Парламентарната група на БСП входира жалба в Конституционния съд срещу

...
Парламентарната група на БСП входира жалба в Конституционния съд срещу
Коментари Харесай

Заради следенето на телефони и лоши законодателни практики БСП подаде жалба до КС

Парламентарната група на Българска социалистическа партия входира тъжба в Конституционния съд против текстовете за подслушване на телефоните на хората, които са сложени под карантина поради ковид.

Те бяха признати посредством преходни и заключителни разпореждания на Закона за ограниченията и дейностите по време на изключителното състояние.
Текстовете дават опция на органите на Министерство на вътрешните работи да имат достъп до данните от мобилните устройства на жителите, сложени под карантина.
Червеният народен представител обясни настояването на социалистите и обърна внимание, че те са освен за следенето на телефони, само че и за законодателна процедура, която дава неограничена опция на болшинството да взема решение кои закони да приема с едно и кои с две гласувания , съгласно мнението му.
Ето какво написа Зарков:
Внесохме искане за оповестяване на, с които се разрешава на Министерство на вътрешните работи да наблюдават, посредством мобилните им телефони, жители, обект на ограничавания по Закона за здравето. Пороците на оспорените разпореждания са доста, а огромният риск е, че те отварят необятно вратите за злоупотреби и за нарушение на изконни, конституционно предпазени права, каквито са неприкосновеността на персоналния живот и тайната на известията.
Под благовидния претекст за запазване на публичното здраве и под прикритието на изключителното състояние, ГЕРБ и присъдружни записаха в закона, че сходно следене ще се прави без прелиминарен правосъден надзор . Тази опция не е лимитирана за времетраеното на изключителното състояние, а ще се ползва и след него.
Всъщност законът, който оспорваме бе признат в нарушаване на парламентарните правила . Той е пришит към Закона за изключителното състояние, сред първо и второ четене, на крайник и без връзка с признатия по принцип законопроект. Затова и
Сегашното пояснение, съгласно което тази преценка принадлежи само на Народното събрание, на практика дава неограничена опция на болшинството да взема решение кои закони да приема с едно и кои с две гласувания. Много от лобистките ремонти и законодателни недомислици минават точно по този път.
. В обстановка като днешната, когато парламентарният надзор се саботира от ръководещите, а свободните медии и гражданското общество са под напън, Конституционният съд има извънредно значима роля при опазването на демократичните устои на нашата държавност.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР