Пандемията от коронавирус не е засегнала всички общности еднакво, като

...
Пандемията от коронавирус не е засегнала всички общности еднакво, като
Коментари Харесай

Статистика подсказва, че ако си по-беден, е по-вероятно да умреш от коронавирус

Пандемията от ковид не е засегнала всички общности еднообразно, като благосъстоянието се оказва главен фактор за разликите. Стефани Хагърти, създател на BBC, преглежда някои аргументи, заради които по-бедните хора са изложени в по-висока степен на риск от заразяване и даже гибел от Covid-19. Тя изготви къс анимационен клип, чийто текст БГНЕС разгласява.
С отслабването на рестриктивните мерки, кой ще е по-изложен на риск от заразяване с ковид? Различен ли е този риск за бедните и богатите?
Икономисти от Оксфордския университет потвърдиха директната връзка сред приходите и заплахата от заразяване и даже гибел от COVID-19.
Колкото по-високоплатена е работата ви, толкоз по-малък контакт имате с други хора. Ако приходите ви са високи, имате доста по-голям късмет да работите от вкъщи си. По този индикатор съществуват големи разлики сред обособените страни. Например единствено 5% от жителите на страна като Мозамбик могат да работят от у дома. В Турция и Мексико този % е 25 на 100, а в Съединени американски щати и Швеция той е 40 на 100.
По-бедните е по-вероятно да се придвижват с градския превоз. Обратно – заможните употребяват персоналните си коли и таксита – и по този начин имат лимитирани контакти с други хора. Поради тази причина водачите на таксита се смятат за рискова група по света. Официалните данни на управляващите във Англия сочат, че смъртността от ковид при водачите на таксита е доста по-висока, в сравнение с при други групи от популацията.
Колкото сте по-бедни, толкоз по-голяма е вероятността да споделяте жилището си с доста хора. Когато няколко генерации от едно семейство споделят общо жилище, възможностите болестта да бъде предадена на възрастните хора пораства.
Астмата, диабетът и сърдечно-съдовите болести са рискови фактори при заразяване с ковид. А бедността е директно обвързвана с появяването и разпространяването на тези болести. В някои от най-тежко засегнатите от вируса страни като Индия, Бразилия и Мексико, тези които умират, са по-млади, в сравнение с в стопански развитите страни. А в страните със слаби и зле работещи здравни системи единствено властимащите и богатите могат да си разрешат лекуване в чужбина.
Всички тези неравенства могат да бъдат заличени след появяването на настояща ваксина против COVID-19. Но остава въпросът: Кои ще я получат първи?
Още: " НА ЖИВО: Последна информация и всичко за ковид, 5 юни "
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР