Процесът на преговори с България в последните месеци е ялов,

...
Процесът на преговори с България в последните месеци е ялов,
Коментари Харесай

Крясъци на високо ниво в Македония, намразиха офертата на Макрон

Процесът на договаряния с България в последните месеци е " безплоден, поради познатите ултимативни български претенции ", съобщи президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски в изявление за ТВ 24.

Той уточни, че част от страните членки имат забележки във връзка с вмъкването на двустранен спор в преговорната рамка, само че оцени предлагането на френското председателство като добра основа за компромис, който да разреши на Република Северна Македония да влезе в преговорния развой с Европейския съюз.

По думите на Пендаровски изискванията на Република Северна Македония са били да няма никакви разяснения или " звездички ", свързани с езика, а историята да не бъде изискване за прогрес в договарянията. " Поставихме изискване да няма никаква проверка на историята. Историческа комисия ще има, само че напредъкът в нейната работа по никакъв метод да не бъде причина за прогрес в договарянията за участие в Европейски Съюз ", разясни неколкократно той.

Условие от българска страна е било българите да бъдат вписани в конституцията на Северна Македония преди отварянето на главите за договарянията и България не е била съгласна това да стане с отварянето на конституцията преди участието. По думите му България изисква освен българите да бъдат включени в преамбюла на конституцията, само че и в " нейната нормативна част ". " Това не е допустимо, в нормативната част и албанците ги няма ", сподели Пендаровски и добави, че настояването от София е в конституцията да бъдат вписани не просто българи, а македонски българи. " Такава категория у нас няма, в конституцията ние споделяме " македонски народ и част от народите на... ". Това искане е отпратка към остарялата, срамна теза за обезбългаряване на Македония след 1945 година "., добави Пендаровски.

" Най малко 10 страни от Европейски Съюз също не желаят двустранни разногласия да влизат в преговорната рамка, само че в случай че това е компромисът, ние бихме го приели, стои обаче въпросът: Кои тъкмо двустранни въпроси? ", сподели той и добави, че на срещата на външните министри на Европейски Съюз България е подала пет нови претенции за промени във френското предложение, в това число едно, което да отстрани думата " автоматизирано " за начало на договарянията на Република Северна Македония с Европейски Съюз след измененията в конституцията на страната. " Заради това посъветвах премиера Димитър Ковачевски да не върви на оповестената среща на върха Европейски Съюз - Западни Балкани в Брюксел, само че не ми харесва, че сходно решение се взема на равнище " Отворени Балкани " - самодейност, която би трябвало да бъде чисто икономическа и да няма политически темперамент ", разясни той. (Ковачевски, дружно със сръбския президент Александър Вучич и албанския министър председател Еди Рама, оповестиха, че обмислят дали да участват на срещата на върха в Брюксел.)

Според Пендаровски " не е неприятно ", в случай че в разногласието сред двете страни има и трета страна. " Още преди година, като ходихме във Ватикана, споделих на Радев да вкараме трета страна в договарянията, той сподели, че не ни е нужно и че ние най-добре си ги заем нашите проблеми и не ни би трябвало трети. Когато става въпрос за дребни страни като нашите, третият, изключително в случай че е от ранга на Матю Нимиц, би могъл да понижи асиметрията сред нас. Не тъй като имат повече причини, а тъй като те са вътре (в ЕС), а ние – извън. Като споделя " не заслужавате ", какво да направиш? ", съобщи той. 

По думите му мненията, че с такава преговорна рамка Северна Македония ще " замръзне " в договарянията, поради непрекъснати " блокади " от страна на България не са напълно верни. " Новата методология на Макрон споделя, че на всяка глава ще питат страните членки дали са съгласни. Не единствено България, цяла Европа ще ни гледа ", сподели той.

На въпрос дали измененията в конституцията на страната биха били гласувани, при твърдата позиция на ВМРО-ДПМНЕ, изразена от ръководителя й Християн Мицкоски, Пендаровски сподели, че е разговарял с Мицкоски и счита, че когато страната е в обстановка, която изисква смяна в конституцията, " е добре и опозицията да каже какво мисли и да влезе в процеса ".

На въпрос по какъв начин ще се мери речта на омразата, прекъсването на която е част от българските претенции, Пендаровски отговори, че би могъл да се употребява френският опит да бъде глобена речта на омразата, в случай че употребяващите я работят в бюджетна институция, само че това " ще обезкуражава и употребяващите речта на омразата в частните диалози ", само че по думите му " да кажеш, че българите са били окупатори през Втората международна война, е исторически факт, а не тирада на омразата ".

" Ако основните отстъпки Република Северна Македония направи преди началото на договарянията, по време на самите договаряния ще получим още пет или 10 блокади и ще преговаряме десетилетия с цел да станем, а може и да не станем страна член на Европейски Съюз ”, сподели в изявление за телевизия " Сител " Антонио Милошоски, който е ръководител на Комисията по външна политика в Народното събрание на Република Северна Македония и някогашен министър на външните работи в държавното управление на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него думите на Буяр Османи, че не разполага с френското председателство за преговорната рамка за Република Северна Македония, а в това време  министър от същото държавно управление отхвърля предлагането на Франция като недопустимо е подценяване на жителите и депутатите.

" На конференция на френския министър по европейските въпроси Бон Клеман сподели, че френското предложение се основава и на взаимни съвещания и договаряния сред Скопие и София. Което значи, че предлагането го има и в кабинета на Ковачевски, и в кабинета на Буяр Османи, както с него разполагат и всички държавни и държавни ръководители, министри на прилежаща България и страните членки на Европейски Съюз ", сподели Милошоски.

По думите му френската дипломация подхожда много задълбочено към тези европейски въпроси и е сигурен, че на 18 май, когато е имало телефонен диалог сред премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски и френския президент Макрон, една от тематиките на диалога е това френско предложение.

" От този миг - от средата на май доникъде на юни, се е подготвяло това предложение, което по-късно се показва на всички страни членки със знанието на държавното управление в Скопие, и държавното управление на Република Северна Македония е дало единодушието си за него. Но това, което считам за незряло, недемократично и непрозрачно в цялата тази обстановка е, че българското държавно управление, макар цялата поляризация в българското общество, въпреки всичко взема решение да разиска предложенията, свързани с Република Северна Македония в българския парламент, а македонското държавно управление не желае депутатите и обществеността да бъдат осведомени и да обсъдят това предложение в македонския парламент ", съобщи Милошоски, който през днешния ден прикани Буяр Османи да показа документите на Комисията по външни работи, с цел да бъдат разисквани в нея, само че получи отговор, че публично те не са пристигнали в страната. Милошоски съобщи, че това, че никой не е осведомен с предлагането на френското председателство, е огромен минус и провокира подозрения, че предлагането евентуално е неподходящо и нездравословно за Република Северна Македония и за това държавното управление го крие до последния миг.

Главният проблем, съгласно Милошоски, е това  двустранни разногласия да влязат в преговорната рамка, тъй като " тя би трябвало да бъде рамка за реализиране на стандарти, а не да се беседва за история, учебници, национални герои ". Според него с безмълвие няма да бъде реализирана по-добра позиция и че такова предложение би трябвало да бъде отхвърлено незабавно.

" Настоящото предложение за рамка за договаряния значи, че Ковачевски и Буяр Османи ще се снимат с представителите на Европейската комисия и по-късно Република Северна Македония ще бъде затъне в безполезни, вътрешно изтощителни диспути дали да отвори или не конституцията, кой какво получава, кой какво губи, кой е националист, кой е родолюбец, кой е изменник и няма да се получи нищо продуктивно от това. Ние би трябвало да следваме славяно-хърватския модел на договаряния - да работим по стандартите, които Република Северна Македония да реализира, и в случай че страната членка на Европейски Съюз (България) има забележки и основни претенции, те да бъдат изпълнени сега, когато станем член на Европейския съюз. Така Словения и Хърватия по цивилизован метод позволиха разногласието си и в този момент и двете страни са положителни съседи и членки на Европейския съюз. Не можете да принудите някого със мощ към квази добросъседство, изключително в случай че посягате на неговата еднаквост, сподели Милошоски, който посочи, че опозицията ще продължи с натиска върху държавното управление, тъй като " може да се крият ден-два, седмица, само че не може да се крият постоянно ".
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР