Първата стъпка е направена, тролейбус у нас работи с водород,

...
Първата стъпка е направена, тролейбус у нас работи с водород,
Коментари Харесай

Зелена къща, тролейбус и кораб на водород разработиха български учени

Първата стъпка е направена, тролейбус у нас работи с водород, такова знамение е рядко и в Европа " Зелена къща " с ток на водород се движи към всеобщо потребление Финансови и административни спънки дърпат въвеждането на технологията вместо това да бъде приоритет, считат учените
Българските учени работят по неповторими технологии. Звучи като анекдот, само че не е. " Зелена къща ", тролейбус и транспортен съд на водород за над 2.5 млн. лв. са към този момент създадени, заяви за " Капитал " Евелина Славчева, член сътрудник на Българска академия на науките, която дава отговор за плана за " Зелена къща ".

Общо 206 учени и експерти от 16 партньорски организации от цялата страна са подготвени със седем демонстрационни модели за предпазване и потребление на чиста сила за превоза и бита по Национална научна стратегия " Нисковъглеродна сила за превоза и бита " (ЕПЛЮС). Като част от нея учените са създали и пет типа нови акумулатори за предпазване на сила.

" Зелена къща " на път към пазарна реализация Демонстрационният модел " Зелена къща " на Института по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС) и ТУ-София се зареждат самостоятелно с сила от възобновими енергийни източници, оповестиха от Българската академия на науките (БАН). По този метод за първи път в България електрическата енергия в един от офисите на Института е от напълно чиста сила.
Реклама
" Проектът " Зелена къща " е на стойност 600 000 лв. и е концепция още от 2007 година, когато направихме изчисленията, само че нямаше финансиране. Тогава планът бе неповторим по своята същина, работихме по него с акад. Евгени Будевски ", споделя за " Капитал " Евелина Славчева от Българска академия на науките. По думите й тогава занапред започваха демонстрационни планове в цяла Европа и през днешния ден това не е неповторима концепция, само че си заслужава да покажем на младите по какъв начин работи концепцията за къща на водород.

" Инсталирахме подготвени артикули батериен цикъл като използвахме два типа акумулатори - оловни и литиево-йонни. Резултатите демонстрираха, че оловните, въпреки и с по-нисък период на валидност от към 5 година, са по-евтини и има благоприятни условия за преработване за разлика от литиево -йонните, които имат по-дълъг живот, само че мъчно се рециклират и са относително по-скъпи. Оловните могат да се модифират, което ще даде в допълнение предимство. В България има произвеждане и опция за преработване на на оловни акумулатори и това би трябвало да се употребява като преимущество. И в случай че през днешния ден разбираме към този момент от акумулатори, то водородният цикъл е по-непознат за хората. По-големият плюс на плана е прекосяването през целия цикъл за произвеждане на ток от водород за една къща ", изясни ученият.

В дребен електролизьор водата се разделя на водород и О2, в специфични метал хибридни контейнери водородът още веднъж взаимодейства с О2 по специфичен електрохимичен развой и двата газа взаимодействат, с цел да произведат към този момент електрическа сила.

Предимството на водорода е, че безусловно може да съхранява слънчевата сила. Това се случва в метал хибрдини контейнери за домашни условия или в бутилки под налягане за по-масово потребление.
Реклама
Учените от екипа " Зелена къща " гледат напред към опциите за комерсиализиране на плана и са кандидатствали за в допълнение финансиране с още 400 000 лв.. С тях се надяват да подменят електролизьора с по-ефективна технология.

Понеже в България няма към момента произвеждане на електролизьори, а в цяла Европа са доста малко, учените се надяват с новия план да съумеят да създадат тъй че да заменят течния електролит с полимерна електролитна мембрана, само че формирана вместо с киселинни с алкални химични детайли. Това ще увеличи сигурността и успеваемостта на процеса и ще го направи подобаващ за всеобщо потребление, уточни още Славчева. Първия тролейбус на водород През пролетта на 2024 година ще бъде пуснат в придвижване и първият тролейбус, освежен по метода ретрофитинг, който се задвижва от акумулатори и водород. Той е изключителна иновация освен за България и района, само че и за цяла Европа.

В началото на концепцията през 2018 година подобен план в цяла Европа няма, само че от 2020 година към този момент методът ретрофитинг стартира да се създава от от ден на ден страни, описа особено за в. " Капитал " проф. Дария Владикова, част от научния колектив на плана.

Разработването на тролейбус по метода ретрофитинг или с смяна на мотора за елементарно прекосяване на водород е над 1.2 млн. лв.. Превозното средство е предоставено от Столична община, а след обновяването му учените тестват електронна система за употребяваната мощ при придвижването му.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР