Почти три години след началото на пандемията протестите срещу тежките

...
Почти три години след началото на пандемията протестите срещу тежките
Коментари Харесай

Протести срещу строгите ковид мерки обхващат все повече китайски градове

Почти три години след началото на пандемията митингите против тежките ограничавания поради COVID-19 в Китай обгръщат от ден на ден градове, в това число финансовия център Шанхай, като новата вълна от публично противоречие бе провокирана от пожар в в северозападния регион на страната Синдзян, в който живота си изгубиха 10 индивида. Тогава доста консуматори допуснаха в интернет, че жителите на столицата Урумки не са могли да избягат в точния момент, защото постройката е била отчасти заключена поради ограничаващите ограничения против COVID-19.

Градските управляващи отхвърлиха, само че това не съумя да предотврати вълната от гражданско непокорство – нещо, невиждано за континентален Китай, откогато Си Дзинпин пое властта преди 10 години.

В събота, в Шанхай, най-многолюдния град в Китай, множеството се събра на улица, кръстена на столицата на Синдзян, за бдение със свещи, което в ранните часове на неделя прерасна в митинг.

Въпреки че огромна група служители на реда се грижи за реда по време на бдението, събралите се хора стачкуват с празни листове хартия - знак на несъгласието с цензурата. От CNBC показват, че протестиращите са скандирали: " Отменете блокирането на Урумки, отменете блокирането на Синдзян, отменете блокирането на цялостен Китай “, както и " Долу Китайската комунистическа партия, долу Си Дзинпин “

Макар и невисок по международните стандарти, броят на случаите в Китай доближи рекордно високи стойности за страната - 40 000. Това дава мотив на управляващите да приложат в най-голяма степен политиката за нулева заболяваемост, което като се изключи че стопира локалната и световната стопанска система, се отразява отрицателно на китайските жители.

В отговор, секретарят на Комунистическата партия на Синдзян прикани района да ускори поддръжката на сигурността и да ограничи " противозаконното принудително отменяне на ограниченията за предварителна защита на Коронавирус ".

Подобни митинги са изключителна необичайност в Китай, само че в тази ситуация като че ли обстановката може да придобие исторически измерения по мащаб.

Гняв в цялата страна

Следващите няколко седмици могат да се окажат най-лошите за стопанската система и здравната система на Китай от първите седмици на пандемията, разяснява Марк Уилямс от Capital Economics, представен от CNBC.

В северозападния град Ланджоу в събота жителите са обърнали лагера на здравните чиновници и са разрушили лаборатории за взимане на проби, демонстрират изявления в обществените медии. Според протестиращите те са били сложени под запор, макар че никой не е дал позитивен резултат.

Бдения със свещи в памет на жертвите от Урумки се организираха в редица университети в градове като Нанкин и Пекин.

Обратно към Шанхай, записи демонстрират тълпи, изправени пред полицията, които скандират " Служете на народа ", " Искаме независимост " и " Не желаеме здравни кодове " - отпратка към приложенията за мобилни телефони, които би трябвало да бъдат сканирани за влизане на публични места в Китай.

По-рано тази година 25-милионният град беше подложен под запор за два месеца, което също провокира яд и митинги.

Оттогава китайските управляващи се стремят към по-локализирано ограничение на разпространяването на Коронавирус, само че анализаторите показват, че при предстоящото внезапно увеличение на броя на инфектираните поради идната вълна от Omicron, първа за страната, митингите могат да станат доста по-масови.

 

Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР