков проработи престижа си самичък, с кардиналните си позиции. Той е измежду парламентарните тенори на партията, той поддържа президента Радев на президентските избори, той беше паралелно с хората на площада през 2020 година и за него няма подозрения, че е едно от лицата на смяната. “

Евродепутатът е на мнение, че президентът не може да носи отговорност за кабинет , формиран от четири партии:

" Две от тях – напълно полярни – „ Демократична България “ и Българска социалистическа партия. Разбира се, президентът изнесе борбата против режима на Борисов и поддържа битката против корупционния модел и беззаконието, които са измежду задачите на новата коалиция. Има благозвучие сред новото държавно управление и президента и това е добре , само че той не може да въздейства на четири разнообразни партии, нито на министрите, които те предлагат, нито на договарянията посред им.
„ И двата служебни кабинета ще останат като стандарт за рационално ръководство “, счита Христов.

„ Въведено бе машинното гласоподаване, държавното управление подкрепя бедните и пенсионерите, поддържа бизнеса, увеличи се събираемостта на налозите, пресечени бяха доста корупционни схеми, разкри се източването на Автомагистрала „ Хемус “. Кабинетът отбрани плажовете по Черноморието, забрани индустриалното изгаряне на отпадъци, което ни давеше през зимните месеци. В обобщение – върна част от доверието в институциите. Струва ми се, че оценката може да бъде единствено позитивна. “

По отношение на решението за сливането на болница „ Лозенец “ и педиатрията Иво Христов разяснява, че не е работа на служебния министър да взема стратегически решения , изключително такива, свързани с огромни частни ползи: „ Аз съм срещу разрастването на частното опазване на здравето. Бизнесът със здраве задълбочава публичното разделяне и ускорява лобисткия напън върху здравната каса, тоест върху използването на парите, които всички ние плащаме за здраве. “

В ефира на Дарик радио Христов сподели още, че министър Велислав Минеков заслужава нашата поддръжка за куража да отстоява публичния интерес – и в тази ситуация с неплатените отговорности на редакцията на вестник „ Труд “, и в тази ситуация с централата на ГЕРБ в НДК: „ Този замък е на културата, както гласи самото му име, а не на партията страна. Минеков в тази ситуация го връща към първичната му задача. “

На въпрос на водещата дали е изрично ясно, че Движение за права и свободи стои надалеч от новото ръководство, Христов отговори:

" Движение за права и свободи води война с „ Продължаваме промяната “ и с „ Демократична България “, две от партиите в обединението. Друг е въпросът, че Движение за права и свободи ще търси метод да проникне и в новото държавно управление. Но това е свойствено за всички партии. Много от служителите, които заварва новото държавно управление, са назначавани или от Движение за права и свободи, или от ГЕРБ. Така че нито Движение за права и свободи, нито ГЕРБ са отвън властта все още. “

„ Новите ръководещи би трябвало да са нащрек за всяка корист със закона “ , безапелационен е Иво Христов.
Евродепутатът е на мнение, че преизбирането на Румен Радев е значимо, тъй като връща на българския гласоподавател чувството му, че неговият глас избира президента, а не сделките сред партиите, които предопределяха избора на предходните президенти: „ Радев бе избран отново с гласове от всички партии, което е победа на гражданския избор над партокрацията. “
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР