Брюксел и Западните Балкани: Една трудна любов
Очаквахте една математика за „ добре пристигнали “ ли? Само че налице е душ със студена вода.
Новата тактика на Европейската комисия за Западните Балкани разкрива вероятността, че две страни от района, Сърбия и Черна гора, биха могли " евентуално " да бъдат подготвени да се причислят към Европейски Съюз до 2025 година Също по този начин предлага засилена поддръжка за останалите четирима бъдещи членове от района, който беше обхванат от война и цивилен спорове през 90-те години на предишния век.
Но е ясно, че политиците във всичките шест страни - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия - ще би трябвало да наблегнат на установяването на господство на закона, да спрат корупцията, да уредят двустранни разногласия и да подхващат редица други демократични промени .
" Присъединяването към Европейски Съюз е надалеч повече от механически развой. Това е общоприет избор, учреден на базови полезности, които всяка страна би трябвало да прегърне по-активно, от тяхната външна и районна политика, тъкмо до това, на което децата биват обучавани в учебно заведение ", гласи новата тактика, получена от изданието Politico.
Една анкета на Regional Cooperation Council демонстрира различността на настроенията измежду евентуалните претенденти за еврочленство. В Косово поддръжката е 90%, 6% - нито положително, нито неприятно, а останалите се разделят сред „ не зная “ и отричане на участието. в Албания 81% са „ за “, 14% не знаят дали е добре или зле, 5% считат, че Европейски Съюз не е добра компания, а 1% не знаят какво да кажат. Македония – 54% „ за “, 33 % не знаят дали е за положително или зло, 11% са срещу, 2% не знаят.
Колкото по-нататък се върви по листата на страните претенденти, толкоз по-малко става поддръжката.
В Черна гора 44% желаят да станат член на Европейски Съюз, 29% не могат да преценяват дали това ще е за положителното на страната или не, 22% са срещу, а 6% не знаят или не желаят да кажат мнението си.
Резултатите от анкетата в Босна и Херцеговина демонстрират несигурността и разделянето в страната, която към момента е протекторат . „ За “ еврочленство са към една трета – 31%, тези, които не могат да преценяват са 46%, 18% са срещу, а 4 на 100 нямат или не желаят да изразят мнението си по въпроса. Най-любопитно е ситуацията в Сърбия, посочена от всички европейски служители, като се тръгне от Жан-Клод Юнкер надолу за една от двете водещи кандидатки за еврочленство. Едва 26% желаят да бъдат европейци. 37% не знаят какво би им донесло евентуалното участие. 30% са срещу, а 6% не знаят.
Стратегията има за цел определянето на пътна карта, откакто ръководителят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер през септември предходната година даде сигнал за възобновяване на отвореността за разширение на Европейски Съюз в своето послание за „ Състоянието на съюза “. Преди това Европейски Съюз беше охладнял към приемането на нови членове след реакция в по-старите държави-членки поради засилената имиграция от по-бедните народи, които неотдавна се причислиха към блока.
Юнкер и други водачи на Европейски Съюз демонстрираха нов интерес към Западните Балкани, частично заради терзанията за засиленото въздействие на Русия, Китай и Турция там . Кризата с бежанците през 2015 година, при която стотици хиляди мигранти се насочиха към Западна Европа по Балканския маршрут през Западните Балкани, също по този начин акцентира смисъла на района за стабилността в Европейски Съюз.
" Страните от Западните Балкани имат историческа опция да обвържат твърдо и недвусмислено бъдещето си с Европейския съюз. Те ще би трябвало да работят уверено ", гласи още тактиката на Европейски Съюз.
Като част от новия подтик в тази посока Юнкер би трябвало да посети Западните Балкани за една седмица в края на този месец, като стартира в Скопие на 25 февруари, съобщи посланик от Европейски Съюз, осведомен с проекта.
Освен възобновената акция на Комисията за задълбочаване на връзките с района, България трансформира Западните Балкани в приоритет като сегашен ротационен ръководител на Съвета на Европейски Съюз. София ще бъде хазаин на среща на върха на водачите на Европейски Съюз и Западните Балкани през май .
В неотдавнашно изявление за Politico българският външен министър Екатерина Захариева съобщи, че сходни срещи би трябвало да станат доста по-чести, отбелязвайки, че последната среща на върха сред Европейски Съюз и Западните Балкани в Солун, Гърция, се състоя през 2003 година
" Петнадесетте години са прекалено много ", сподели Захариева, като допуска период от две години сред срещите на върха в бъдеще.
Захариева призна, че слагането на Западните Балкани толкоз високо в дневния ред на Европейски Съюз носи риска, че позицията на блока в района може да пострада, в случай че не се осъществят очакванията на жителите за участие в Европейски Съюз .
На срещата на върха през 2003 година Европейски Съюз предложи " недвусмислена поддръжка " на бъдещите членове от Западните Балкани и им заяви, че тяхното бъдеще е в границите на Европейския съюз. Но 15 години по-късно единствено един от тях - Хърватия - се причисли към блока и наподобява, че ще минат най-малко още седем години, преди може би още двама да станат членове.
„ Разбира се, има такава заплаха “, сподели Захариева. " Ето за какво не би трябвало да сътворяваме упования, които не можем да осъществим ".
Захариева съобщи, че множеството страни от Западните Балкани не са се включили към Европейски Съюз, тъй като блокът се е забъркал в разнообразни изключителни обстановки - като да вземем за пример рецесията в еврозоната и миграционната рецесия - и районните държавни управления не съумяха да подхващат нужните промени.
Новата тактика на Комисията предлага по-голяма поддръжка от страна на Европейски Съюз за района в редица области - от изпращането на консултанти на Европол за повишение на сигурността до вдишване на нови капиталови задължения в области от започващи компании до транспортна инфраструктура . През 2018 година общите вложения на Европейски Съюз в района се планува да възлязат на 1,07 милиарда евро - малко повече от междинното за последните 10 години.
Стратегията, озаглавена " Перспектива за разширение на Европейски Съюз и засилената ангажираност на Европейски Съюз със Западните Балкани ", не стопира да разказва настоящото положение на бъдещите членове на Европейски Съюз, заявявайки, че лостовете на властта във всичките шест страни постоянно са в ръцете на незаконни мрежи и политически кланове.
" Днес страните демонстрират ясни детайли на завладяване на страната, в това число връзки с проведената престъпност и корупцията на всички равнища на държавното управление и администрацията, както и мощно преплитане на обществени и частни ползи ", написа още в документа.
" Никоя страна от Западните Балкани понастоящем не може да се смята за функционираща пазарна стопанска система ", е декларирано също по този начин изрично.
Въпреки че Сърбия и Черна гора бяха избрани за водещи за участие от страна на Комисията, в документа се споделя, че присъединението им към 2025 година е " извънредно амбициозно ". Става ясно, че водачите в Белград в частност ще би трябвало да гълтам някои горчиви хапчета по пътя до Брюксел. Освен това Сърбия ще би трябвало да подписа и приложи правно обвързващо съглашение за нормализиране на връзките с Косово, най-вече етническата албанска територия, оповестена за самостоятелна от Сърбия преди 10 години, преди да може да се причисли към Европейски Съюз.
В програмата също по този начин се споделя, че бъдещите членове би трябвало да показват " цялостна хармонизация " с външната политика на Европейски Съюз - сигнал, който не е прекомерно завоалиран и споделя, че Белград не би могъл да продължи да организира толкоз близки връзки с обичайния съдружник Русия, както сега .
Стратегията обаче съдържа и отчаяние за Косово, което не е прието от пет страни членки на Европейски Съюз и не е съответно упоменато като възможен претендент за участие в Европейски Съюз в документа.
Сърбия и Черна гора, въпреки това, към този момент са почнали договаряния за участие и Комисията съобщи, че е подготвена да предложи присъединителни договаряния за Албания и Македония, в случай че дават отговор на избрани условия. Босна и Херцеговина " би могла " да стане претендент за участие , се споделя в документа.
Комисията също по този начин се надява вероятността за нови идващи да накара актуалните страни членки да реформират метода, по който работят. " Самият Европейски Съюз би трябвало да подсигурява, че ще бъде подготвен институционално да приветства новите страни членки, откакто изпълнят поставените условия ", се споделя в текста, лобирайки за по-широко потребление на гласуването с квалифицирано болшинство в Съвета - вместо да взема единомислещи решения, които дават право на несъгласие на обособените държавни управления.
Активистите на демократичната народна власт на Балканите упрекнаха Европейски Съюз, че е прекомерно мек във връзка с районните водачи, които те дефинират като властнически със подозрителен ангажимент към полезностите на Европейски Съюз .
Новият документ не се занимава с сходни капризи и би могъл да се чете като определянето на закона за политическите водачи, като в това време предизвиква деятелите и жителите да оказват напън върху тях.
Анализ на Флориан Едер и Андрю Грей за Politico, представен от БГНЕС
Етикети:
Предишна Случайна вест Следваща ОЩЕ ОТ Анализи и мнения Преговорите за новото немско държавно управление навлизат във финалната си права Пет вероятни работи за Пучдемон в Брюксел Перу - едно забравено закононарушение Каталуния е в задънена улица - какво следва? Колко дълго Турция може да разчита на Русия в Сирия? Интервю Още Успех като по ноти: Христо Пенчев - един млад бизнесмен в Лондон
Христо Пенчев е от младежите, на които несъмнено се въ...
Иван Димитров, " Музикаутор ": Очертава се цялостен безпорядък в областта на Кметът на Тетевен сезира основния прокурор за продажба на част от Дарин Димитров: Търговище стартира да се трансформира през последните д Рузие Хасанова: " Радиограмофон " е роман за всички, търсещи свобо коментара 0 Коментара Кафене добави коментар добави коментар Име: Всички Мъж Жена Защита: Избери типаж Избери страст Стари аватари Вашият коментар Затвори Коментирай
Екипът на actualno.com ви благодари, че употребявате кирилица за вашите мнения. В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и персонални нападки, или обиди на расова, полова, етническа или верска основа, той ще бъде заличен от модератора на уеб страницата.
Най-стари Най-нови Най- Най- НАЙ-СПОДЕЛЯНИ Литва: Русия разполага за непрекъснато бали...
Литва упрекна Русия, че разполага балистични ракети, които могат да носят нуклеарни бойни глави в своя анклав Калининград на фона на влошав...
В Хасковско още веднъж откриха уран над нормат... Съдът удостовери наложените гаранции от по 2... Македония за митинга в Атина: Искаме прия... При спецакция в Симеоновград иззеха огромно... НАЙ-ЧЕТЕНИ Дневен хороскоп за 6 февруари
Овен Този вторник ще ви подари с, по този начин жадуваното успокоение. Запазете това успокоение най-малко до ранните часове на следобяда. Най-добре...
9-годишно момче умря в курорта Боровец Проф. Димитър Зашев умря след побой в Бо... Известна блогърка опря до Фейсбук, с цел да... Къде е върховенството на правото при Моско... НАЙ-КОМЕНТИРАНИ Категорично съм срещу да има референдум...
Това съобщи някогашният президент Росен Плевнелиев по горещата тематика в последните към този момент три седмици. Плевнелиев повтори тезите си за Истанбул...
Работодателите към този момент не желаят оставката на... Четвърти ден прокуратурата мълчи за инциде... Референдум за Истанбулската спогодба ще с... " Не на мръсния въздух! " желаеха жители... Huawei с нова тактика за нахлуване в С... Шефът на КЕВР: Промените в енергетиката... В аутсорсинг бранша у нас се търсят 20... Екологичен потенциал отстранява рестриктивните мерки за трансгранич... Как ще прекараш Св. Валентин съгласно зоди... Откриват работилници за мартеници Ние, мъртвите от обич Избраха Мъж на годината 2017 Челси взе решение за бъдещето на Конте Рияд Марез отхвърли да тренира преди дерби... Антонио Конте отпусна 3 дни отмора в Че... Александър Донски впечатли, само че не съумя д... Интервю Още Успех като по ноти: Христо Пенчев - един млад бизнесмен в Лондон
Христо Пенчев е от младежите, на които несъмнено се въ...
Иван Димитров, " Музикаутор ": Очертава се цялостен безпорядък в областта на Кметът на Тетевен сезира основния прокурор за продажба на част от Дарин Димитров: Търговище стартира да се трансформира през последните д Рузие Хасанова: " Радиограмофон " е роман за всички, търсещи свобо Нови Най-четени Най-коментирани Брюксел и Западните Балкани: Една сложна обич... 54 0 2CELLOS показаха видеото си към " Cavatina "... 66 0 Слави открехна завесата какво следва след кастинга за политици... 182 1 Падат рестриктивните мерки за трансгранично онлайн извършване на покупки... 172 0
Новата тактика на Европейската комисия за Западните Балкани разкрива вероятността, че две страни от района, Сърбия и Черна гора, биха могли " евентуално " да бъдат подготвени да се причислят към Европейски Съюз до 2025 година Също по този начин предлага засилена поддръжка за останалите четирима бъдещи членове от района, който беше обхванат от война и цивилен спорове през 90-те години на предишния век.
Но е ясно, че политиците във всичките шест страни - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия - ще би трябвало да наблегнат на установяването на господство на закона, да спрат корупцията, да уредят двустранни разногласия и да подхващат редица други демократични промени .
" Присъединяването към Европейски Съюз е надалеч повече от механически развой. Това е общоприет избор, учреден на базови полезности, които всяка страна би трябвало да прегърне по-активно, от тяхната външна и районна политика, тъкмо до това, на което децата биват обучавани в учебно заведение ", гласи новата тактика, получена от изданието Politico.
Една анкета на Regional Cooperation Council демонстрира различността на настроенията измежду евентуалните претенденти за еврочленство. В Косово поддръжката е 90%, 6% - нито положително, нито неприятно, а останалите се разделят сред „ не зная “ и отричане на участието. в Албания 81% са „ за “, 14% не знаят дали е добре или зле, 5% считат, че Европейски Съюз не е добра компания, а 1% не знаят какво да кажат. Македония – 54% „ за “, 33 % не знаят дали е за положително или зло, 11% са срещу, 2% не знаят.
Колкото по-нататък се върви по листата на страните претенденти, толкоз по-малко става поддръжката.
В Черна гора 44% желаят да станат член на Европейски Съюз, 29% не могат да преценяват дали това ще е за положителното на страната или не, 22% са срещу, а 6% не знаят или не желаят да кажат мнението си.
Резултатите от анкетата в Босна и Херцеговина демонстрират несигурността и разделянето в страната, която към момента е протекторат . „ За “ еврочленство са към една трета – 31%, тези, които не могат да преценяват са 46%, 18% са срещу, а 4 на 100 нямат или не желаят да изразят мнението си по въпроса. Най-любопитно е ситуацията в Сърбия, посочена от всички европейски служители, като се тръгне от Жан-Клод Юнкер надолу за една от двете водещи кандидатки за еврочленство. Едва 26% желаят да бъдат европейци. 37% не знаят какво би им донесло евентуалното участие. 30% са срещу, а 6% не знаят.
Стратегията има за цел определянето на пътна карта, откакто ръководителят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер през септември предходната година даде сигнал за възобновяване на отвореността за разширение на Европейски Съюз в своето послание за „ Състоянието на съюза “. Преди това Европейски Съюз беше охладнял към приемането на нови членове след реакция в по-старите държави-членки поради засилената имиграция от по-бедните народи, които неотдавна се причислиха към блока.
Юнкер и други водачи на Европейски Съюз демонстрираха нов интерес към Западните Балкани, частично заради терзанията за засиленото въздействие на Русия, Китай и Турция там . Кризата с бежанците през 2015 година, при която стотици хиляди мигранти се насочиха към Западна Европа по Балканския маршрут през Западните Балкани, също по този начин акцентира смисъла на района за стабилността в Европейски Съюз.
" Страните от Западните Балкани имат историческа опция да обвържат твърдо и недвусмислено бъдещето си с Европейския съюз. Те ще би трябвало да работят уверено ", гласи още тактиката на Европейски Съюз.
Като част от новия подтик в тази посока Юнкер би трябвало да посети Западните Балкани за една седмица в края на този месец, като стартира в Скопие на 25 февруари, съобщи посланик от Европейски Съюз, осведомен с проекта.
Освен възобновената акция на Комисията за задълбочаване на връзките с района, България трансформира Западните Балкани в приоритет като сегашен ротационен ръководител на Съвета на Европейски Съюз. София ще бъде хазаин на среща на върха на водачите на Европейски Съюз и Западните Балкани през май .
В неотдавнашно изявление за Politico българският външен министър Екатерина Захариева съобщи, че сходни срещи би трябвало да станат доста по-чести, отбелязвайки, че последната среща на върха сред Европейски Съюз и Западните Балкани в Солун, Гърция, се състоя през 2003 година
" Петнадесетте години са прекалено много ", сподели Захариева, като допуска период от две години сред срещите на върха в бъдеще.
Захариева призна, че слагането на Западните Балкани толкоз високо в дневния ред на Европейски Съюз носи риска, че позицията на блока в района може да пострада, в случай че не се осъществят очакванията на жителите за участие в Европейски Съюз .
На срещата на върха през 2003 година Европейски Съюз предложи " недвусмислена поддръжка " на бъдещите членове от Западните Балкани и им заяви, че тяхното бъдеще е в границите на Европейския съюз. Но 15 години по-късно единствено един от тях - Хърватия - се причисли към блока и наподобява, че ще минат най-малко още седем години, преди може би още двама да станат членове.
„ Разбира се, има такава заплаха “, сподели Захариева. " Ето за какво не би трябвало да сътворяваме упования, които не можем да осъществим ".
Захариева съобщи, че множеството страни от Западните Балкани не са се включили към Европейски Съюз, тъй като блокът се е забъркал в разнообразни изключителни обстановки - като да вземем за пример рецесията в еврозоната и миграционната рецесия - и районните държавни управления не съумяха да подхващат нужните промени.
Новата тактика на Комисията предлага по-голяма поддръжка от страна на Европейски Съюз за района в редица области - от изпращането на консултанти на Европол за повишение на сигурността до вдишване на нови капиталови задължения в области от започващи компании до транспортна инфраструктура . През 2018 година общите вложения на Европейски Съюз в района се планува да възлязат на 1,07 милиарда евро - малко повече от междинното за последните 10 години.
Стратегията, озаглавена " Перспектива за разширение на Европейски Съюз и засилената ангажираност на Европейски Съюз със Западните Балкани ", не стопира да разказва настоящото положение на бъдещите членове на Европейски Съюз, заявявайки, че лостовете на властта във всичките шест страни постоянно са в ръцете на незаконни мрежи и политически кланове.
" Днес страните демонстрират ясни детайли на завладяване на страната, в това число връзки с проведената престъпност и корупцията на всички равнища на държавното управление и администрацията, както и мощно преплитане на обществени и частни ползи ", написа още в документа.
" Никоя страна от Западните Балкани понастоящем не може да се смята за функционираща пазарна стопанска система ", е декларирано също по този начин изрично.
Въпреки че Сърбия и Черна гора бяха избрани за водещи за участие от страна на Комисията, в документа се споделя, че присъединението им към 2025 година е " извънредно амбициозно ". Става ясно, че водачите в Белград в частност ще би трябвало да гълтам някои горчиви хапчета по пътя до Брюксел. Освен това Сърбия ще би трябвало да подписа и приложи правно обвързващо съглашение за нормализиране на връзките с Косово, най-вече етническата албанска територия, оповестена за самостоятелна от Сърбия преди 10 години, преди да може да се причисли към Европейски Съюз.
В програмата също по този начин се споделя, че бъдещите членове би трябвало да показват " цялостна хармонизация " с външната политика на Европейски Съюз - сигнал, който не е прекомерно завоалиран и споделя, че Белград не би могъл да продължи да организира толкоз близки връзки с обичайния съдружник Русия, както сега .
Стратегията обаче съдържа и отчаяние за Косово, което не е прието от пет страни членки на Европейски Съюз и не е съответно упоменато като възможен претендент за участие в Европейски Съюз в документа.
Сърбия и Черна гора, въпреки това, към този момент са почнали договаряния за участие и Комисията съобщи, че е подготвена да предложи присъединителни договаряния за Албания и Македония, в случай че дават отговор на избрани условия. Босна и Херцеговина " би могла " да стане претендент за участие , се споделя в документа.
Комисията също по този начин се надява вероятността за нови идващи да накара актуалните страни членки да реформират метода, по който работят. " Самият Европейски Съюз би трябвало да подсигурява, че ще бъде подготвен институционално да приветства новите страни членки, откакто изпълнят поставените условия ", се споделя в текста, лобирайки за по-широко потребление на гласуването с квалифицирано болшинство в Съвета - вместо да взема единомислещи решения, които дават право на несъгласие на обособените държавни управления.
Активистите на демократичната народна власт на Балканите упрекнаха Европейски Съюз, че е прекомерно мек във връзка с районните водачи, които те дефинират като властнически със подозрителен ангажимент към полезностите на Европейски Съюз .
Новият документ не се занимава с сходни капризи и би могъл да се чете като определянето на закона за политическите водачи, като в това време предизвиква деятелите и жителите да оказват напън върху тях.
Анализ на Флориан Едер и Андрю Грей за Politico, представен от БГНЕС
Етикети:
Предишна Случайна вест Следваща ОЩЕ ОТ Анализи и мнения Преговорите за новото немско държавно управление навлизат във финалната си права Пет вероятни работи за Пучдемон в Брюксел Перу - едно забравено закононарушение Каталуния е в задънена улица - какво следва? Колко дълго Турция може да разчита на Русия в Сирия? Интервю Още Успех като по ноти: Христо Пенчев - един млад бизнесмен в Лондон
Христо Пенчев е от младежите, на които несъмнено се въ...
Иван Димитров, " Музикаутор ": Очертава се цялостен безпорядък в областта на Кметът на Тетевен сезира основния прокурор за продажба на част от Дарин Димитров: Търговище стартира да се трансформира през последните д Рузие Хасанова: " Радиограмофон " е роман за всички, търсещи свобо коментара 0 Коментара Кафене добави коментар добави коментар Име: Всички Мъж Жена Защита: Избери типаж Избери страст Стари аватари Вашият коментар Затвори Коментирай
Екипът на actualno.com ви благодари, че употребявате кирилица за вашите мнения. В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и персонални нападки, или обиди на расова, полова, етническа или верска основа, той ще бъде заличен от модератора на уеб страницата.
Най-стари Най-нови Най- Най- НАЙ-СПОДЕЛЯНИ Литва: Русия разполага за непрекъснато бали...
Литва упрекна Русия, че разполага балистични ракети, които могат да носят нуклеарни бойни глави в своя анклав Калининград на фона на влошав...
В Хасковско още веднъж откриха уран над нормат... Съдът удостовери наложените гаранции от по 2... Македония за митинга в Атина: Искаме прия... При спецакция в Симеоновград иззеха огромно... НАЙ-ЧЕТЕНИ Дневен хороскоп за 6 февруари
Овен Този вторник ще ви подари с, по този начин жадуваното успокоение. Запазете това успокоение най-малко до ранните часове на следобяда. Най-добре...
9-годишно момче умря в курорта Боровец Проф. Димитър Зашев умря след побой в Бо... Известна блогърка опря до Фейсбук, с цел да... Къде е върховенството на правото при Моско... НАЙ-КОМЕНТИРАНИ Категорично съм срещу да има референдум...
Това съобщи някогашният президент Росен Плевнелиев по горещата тематика в последните към този момент три седмици. Плевнелиев повтори тезите си за Истанбул...
Работодателите към този момент не желаят оставката на... Четвърти ден прокуратурата мълчи за инциде... Референдум за Истанбулската спогодба ще с... " Не на мръсния въздух! " желаеха жители... Huawei с нова тактика за нахлуване в С... Шефът на КЕВР: Промените в енергетиката... В аутсорсинг бранша у нас се търсят 20... Екологичен потенциал отстранява рестриктивните мерки за трансгранич... Как ще прекараш Св. Валентин съгласно зоди... Откриват работилници за мартеници Ние, мъртвите от обич Избраха Мъж на годината 2017 Челси взе решение за бъдещето на Конте Рияд Марез отхвърли да тренира преди дерби... Антонио Конте отпусна 3 дни отмора в Че... Александър Донски впечатли, само че не съумя д... Интервю Още Успех като по ноти: Христо Пенчев - един млад бизнесмен в Лондон
Христо Пенчев е от младежите, на които несъмнено се въ...
Иван Димитров, " Музикаутор ": Очертава се цялостен безпорядък в областта на Кметът на Тетевен сезира основния прокурор за продажба на част от Дарин Димитров: Търговище стартира да се трансформира през последните д Рузие Хасанова: " Радиограмофон " е роман за всички, търсещи свобо Нови Най-четени Най-коментирани Брюксел и Западните Балкани: Една сложна обич... 54 0 2CELLOS показаха видеото си към " Cavatina "... 66 0 Слави открехна завесата какво следва след кастинга за политици... 182 1 Падат рестриктивните мерки за трансгранично онлайн извършване на покупки... 172 0
Източник: actualno.com
КОМЕНТАРИ