Представен е проектът за нова американска стратегия в региона.В САЩ

...
Представен е проектът за нова американска стратегия в региона.В САЩ
Коментари Харесай

САЩ сключват съюз с Балканите

Представен е планът за нова американска тактика в района.

В Съединени американски щати бе показан планът за нова тактика на Балканите. Нейните три основни детайла са: непрекъснато военно наличие на Съединени американски щати в района, помиряване със Сърбия и интензивно ходатайство при разрешаването на районните разногласия. Източниците на „ Комерсант “ в балканските държавни кръгове считат, че приемането на тази тактика ще значи завръщането на Съединени американски щати в района и опит да не се позволява усилването на съветските позиции там.

Проектът за нова балканска тактика е създаден от американския Атлантически съвет – предходната седмица тя бе показана във Вашингтон. Макар че документът с названието „ Балкани, напред – нова американска тактика за района “ не носи формален темперамент, той може да се трансформира в платформа за балканската политика на Съединени американски щати напълно скоро. Атлантическият съвет се счита за конструкция, близка до Държавния департамент и американската администрация, неговите представители, отговарящи за Балканите, интензивно участваха в представянето на плана за нова тактика. На нейното показване бяха поканени външните министри на Сърбия, Черна гора, Македония, Босна и Херцеговина, Албания и Косово, които по-късно организираха обособена среща със съветника на американския президент по националната сигурност Хърбърт Макмастър.

Новата американска тактика на Балканите съдържа три основни детайла:
Първият – непрекъснато американско военно наличие в Югоизточна Европа. Според мнението на създателите на документа, за тази цел идеално подхожда военната база Бондстийл в Косово, която сега се употребява за потребностите на намиращите се там интернационалните сили КЕЙФОР.
Вторият – историческо помиряване със Сърбия, която „ може и би трябвало да стане непосредствен сътрудник и съдружник на Съединени американски щати в района – при изискване, че се дистанцира от Русия “.

Третият – интензивно ходатайство на Америка при разрешаването на районните разногласия.

На Балканите се отнесоха доста съществено и заинтригувано към обнародвания във Вашингтон документ. „ Смисълът на новата американска тактика – в по-активното присъединяване в балканските каузи. А всъщност, завръщане на Балканите след десетилетие на значително епизодично наличие там – освен това районът беше даден на Европейски Съюз, който самичък се оказа в рецесия “, разясни източник на „ Комерсант “ в държавните кръгове на една от балканските страни. „ Това ще бъде и отговор на опитите на други нерегионални играчи – на първо място Русия, а също по този начин Китай и Турция – да усилят там своето въздействие. Приемането на тактиката най-вероятно ще усили евроатлантическата интеграция на района “, добави той.

Напълно естествено нараснал интерес новата американска тактика провокира в Сърбия, на която се отделя изключително внимание в документа. Президентът Александър Вучич дефинира показаната тактика като „ значима тематика “. А непосредствен до сръбските управляващи източник оцени пред „ Комерсант “, че доста от предложенията в плана са „ доста благосклонни “ към Белград, тъй като „ признават смисъла на Сърбия в района и дават отговор на стремежите на нейното държавно управление да има партньорски връзки със Съединени американски щати “.

На този блян на Белград, прочее, разчитат и създателите на документа. Те се базират на признанието на самите сръбски управляващи, че „ въпреки НАТО като знак да се възприема главно отрицателно от отрицателно от сърбите и участието на страната в алианса да не стои на дневен ред /поне в близко бъдеще/ разширението на съдействието със Съединени американски щати е желателно “.

Потенциалната сфера на реализация на третия детайл от американската тактика – посредничеството в районните разногласия, както считат източниците на „ Комерсант “ в дипломатическите кръгове на Балканите, е явна – това е ускорение на нормализирането на връзките сред Сърбия и Косово, а също по този начин разрешаване на разногласието за името сред Гърция и Република Македония. „ Американците биха могли да влияят върху Прищина за да я подбудят към осъществяване на постигнатите с посредничеството на Евросъюза съглашения с Белград – на първо място основаването в Косово на Съюз на сръбските общини, което ще форсира нормализирането на техните връзки “, съобщи един от събеседниците на „ Комерсант “. „ Трябва да се чака и влияние на Съединени американски щати върху Гърция в търсенето на компромис за името Македония, което ще разреши на последната в околните една-две години да влезе в НАТО “, добави той.

Намерението на Вашингтон по-активно да се заеме с „ македонския въпрос “ се удостоверява и от назначението за нов американски дипломат в Скопие на сегашния основен техен емисар за Балканите – заместник-помощник държавния секретар Хойт Браян Ий. Той взе интензивно присъединяване в представянето на документа за нова балканска тактика, твърдейки, че Америка от дълго време участва в района и „ има намерение да остане там “. /БГНЕС
----------
Генадий Сисоев, сътрудник на „ Комерсант “ на Балканите.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР