„Никакво значение няма колко милиона имаш и каква кола караш,

...
„Никакво значение няма колко милиона имаш и каква кола караш,
Коментари Харесай

Финансист пита какво правим след кризата

„ Никакво значение няма какъв брой милиона имаш и каква кола караш, откакто слизаш от колата и със скъпата си обувка стъпваш в локвата и ти прелива локвата в копринения чорап. Извинявам се, че давам този образец, само че общо взето е показателно за мисленето на хората, които не се интересуват по какъв начин върви една страна ", съобщи в изявление за БНР финансистът Любомир Дацов.

Според него това не значи да противопоставяш небогати на богати, само че това значи да изграждаш една общество и една страна, която да има добра скорост на развиване и тази скорост би трябвало да е за всички. И това е работата и политиката, която би трябвало страната да предлага “, сподели Дацов.

По думите му сегашните ръководещи единствени за целия преход са имали времево близо 10-годишен мандат. „ Така че в тази ситуация не бих споделил, че има извинения за непостигнати резултати. Никой не трябва да има извинения за това, че скоростта на развиване на нещата е релативно мудна в България “, изясни той.

В България към този момент седем месеца никой не е заговорил какво вършим след тази пандемия, по какъв начин преструктурираме стопанската система, по какъв начин преструктурираме самите обществени финанси, уточни някогашният заместник-министър на финансите.

"Говори се или най-малко се оповестяват количествени блага, които всеки естествен човек би трябвало да си направи сметка, че се взимат от нашите налози. Ако не се взимат налозите, се взимат задължения, които по-късно ще бъдат плащани отново от нас. Тази политика несъмнено прави работа изключително в страна, където възприятието, че получаваш нещо доста работи, и от политическа позиция това може би оказва помощ на ръководещите, само че от позиция децата да стоят в България съгласно мен по никакъв начин не оказва помощ “, разяснява Любомир Дацов.

Върви интензивно преструктуриране на международно равнище, което ще продължи в идващите години, посочи той. „ От тази позиция всичко, което би трябвало да се стартира – тези дълго отлагани промени във всички обществени браншове би трябвало да стартират. Парите, които отиват сега, не би трябвало да бъдат изсипвани на кг, а да бъдат ориентирани към преструктуриране на стопанската система. “

Социална политика и помощи, които не са таргетирани, а са отворени с оглед да доближат до всеки, са ниско ефикасни, означи още Дацов. Той се базира и на отчет на Европейската комисия от предходната седмица за успеваемостта на обществените финанси. „ България е една от осемте страни, която не попада в нито една група за добре или приблизително ефикасни финанси. Ние сме или най-зле или в категорията зле – от позиция на това по какъв начин се харчат, по какъв начин доближават до хората и има ли смисъл от тези пари. “

„ България продължава да е на дъното от позиция на успеваемост по главните области, които ни касаят – обучение, опазване на здравето “, сподели Любомир Дацов, съгласно който „ образованието е една от областите, където най-малко малко се имитират промени, въпреки че резултатите не са задоволително приемливи “.

Дацов е безапелационен, че би трябвало да се ускорят и радикализират измененията и промените в образованието и опазването на здравето. „ В опазването на здравето няма да е разкол, в случай че се позаговори за тотална промяна на модела. “

„ В обществената област, в случай че мога да употребявам слоган, системата фактически убива и в случай че се вършат някакви стъпки, тези стъпки са толкоз мудни, че съгласно мен са неприемливи да не престават толкоз дълго време и резултатите да бъдат такива “, уточни финансистът.

Относно анти-COVID ограниченията Любомир Дацов разяснява: „ След март, когато стартира рецесията, от позиция на реакция на подобен вид рецесия някои неща би трябвало да са дали резултат, би трябвало да са балансирали обстановката. В момента почти сметката демонстрира, че сред 600 и 700 милиона са съвкупните ограничения, които са достигнали по схемата 60/40, програмата за стимулиране на бизнеса през Българската банка за развиване, програмата за заемите за дребните и междинни предприятия. Съвкупното влияние за седем месеца е към 600-700 милиона, т.е. имаме помощ в границите на 0.7-0.8% от Брутният вътрешен продукт като влияние. Само че тъй като бюджетът не е траял да харчи обикновено, той е взел повече от нас. Тази помощ, въпреки и целева, се губи в общата политика на бюджета от позиция на стимулиране на стопанската система. “

За тази година данните към този момент демонстрират, че спадът на стопанската система няма да бъде от порядъка на 7-8%, а по-скоро сред 5 и 6%, посочи финансистът. „ Следващата година може би ще бъде спадът към нулата или сред 1 и 2%, и в това време оповестените планове значат сред 5 до 10% номинално повдигане на разнообразни разноски – за пенсии, обществено подкрепяне и други области. “
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР