Вулканите изригват един след друг! Какво става под Земята?
Седем от най-големите вулкани на земята изригнаха мощно през последната седмица, като измежду тях е и най-големият европейски вулкан – Етна. Вулканолози за сигурни, че тази интензивност не е инцидентна, а има логическа съгласуваност.
Все още се прочуват последните данни от вулканичните пориви, а други огромни вулкани на Земята се наблюдават поради евентуална заплаха.
Необичайната поредност от изригващи вулкани стартира на 28 ноември, когато за невиждан път в историята избухнаха няколко огромни вулкана в разнообразни елементи на планетата.
Първи изригна мексиканският вулкан Колима, който изхвърли пепел и пушек на височина от над 1.2 благи. На 1 декември се разсъни и Санта Мария в Гватемала, който изхвърли облак до пушек, пепел и камъни на височина от към 3 километра.
От Санта Мария потеглиха и неголеми пирокластични потоци към обитаеми места наоколо. В същата страна се разсъни и вулканът Фуего, който през 2015 година е навлязъл в нова фаза съгласно геолози.
Процесът на изригващи вулкани продължи с вулканът Момотомбо в Никарагуа, който се разсъни след 110 години. Активира се и намиращият се наоколо до Момотомбо вулкан Телика, който с дни държеше в напрежение популацията наоколо.
Вулканът Туриалба в Коста Рика също е посочил признаци на интензивност. Властите незабавно започнаха да изтеглят хората е региона.
На 2 декември изригна и най-големият настоящ вулкан в Европа – Етна, а съгласно учените това е най-мощното му изригване от десетилетия насам.
Вулканът изхвърли облак от черна пепел, който покри небето над градовете, намиращи се на източния бряг на остров Сицилия. Образува се шадраван от лава с височина над 1 километър, като се има поради, че върхът на кратера е висок малко над 3000 метра.
Като по-мощно може да бъде несъмнено единствено изригването на Етна през 1992 година.