По случай Европейския ден на статистиката – 20 октомври, НСИ

...
По случай Европейския ден на статистиката – 20 октомври, НСИ
Коментари Харесай

Как живеят жените и мъжете в Европа

По случай Европейския ден на статистиката – 20 октомври, Национален статистически институт показа нова цифрова обява " Животът на дамите и мъжете в Европа – статистически портрет ", която е налична за първи път на 24 езика. Изданието е квалифицирано от Евростат - статистическата работа на Европейския съюз, в съдействие с националните статистически институти на страните - членки на Европейски Съюз, и на страните от ЕАСТ (Европейска асоциация за свободна търговия). Дигиталната обява включва три раздела: Живот, съзряване, остаряване; Учене, работа, заплащане на труда; Хранене, извършване на покупки, сърфиране в интернет, другарство.

Колкото повече деца имат, толкоз повече се разграничават дамите и мъжете във връзка с тяхната заетост

През 2016 година приблизително в Европейски Съюз коефициентът на претовареност при мъжете (72%) е по-висок от този при дамите (61%). Интересно е обаче да се означи, че разликата сред коефициентите на претовареност на дамите и мъжете нараства с увеличение на броя на децата. През 2016 година в Европейски Съюз коефициентът на претовареност на дамите и мъжете без деца е надлежно 65% и 73%, а на дамите и мъжете с едно дете - надлежно 71% и 85%. За дамите с две деца процентът остава съвсем същият (70%), до момента в който при мъжете с две деца той нараства до 89%. За родителите с три или повече деца коефициентът на претовареност понижава и е 55% за дамите и 84% за мъжете. Този модел се следи в огромна част от страните членки.

Почти 1/3 от заетите дами работят на ненапълно работно време

Важен аспект от съвместяването на професионалния и фамилния живот е работата на ненапълно работно време. Делът на мъжете и дамите, работещи на ненапълно работно време, е друг: в Европейски Съюз през 2016 година 32% от заетите дами са работили на ненапълно работно време спрямо 9% от мъжете. Съществуват разлики измежду страните членки, като най-голям дял от дамите работят на ненапълно работно време в Нидерландия - 77%, Австрия - 47%, и Германия - 46%, а от мъжете - в Нидерландия - 26%, и Дания - 17%. Най-нисък е делът на дамите и мъжете, работещи на ненапълно работно време, в България - по 2%.

Безработицата е по-голяма измежду жените

В Европейски Съюз през 2016 година коефициентът на безработица е 8.7% при дамите и 8.4% при мъжете. В 14 страни членки коефициентът на безработица е по-висок при дамите, в 13 е по-висок при мъжете, а в Унгария е идентичен при дамите и мъжете. Най-голяма разлика сред коефициентите на безработица при дамите и мъжете, като коефициентът е по-висок при дамите, се следи в Гърция (28.1% при дамите и 19.9% при мъжете) и в Испания (21.4% при дамите и 18.1% при мъжете). Обратно - по-ниско ниво на безработица при дамите в сравнение с при мъжете се следи в Ирландия (съответно 6.5 и 9.1%), Латвия (8.4% при дамите и 10.9% при мъжете) и Литва (6.7% при дамите и 9.1% при мъжете).

България е измежду страните в Европейски Съюз с по-висок коефициент на безработица при мъжете - 8,1%.

Във всички страни членки дамите напущат дома на родителите и подписват брак по-рано от мъжете...

Животът ни е поредност от разнообразни значими събития, като потегляне на учебно заведение, нахлуване в зрелост, овакантяване на дома на родителите и започване на работа, подписване на брак, развъждане на деца, пенсиониране..., само че съществуват огромни разлики сред дамите и мъжете.

Анализът демонстрира, че в Европейски Съюз през 2016 година дамите са напуснали дома на родителите си на по-ранна възраст от мъжете (средно - 25 години за дамите и 27 за мъжете). В съвсем всички страни членки дамите подписват брак по-рано от мъжете, като разликата във възрастта при подписване на първи брак е над 3 години в България, Гърция и Румъния, а в Ирландия, Литва, Португалия и Обединеното кралство - по-малка от 2 години. Що се отнася до междинната възраст на дамите при раждане на първо дете - през 2015 година в Европейски Съюз тя е 29 години, като варира от към 26 години в България, Латвия и Румъния до съвсем 31 години в Испания и Италия.

… и живеят по-дълго от мъжете

Друга основна разлика сред дамите и мъжете е продължителността на живота. Във всички страни членки дамите живеят по-дълго от мъжете - през 2015 година в Европейски Съюз междинната възраст е 83.3 години за дамите и 77.9 години за мъжете с разлика от 5½ години. Сред страните членки разликата във възрастта на дамите и мъжете варира от 10 - 11 години в Латвия и Литва до малко под 4 години в Дания, Ирландия, Кипър, Нидерландия, Швеция и Обединеното кралство.

Жените и мъжете са еднообразно удовлетворени от живота си

Въпреки огромните разлики в живота на дамите и мъжете те са съвсем еднообразно задоволени от живота, който водят. В Европейски Съюз през 2013 година дамите на възраст над 16 години по скалата от 0 до 10 са дали оценка приблизително 7.0 на удовлетвореността си от живота, а мъжете на същата възраст - приблизително 7.1. В множеството страни членки оценките на дамите и мъжете са били равни или е имало разлика от 0.1. У нас удовлетвореността от живота е 4,8.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР