Процедурата за ремонт на Су-25 е в ход, не е

...
Процедурата за ремонт на Су-25 е в ход, не е
Коментари Харесай

Процедурата за ремонт на Су-25 е в ход, не е прекратена

Процедурата за ремонт на Су-25 е в ход, не е прекъсната, оповестиха от Министерството на защитата. От ведомството, ръководено от министър Красимир Каракачанов, разгласиха известие с спомагателна информация за напредъка на процедурата за възлагане на социална поръчка с предмет "Осигуряване на летателната валидност на самолети Су-25 - рамково съглашение ", с цел да "отговори на манипулативните информации, оповестени в някои български медии ".
Първо. С решението си от 2 ноември 2018 година министърът на защитата не приключва горепосочената процедура, а употребява правото си на възложител да даде инструкции на комисията за осъществяване на договаряния с ОАО "558 Авиационен ремонтен цех " от Беларус, и да удостовери с нов протокол и отчет постигнатите понижения на цените за ремонт на щурмовите самолети Су-25.
Второ. За отбягване на всевъзможни вероятни спекулации и при съблюдаване на заложените условия при разкриване на процедурата, Министерството на защитата още веднъж напомня, че оповестената планирана стойност от 82 510 000 лв. може да бъде изменена (достигната) единствено с решение на Министерски съвет.
Трето. Министерството на защитата ще продължи регулярно да осведоми на своята интернет страница за напредъка в идните договаряния с беларуската страна.

Припомняме, че процедурата е оповестена обществено и е на уеб страницата на Министерството на защитата с решение 108/17. 08. 2018 година. Според него общата стойност на ремонта възлиза на 41 милиона лв. без Данък добавена стойност, като при нужда от спомагателни поправки, сумата може да доближи най-много 82.510 милиона лв. без Данък добавена стойност, за което наложително е нужна глоба на Министерски съвет. (Точка 9, стр. 8 от документите по поръчката, оповестена в уеб страницата на МО). Както е известно, Народното събрание се произнася по покупко-продажби за над 100 милиона лв. без Данък добавена стойност.

Според отчет на Военновъздушните сили (ВВС) единствено две компании могат да извършат условия ремонт. Това са съветският завод-производител и авиоремонтният цех "Баранович " в Беларус. Оферта е подала единствено втората компания.
От Министерството на защитата прецизираха и за какво българският цех "Авионамс " не е поканен за ремонта. От 16 години заводът не е ремонтирал СУ-25, а от 18 години - не е ремонтирал мотор на СУ-25. По оценка на специалисти от Военновъздушни сили, в "Авионамс " в никакъв случай не са осъществявани капитално-възстановителни поправки в размера, който е нужен в този момент. Въпреки многократните предложения от Министерството на защитата до "Авионамс " (което е държавно), сдружението до този миг не е предоставило документи за съществуване на качества за осъществяване на оповестената от Министерството на защитата поръчка. Освен това решението за разкриване на процедурата не е обжалвано от нито една страна, в това число от "Авионамс ".
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР