"Продължаваме да инвестираме в образователната инфраструктура. Което сме обещали на

...
"Продължаваме да инвестираме в образователната инфраструктура. Което сме обещали на
Коментари Харесай

Борисов раздаде поредните милиони

"Продължаваме да влагаме в просветителната инфраструктура. Което сме дали обещание на кметовете, без значение от коя партия са, сме го създали, тъй че да има условия всички деца да учат в по-добри условия ", похвали се министър председателят Бойко Борисов по време на днешното държавно съвещание.

В сряда бяха отпуснати спомагателни 2 412 525 лева за 2021 година за възстановяване на материалната база в просветителни институции в област Благоевград. „ Единственият метод да останат тези младежи там и да живеят добре, е да създадем учебни заведения, детски градини, спортни площадки - това желаят младежите “, акцентира Борисов.

Кметовете на подкрепените общини благодариха за предоставените финансови средства за подобряването на просветителната инфраструктура в района. Миналата седмица министър-председателят персонално посети част от обитаемоте места. С отпуснатите пари за района ще бъде осъществено изцяло възобновяване на постройката на една детска градина, ще бъдат изпълнени ограничения за възстановяване на енергийната успеваемост в две учебни заведения, а в други две учебни заведения ще бъдат построени нови физкултурни салони.

За ремонт на покрива и отоплителната апаратура на постройката на главно учебно заведение „ Свети Климент Охридски “ в Добринище, община Банско, Министерският съвет отпусна 190 000 лева Кметът на Банско Иван Кадев благодари на премиера за опцията за облагородяването на града.

500 000 лева даде държавното управление за дофинансиране на главен ремонт на постройка на детска градина „ Еделвайс “ в с. Брезница, община Гоце Делчев.

Кабинетът отпусна 550 000 лева за планиране, създаване, съоръжение и обзавеждане на нов физкултурен салон на обединено учебно заведение „ Христо Ботев “ в село Дъбница.

За просветителна инфраструктура в община Гоце Делчев бяха дадени още 450 305 лева за саниране на два образователни корпуса на постройката на обединено учебно заведение „ Св. Климент Охридски “ в с. Дебрен.

Кметът на Хаджидимово също изрази признателност за бързо отпуснатите средства в размер на 722 220 лева за създаване, съоръжение и обзавеждане на нов физкултурен салон на приблизително учебно заведение „ Никола Йонков Вапцаров “ в града.

„ Продължаваме да поддържаме развиването на археологията в България. Имаме неповторими културно-исторически обекти с голям капацитет и държавното управление ще продължи да подкрепя тяхното развиване “, посочи министър председателят. 1,8 милиона лв. отпусна през днешния ден държавното управление за 6 значими археологически обекти в страната.

На Българската академия на науките се дават 350 000 лв., с които ще се продължат дейностите по археологическото изследване, възстановяване и социализиране на праисторическия солодобивен градски център Провадия-Солницата. „ Това е едно в действителност емблематично място за цялата страна. Привлича доста туристи и демонстрира, че нашата земя е в действителност една от най-древните в света “, съобщи ръководителят на Българска академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Правителството отпусна 400 000 лева на община Петрич за изследванията на Античния град „ Хераклея Синтика “. Обектът е един от най-посещаваните в региона от туристи от над 60 страни. Пътят до „ Хераклея-Синтика “ към този момент бе реновиран със средства, отпуснати също от Министерския съвет.

300 000 се предоставиха по бюджета на община Видин за археологически изследвания и теренна консервация на императорските терми в римския град Рациария.„ Това е най-големият център на римската просвета в Северозападна България. Огромен град, ситуиран на 800 дка “, съобщи доцент доктор Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките. Премиерът Борисов означи и положителната работа на археолозите, които работят интензивно по трасето „ Ботевград-Видин “. „ Когато има автомагистрала в региона, ще идват и повече туристи да видят този обект “, регистрира министър-председателят.

Археологът проф. Николай Овчаров благодари на държавното управление за предоставените средства. „ Всички обекти са с голям капацитет в региона на културно-историческия туризъм. Това е инвестиция и в бъдещето освен на археологията, а и за стопанската система “ акцентира проф. Овчаров. Той означи, че има засилени интерес на българските туристи към културно-исторически обекти в страната.

„ Много се направи в региона на археологията през последните години. Подобри се доста инфраструктурата до и на обектите “, сподели Борисов. И добави, че през годините държавното управление е отпуснало доста средства за възстановяване на културни монументи, в това число са предоставени такива за развиването на подводната археология.

Другите обекти, за които през днешния ден Министерският съвет отпусна средства, са 450 000 лева на община Кърджали за консервация на Скален древен и феодален град Перперикон и на Средновековната цитадела Вишеград. 300 000 лева се предоставиха на община Търговище за античния и феодален град Мисионис. 100 000 лева бяха утвърдени и за Българската православна черква за доизграждане на храм „ Св. Цар Борис – Михаил Покръстител “ град Разград.

Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР