Празните курсове за прибиране на камионите в държавата по установяване

...
Празните курсове за прибиране на камионите в държавата по установяване
Коментари Харесай

С 3% ще се увеличат вредните емисии, ако камионите се връщат у нас на 4 седмици

Празните курсове за прибиране на камионите в страната по определяне на всеки 4 седмици ще доведат до 3% нарастване на нездравословните излъчвания, дължащи се на интернационалния товарен превоз. Това съобщи транспортният министър Росен Желязков в Брюксел, по време на съвещанието на Съвета на Европейски Съюз, формат Транспорт. Поводът е, че в края на септември транспортната комисия на Европейския парламент даде зелена светлина за договаряния по пакет "Мобилност " със Съвета на Европейски Съюз и Европейската комисия, откакто седмица по-рано тя отхвърли предлагането той да бъде изтеглен от Еврокомисията.

Министърът акцентира, че превозът е основен бранш за българската стопанска система - броят на записаните тежкотоварни транспортни средства е 25 800, като междинната им възраст е 3 години. Заради новите правила тези транспортни средства ще се наложи да пресичат Европа и да изминават на вятъра над 2000 километра.

„ Директният резултат на сходна наредба е географско ограничение на даването на този тип транспортна услуга в Европейски Съюз. Време е да оставим настрани идеологичните полемики и да помислим за реален метод по Пакета Мобилност I, който няма да има негативни и нездравословни последствия за вярното действие на единния вътрешен пазар и за националните стопански системи на страните членки “, уточни още Росен Желязков.

Желязков организира и двустранни срещи с министрите на Естония, Люксембург, Белгия, Холандия, Ирландия, Португалия и Словения, по време на които беше затвърдена позицията на България по Пакета Мобилност I.

Основният проблем, в случай че бъде признато наложителното връщане в страната на всеки 4 месеца на тежкотоварните камиони, е че то ще обхване към 53 на 100 от всички наложителни курсове от и за България, които ще бъдат празни, без да генерират облаги за фирмите. От пропуснати доходи загубите ще бъдат 0,5 милиарда евро. Ще се усилят и въглеродните излъчвания, като 1 % от техния дял ще е за сметка на българските коли.

Около 12 700 компании от България дават сухопътен интернационален превоз. 75 на 100 от тях са с до 5 камиона. Заетите в бранша са 42 500 с към 1 750 евро междинна заплата, сочи анализът. Общо 25 800 са българските камиони, които са оперирали в Европа през 2018 година и тяхната междинна възраст е 3 години, за разлика от тези в Европа, които са приблизително на 11 години, показаха анализаторите. Общо 6 на 100 от Брутният вътрешен продукт и 2,8 милиарда евро е пазарният дял от бранша за интернационален авто превоз.

Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР