По-високи такси за работа с пари в брой въвеждат редица

...
По-високи такси за работа с пари в брой въвеждат редица
Коментари Харесай

Банките пак въвеждат нови, по-високи такси - ето какво се случва

По-високи такси за работа с пари в брой вкарват редица банки в страната. Вдигат такси за изтегляне от банкомати в чужбина, за изтегляне на пари от офис, както и за обработка на редица документи и издаване на удостоверения. Всичко това става на фона на рекордните облаги, които осъществят кредитните институции.

Банка ДСК подвига таксите за изтегляне на пари от банкомати в страни отвън Европейското икономическо пространство (ЕИП), където влизат страните от Европейски Съюз, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Това значи, че по-високи такси ще плащаме при изтегляне на пари от банкомати в страни като Турция, Сърбия и Съединени американски щати. От 10 юли таксата за жители и компании за изтегляне от банкомат в страни отвън ЕИП става 5 лева плюс 1,5% от сумата, като в допълнение има и такса за превалутиране в съответната валута. Ако сметката е в евро, таксата става 2,56 евро плюс 1,5% от сумата. Това значи, че с цел да изтеглите сума, равна на 100 евро, ще би трябвало да платите такса от малко над 4 евро плюс таксата за превалутиране. В момента таксата за същата услуга е по-малка от 1 евро, т.е. нарастването е над четири пъти. Освен това от 28 август Банка ДСК приключва услугата за изтегляне на пари в наличност на ПОС в офис на банката с дебитни и кредитни карти на жители и бизнес клиенти. Остава опцията за изтегляне на пари в брой от офис, само че таксите за тази услуга са по-високи, написа.

Пощенска банка и ЦКБ също подвигат редица свои такси. От 28 август Пощенска банка подвига таксите за жители за изтегляне на пари в брой от офис от разплащателна или спестовна сметка. В момента таксата за суми до 2000 лева е 0,60% от сумата, само че не по-малко от 6 лева, а ще стане 0,70%, само че не по-малко от 7 лева За по-големи суми таксата за изтегляне с предварителна поръчка нараства от 0,60% на 0,70%, а за изтегляне без поръчка – от 0,70% на 0,80% от цялата сума, като минималният размер остава 15 лева Вдигат и таксите за изтегляне на суми от депозит. Ако желаете да изтеглите пари не на падежа на депозит и не сте създали предварителна поръчка, таксата ще бъде 0,85%, само че не по-малко от 16 лева, а със поръчка таксата става 0,75%, само че не по-малко от 8 лева В момента таксата за изтегляне не на падежа без поръчка е 0,75%, само че не по-малко от 16 лева, а със поръчка е 0,65%, само че не по-малко от 7 лева

Пощенска банка подвига таксите и за някои преводи. Например таксата за вътрешнобанкови преводи сред сметки на един клиент нараства от 4 лева на 5 лева, а сред сметки на разнообразни клиенти – от 6 лева на 7 лева Банката вкарва и нова такса за потребление на дебитни карти за онлайн хазарт. Таксата както за залагания, по този начин и за приемане на облагите по дебитна карта ще бъде 0,1% от сумата, само че не по-малко от 20 ст. Таксата за преиздаване на ПИН пък нараства от 3 лева на 5 лева Таксите за заявление и за годишно обслужване на кредитни карти Mastercard World нарастват от 80 лева на 100 лева, а на Mastercard Standard и Visa Classic от 45 лева на 49 лева Пощенска банка вкарва и нова такса правене на характерна информация от клиент. За документ на български таксата ще бъде 48,90 лева, а в случай че е на британски – 97,79 лева

ЦКБ също подвига таксата за изтегляне на пари в брой от офис на банката. За суми сред 100,1 лева и 2000 лева сега таксата е закрепена на 4 лева, а от 14 август става 6 лева Таксата за вътрешнобанкови преводи на жители нараства от 3,50 лева на 4 лева Освен това банката вкарва и комисионна за покупка или продажба на задгранична валута в брой. Освен посредством разликата сред курсовете " купува ” и " продава ” от 17 юли банката ще печели и като взима комисионна в размер на 0,1% от сумата.

Печалбата на банките в страната за интервала от януари до май е 1,3 милиарда лева, демонстрират данни на Българска народна банка. Това е растеж с 564 млн. лева, или с 73% по отношение на същия интервал на предходната година. Ако облагата на банките продължава да нараства със същия ритъм, до края на годината ще надвиши 3 милиарда лева Банките имат рекорден растеж на облагата за втора поредна година. През 2022 година облагата им набъбна с 54,6% до 2,1 милиарда лева

Само за първите три месеца на 2023 година чистият приход на банките от такси и комисиони се усилва със 7,1% на годишна база до 355 млн. лева За тримесечието приходите на банките от такси нарастват с 12% до 448,7 млн. лева А разноските на банките за такси са 93,4 млн. лева Нетният приход от такси и комисиони образува 21,4% от чистия общ действен приход на банките.

Въпреки повишеното потребление на дебитни и кредитни карти, броят на банкоматите понижава.

Банките закриват банкомати. За последните пет години броят на банкоматите е намалял със 754, демонстрират данни на Българска народна банка. Към края на 2017 година банкоматите са били 5731 броя, а към края на предходната година понижават до 4977 броя. Само в границите на предходната година банкоматите са намалели с 273 броя.

Причините за това са няколко. От една страна през последните години тече развой на обединение на банки. Това води до понижаване на офисите на банките, а надлежно и на банкоматите. Ако преди обединяването две банки са имали офиси близо един до различен, след сливането единят става непотребен. Вероятно част от понижението на банкоматите се дължи и на това, че не са рентабилни. Зареждането на банкомати в дребни обитаеми места е скъпо наслаждение.

В същото време българите от ден на ден употребяват дебитни и кредитни карти. През 2017 година дебитните карти са били 6,39 млн. броя, а кредитните – 1,148 млн. В края на предходната година дебитните карти са 6,491 млн., а кредитните са 1,327 млн. броя. Все повече магазини имат ПОС устройствата, на които клиентите могат да заплащат с карти. ПОС устройствата към този момент са над 124 хиляди ПОС устройството служи за осъществяване на безналични заплащания на артикули и услуги при търговци, както и за приемане на пари в брой, в случай че устройството е в банка. През предходната година в страната са подредени 325,55 млн. заплащания с дебитни карти, за сумата от 20,71 милиарда лева С кредитни карти са направени близо 50 млн. заплащания за 4,1 милиарда лева.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР