Ръководството на прокуратурата изпрати писма до председателите на Европейската комисия

...
Ръководството на прокуратурата изпрати писма до председателите на Европейската комисия
Коментари Харесай

Прокуратурата сезира ЕК за опита на парламента да закрие спецправосъдието

Ръководството на прокуратурата изпрати писма до ръководителите на Европейската комисия и Европейския парламент, Групата на страните, борещи се против корупцията (ГРЕКО) и Венецианската комисия, в които ги осведоми за " оказвания невиждан политически напън от страна на парламентарно показани партии в 45-то Народно заседание, изразяващ се в препоръчани законодателни промени, целящи закриването на органите на профилираното правораздаване и в частност - Специализирана прокуратура и Апелативна профилирана прокуратура " - това се споделя в публично известие, публикувано до медиите.

 Магистрати стачкуваха дружно с Иван Гешев против решението за закриване на спецзвената (снимки) Виж още

" Приемането им ще докара до блокиране на битката против престъпността и на работата на самостоятелната правосъдна власт, ще засегне правата на голям брой лица, ще заличи постигнатия от страната прогрес по Механизма за съдействие и инспекция на Европейска комисия, както и приноса ѝ към Върховенството на правото в Европейския съюз ", написа в писмото.

Прокуратурата в детайли осведоми европейските институции за мнението си по четирите плана на закони за изменение на Закона за правосъдната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, което даже не беше прегледано от Комисията по правни въпроси към Народното събрание на съвещание на 28.04.2021 година До сегашния миг българският законодателен орган не е подхванал дейности за разискване и на изпратеното още през месец октомври 2020 година експертно предложение на прокуратурата за промени в Наказателно-процесуалния кодекс в сходство със стандартите на Конвенцията за отбрана правата на индивида, практиката на Европейския съд по правата на индивида и Съда на Европейския съюз.

С друго писмо, изпратено до ръководителя на 45-то Народно заседание Ива Митева и до ръководителя на Комисията по правни въпроси Радостин Василев, управление на прокуратурата ги осведоми за предоставеното по-рано мнението против импортираните четири законопроекта, отнасящи се до органите на профилираното правораздаване.

" Предвидените промени в Закон за съдебната власт и Наказателно-процесуален кодекс не са нито правно аргументирани, нито са в полза на българските жители . Същите не държат сметка за неизбежно произлизащите от закриването на профилираните съд и прокуратура негативни последствия ", написа още в писмото.

От прокуратурата показват, че разглеждането на предложенията за законодателни промени се реализира и в цялостно несъгласие с нормативните условия към законодателния развой. Нарушен е член 18а от Закон за нормативните актове и не са зачетени правилата на изработването на планове на нормативни актове по член 26 от Закон за нормативните актове, а точно правилата на нужда, аргументираност, предвидимост, неприкритост, координация, субсидиарност, пропорция и непоклатимост. Работи се в изискванията на необяснима " ненадейност " , без дължимите публични съвещания с жителите и юридическите лица, без каквото и да било разискване с професионалната колегия и научната общественост ", упорстват още магистратите.

Изразеното в писмата до европейските институции и българския парламент мнение съставлява позиция и на цялата професионална общественост - такива мнения са признати и от прокурорите от всички апелативни региони, от Асоциацията на прокурорите в България, от Камарата на следователите в България и от Прокурорската гилдия на Висшия правосъден съвет, акцентират от управлението на прокуратурата.

Татяна Дончева: Има учредения за смяна, прокуратурата да сезира който желае

Има съществени учредения да се премисли съществуването на спецпрокуратурата и съдилищата, разяснява в това време в Народното събрание депутатът от " Изправи се! Мутри вън! " Татяна Дончева.

Прокуратурата може да сезира който желае, разяснява тя пред публицисти новината, че управлението на държавното обвиняване е изпратило писма до евроинституциите поради предложенията за закриване на спецпрокуратурата.

" След серия от арести, които нямат никакво опрощение , с изключение на с потребление на част от правосъдната система за напън върху предприемачи, които би трябвало да се изплатят " и поради събитието, че каузи против същинската проведена престъпност профилираната прокуратура е завършила със спогодби/тези без спогодбите са делата, по които се желае откуп/, дава опция съществено да се премисли съществуването на тези институции ", акцентира Дончева.

Тя ги дефинира като " инструмент за политически напън " , работещи по поръчка на министър-председателя, което било неприемливо.

" Най-резонно е общите съдилища в страната да преглеждат всички каузи по разпоредбите за подсъдност, съществували години, а парите за специнституциите могат умерено да се разпределят по другите елементи на правосъдната система. Разбира се, би трябвало да се направи разбор на резултатите на съществуването на спецсъдилищата и прокуратура и това е можело да стане, в случай че 45-то Народно събрание е имало по-дълъг живот ", добави зам.-председателката на Народно събрание.

Според нея, това, че законопроектът е минал през комисия, е единствено начало.

Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР