Празникът Еньовден съвпада с лятното слънцестоене. Много от поверията и

...
Празникът Еньовден съвпада с лятното слънцестоене. Много от поверията и
Коментари Харесай

Еньовден е - ето кой празнува днес и какви са народните поверия

Празникът Еньовден съответствува с лятното слънцестоене. Много от поверията и обичаите са свързани със Слънцето и култа към него, написа standartnews.com. Смята се, че на този ден другите билки и треви имат най-голяма лечебна мощ изключително при изгрева.

24 Юни / Имен ден:

Биляна, Ивет, Ивета, Денислав, Деница, Деян, Деяна, Диана, Дияна, Енчо, Еньо, Яна, Янаки, Яне, Янета, Яни, Янизар, Янизара, Янимир, Янимира, Янин, Янина, Янис, Яниса, Янислав, Янислава, Янита, Яница, Янка, Янко, Янчо

Хората с имена на билки също имат имен ден, въпреки че те честват своя имен ден и на Цветница като Божур, Божура, Бреза, Върба, Детелина, Детелин, Диляна, Дилян, Невена, Невен, Роза и други.

Първата национална традиция на Еньовден, която всеки може да извърши е рано сутринта преди работа да се намокри за здраве с роса.

Всеки минава покрай парк или тревна повърхност, чиято трева е покрита с роса. Намокрете си ръцете с роса, а по-късно намокрете си главата, очите и лицето, с цел да бъдете здрави през цялата година.

Ако не сте на работа на 24 юни, можете да излезете на разходка измежду природата и да си наберете някакви билки, които да изсушите. На Еньовден те са по-лековити от останалите дни.

На 24 юни денят и нощта са равни. След Еньовден денят стартира постепенно да понижава, а старите хора казвали, че Слънцето отива за сняг.

Преди Слънцето да тръгне към зимата, то се оглеждало във водата на водоемите и по тази причина хората имат вяра, че тяхната вода става лековита. Ако не сте на работа, разходете се до някоя река или поточе в случай че не сте на морето, с цел да се измиете с водата, в която Слънцето се е къпало, с цел да бъдете здрави.

Според националната религия от този ден продължителността на деня стартира да понижава, а годината клони към зима. Преди да поеме дългия си земен път, то стопира да си почине, и окъпано в „ живата вода”, изгрява доста рано сутринта на Еньовден, с цел да се елементарни със света, който няма да види до следващата година, а в нощта против празника водата придобива особена магическа мощ.

Смята се, че в нощта против Еньовден билките имат най-голяма мощ. Според преданията тогава всяка билка добива целебна мощ, всяка магия хваща и всяко врачуване се сбъдва.

Еньовденският венец се пази до идната година и с неговите билки се лекуват заболелите през годината хора и животни. През тази нощ магическа мощ получават и водите. Според вярванията водата в реките и кладенците на този ден е лечебна, тъй като слънцето се е окъпало с нея. Вярва се, че който види заран рано при изгрев окъпалото се в жива вода „ играещо” и „ трептящо” слънце, ще бъде здрав през цялата година. Всички следят сянката си.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР