Вреди от царевичния сироп
Производството на царевичен сироп претърпява своя взрив през 70-те години на предишния век. Тогава в производството на храни и питиета се извърши тиха гражданска война, която през днешния ден действително поврежда здравето ни.
Захарозата или елементарната захар в последните години бе сменена като подсладител в храните и напитките с високо-фруктозен царевичен сироп.
Той се е считал за " ослепително софтуерно откритие ", тъй като има доста преимущества спрямо обичайните подсладители.
Царевичният сироп усилва трайността на продуктите, смесва се по-лесно с течностите и резервира сладостта. Използва се в съвсем всички газирани питиета, сладоледи, в производството на кексове, сладкиши, бисквити и зърнени закуски. Освен всичко друго, той е стръв за производителите, заради доста по-ниската си цена.
В наши дни царевичен сироп на практика може да са открие във всички модифицирани храни и питиета - от кока-кола, пепси, корнфлейкс и други зърнени закуски до подготвени супи, бял самун, кейкове, плодови сокове и още доста, доста други.
Въпреки неимоверните старания на учени и коментатори да показват този подсладител като естествен и безопасен, това става все по-трудно.
Всекидневно излизат все по-стряскащи резултати, доказващи директната връзка сред царевичния сироп и затлъстяването. Той постоянно бива набеждаван и за извършител на диабет.
Предполага се, че въвеждането на високо-фруктозния царевичен сироп е изиграло основна роля за пораждане на епидемията от затлъстяване.
Колкото по-разпространено става неговото потребление, толкоз повече нараства и % на хора, имащи проблеми с тежестта си. Най-осезаемо е това в Съединени американски щати. Именно там съвсем не съществува артикул, в който да няма царевичен сироп.
Освен като извършител на растящата пандемия от затлъстяване и диабет, неотдавна оповестен отчет разкри и едно доста по-сериозно безпокойствие във връзка със здравето.
Царевичният сироп съдържа живак и освен това може би е по-голям източник на токсичния тежък метал. А сходни натрупвания в организма водят до развиването на редица заболявания, най-тежките от които е рак.
Освен с посоченото, използването на царевичен сироп се свързва още с щета, която може да донесе на черния дроб. Увеличената консумация на високо-фруктозен царевичен сироп се асоциира с цикатризация (увреждане, фиброза) на черния дроб, най-много измежду пациентите с неалкохолен мастен черен дроб.