През 2021 г. Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)

...
През 2021 г. Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)
Коментари Харесай

Данъкоплатците пак плащат за грешки на българската съдебна система

През 2021 година Европейския съд по правата на индивида (ЕСПЧ) се е произнесъл по 60 каузи против България. По 37 от тях е постановил решение всъщност. Размерът на изплатените компенсации по неоправдателни решения на Европейски съд по правата на човека през 2021 година е 740 598 лева. От тях, 228 318 лева са по подписани другарски съглашения и едностранни заявления.

В Деветия годишен отчет за осъществяването на решенията на Европейски съд по правата на човека по каузи против България за 2021 година, се показва, че България е на 14-то място по брой висящи тъжби (623) и на 17-то място по брой висящи тъжби на глава от популацията.

По брой каузи в засилена процедура България се намира към момента на челните места в класацията на страните членки, което я слага на 6-то място след Русия (16%), Украйна (15%), Турция (11%), Румъния (10%) и Италия (7%). Това са групи каузи, поставящи структурни и систематични проблеми.

В началото на 2021 година Парламентарната асамблея на Съвета на Европа одобри резолюция, в която уточни България като една от 10-те страни членки, които най-вече бавят осъществяването на решенията на Европейски съд по правата на човека и акцентира, че са нужни спомагателни старания, като се засилят механизмите на съгласуваност сред другите институции.

В отговор междуведомствена работна група изготви план, а държавното управление одобри Пътна карта за осъществяване на решенията на Европейски съд по правата на човека. Документът очерта най-належащите ограничения от законодателен темперамент за осъществяване на решенията, от компетентността на изпълнителната власт, избрани бяха надлежно периоди и виновни институции за правене на планове за изменение на нормативни актове.

Като най-важен проблем в несъблюдение в Доклада са разпознати групата каузи, свързани с неефективността на наказателните производства и структурния проблем по отношение на неналичието на механизъм за без значение следствие на основния прокурор.

За съжаления гореспоменатата сума няма да излезе от джоба на депутатите, които остро се опълчват на правосъдната промяна, или на прокурорите и съдиите, които позволяват процесуални нарушавания, а от българските жители. Правосъдието има смисъл тогава, когато се санкционират отговорните. В този случай пострадали са почтените. Това е симптом на необикновен тип садизъм, присъщ единствено за нашата страна.
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР