Най-новият тренд в TikTok ни кара да слушаме кафяв шум.

...
Най-новият тренд в TikTok ни кара да слушаме кафяв шум.
Коментари Харесай

Какво е кафяв шум и как влияе на съня?

Най-новият тренд в TikTok ни кара да слушаме кафяв звук. Според обществената мрежа това има голям брой преимущества, в това число ви оказва помощ да се отпуснете и бързо да заспите надълбоко.

Недостатъчният сън и безсънието са постоянно срещани феномени. Затова не е чудно, че доста хора търсят способи да подобрят съня си.

Кафявият звук, по-известният бял звук и даже розовият звук са образци за звукови оттенъци.

Това са " непрекъснати " шумове с минимални звукови вариации - високи и ниски честоти и изменящи се скорости - в съпоставяне със звуци като музика или някой, който чете на глас.

Това, което отличава кафявия звук от белия или розовия, е височината (или честотата).

Белият звук разказва тон, разпределен отмерено по честоти. Той включва ниски, междинни и високи честоти и звучи като статично радио. Розовият звук има повече нискочестотни и по-малко високочестотни звуци. Той е по-нисък и по-дълбок от белия звук, сходен на непрекъснат дъжд.

Кафявият звук съдържа по-ниски честоти както от белия, по този начин и от розовия звук. Той звучи по-дълбоко, сходно на вилнееща река или плевел прибой.

Някои хора са по-чувствителни към външни дразнители, в сравнение с други. Това включва човешки досег (например прегръдка), мощни миризми, кофеин, ярка светлина или звук. Така че един човек може да намира даден тон за успокоителен или релаксиращ, до момента в който различен го намира за разсейващ и провокиращ.

Няколко теории могат да обяснят за какво някои хора възприемат изгодите от звуковите оттенъци.

Шумът може да ви пренасочи и разсее от несъразмерното преосмисляне или терзание. Някои проучвания демонстрират, че слушането на музика оказва помощ на хората да се провиснал душевен, което може да подкрепи съня. Ако обаче мислите ви са тревожни или мощни, единствено шумът може да не е задоволителен, с цел да разсее натоварения ви разум.

Мозъкът ни продължава да обработва външни звуци, когато спим, и мощният звук може да ни разсъни. Но маскирането, посредством непрекъснат фонов звук, " заглушава " изолирания мощен звук. В спокоен недодялан град една и съща автомобилна тревога или кучешки лай ще звучат доста по-силно и е по-вероятно да ни разсънят, в сравнение с в многолюден градски център.

Класическото кондициониране е метод на учене и може да изясни по какъв начин реагираме на шума по време на сън. Ако шумът е релаксиращ, то съчетаването на шума със съня може да усъвършенства способността на индивида да заспи и да остане задремал. По този метод шумът е заздравен тласък за добър сън. Ако шумът е провокиращ, тогава той ще попречва съня и ще бъде подсилващ тласък за спиране на съня.

Слуховата стимулация не е характерна за розовия, белия или кафявия звук. Тя включва възпроизвеждане на нискочестотни тонове в опит да се " подтикват " избрани стадии на съня (например " бездънен " сън), като по този метод може би се усъвършенства качеството на съня.

Учените не са изследвали съответно въздействието на кафявия звук върху съня. Въпреки това има лимитирани научни данни за въздействието на белия или розовия звук. Някои проучвания демонстрират, че белият и розовият звук ни оказват помощ да заспим по-бързо и усъвършенстват качеството на съня, само че качеството на научните данни е ниско.

Малко изследвания са изследвали директно по какъв начин подобряването на съня благодарение на звук въздейства на дневното въодушевление и действие. В последна сметка това са изгодите, които множеството от нас търсят от положителния нощен сън.

Ако имате непрекъснати усложнения да заспите или да останете заспали, събуждате се прекомерно рано и се чувствате неотпочинали денем, проблемите ви би трябвало да бъдат тествани от медицински експерт. Вашият общопрактикуващ доктор може да сложи диагноза, да даде благоприятни условия за лекуване и да ви насочи за лекуване, в случай че е належащо.

Релаксацията и шумът могат да подобрят съня ви. Въпреки това, с цел да се в профил повода за вашите проблеми със съня, нормално са нужни техники, учредени на доказателства, като когнитивно-поведенческа терапия за бодърствуване, провеждана от подготвен здравен експерт. Тази терапия нормално се организира с психолог, в границите на четири до пет сесии. Тя включва справяне с мислите и държанието, свързани със съня, преглежда аргументите за пораждане на проблеми със съня и методите за тяхното възстановяване.

Подходящото отнасяне на проблемите със съня с учредени на доказателства лекувания и преди те да се трансфорат в продължителен проблем - а не да се доверявате на рекомендациите в TikTok - в последна сметка ще докара до по-добър сън в дълготраен проект.



Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР