НАТО, която след разпадането на СССР и Варшавския договор се

...
НАТО, която след разпадането на СССР и Варшавския договор се
Коментари Харесай

Турско издание: Решенията, взети на всички срещи на върха, ще отбележат 2020-те

НАТО, която след разпадането на Съюз на съветските социалистически републики и Варшавския контракт се оказа в обстановка „ без врагове “, наречена „ мозъчна гибел “, оттук насетне ще има два съответни врага, които, съгласно Юсел Йоздемир в турското издание Еvrensel, ще разрешат на Алианса да се опомни. Резултатите от предишните срещи на върха, както и срещата на Байдън-Путин, в действителност дефинираха задачите на Алианса за идващите 10 години.

Стратегическият документ от 70 страници „ НАТО 2030 “, чието главно заглавие може да бъде преведено като „ Единство в нова ера “ или „ Единство за нова ера “, в действителност дава задоволително хрумвания за империалистическата конкуренция, поляризация, съюзи и разделяния в света през 2020-те.

По документа, който беше финализиран на 3 декември 2020 година, бяха извършени интензивни полемики, продан на отзиви и основани комисии. Дипломатът Такан Илдем представляваше Турция в работата, осъществена от комисията от 10 души под съпредседателството на някогашния немски министър на защитата Томас де Мезиер и американския посланик А. Вес Мичъл.

Тъй като предварителните изследвания са интензивни върху теоретичната рамка, начертана в стратегическия документ и поставените на практика цели, на срещата на върха на НАТО нямаше несъгласни.

Стратегическият документ има характерността да бъде пътната карта за тяхното доближаване против Русия и Китай през идващите 10 години. Поради тази причина обновлението и осмислянето на съюза на Западния фронт е несъмнено като съществена цел.

Например в раздела, озаглавен „ Стратегически старания във времена на неустановеност “ се прави следната оценка: „ НАТО би трябвало непрекъснато да се приспособява към бъдещите несигурности. Светът ще бъде доста друг през идващите 10 години от Студената война на Алианса и десетилетията по-късно. Това ще бъде свят, в който ще се оформи конкуренцията сред великите сили, самоуверените властнически режими с ревизионистки стратегии за външна политика ще разширят своята власт и сфера на въздействие, а съдружниците в НАТО редовно ще се изправят пред провокациите за сигурността и стопанската система. "

Резултатите от срещите на върха на Г-7, НАТО, ЕС-САЩ и срещата на Байдън-Путин демонстрират, че западният фронт съвсем се е заклел да остане дружно през идващите 10 години. В резултат на този метод, който отвори вратата към „ биполярен свят “ през 2020-те години, се схваща, че даже да няма огромна война, то барабаните на войната непрестанно ще ехтят, въоръжението ще продължи да се усилва и от оръжието монополите ще завоюват най-вече. Сега всички империалистически страни имат по-основателни аргументи да вдигнат оръжие!

След разпадането на Съюз на съветските социалистически републики и на Варшавския контракт, НАТО, която попадна във вакуума на „ неприязнеността “ и заради това беше обсъждана като „ мозъчно умряла ”, в този момент има два явни врага, които да подреди: Русия и Китай.

Планът на Съединени американски щати е да продължи да бъде водач на Запада, като накара империалистическата поляризация да стане биполярна. Може да се каже, че на последните срещи на върха, Америка реализира задачата си, като направи някои отстъпки на европейските империалистически страни.

Първата отстъпка е да се откажат от наложените от нея наказания против плана Северен поток-2 (Nordstraem 2), който обезпечава пряк поток на природен газ сред Русия и Германия.

Втората отстъпка беше краят на 17-годишния спор за дотациите за Boeing и Airbus. Митата, наложени по разногласието за Boeing-Airbus, който се разисква в продължение на доста години в Световната комерсиална организация, бяха прекратени за пет години. Но нарасналите мита върху стомана и алуминий, останали от ерата на Тръмп, ще продължат.

Поради тези две отстъпки фронтът на Европейски Съюз е удовлетворен от визитата на Байдън. Появи се ново неспокойствие от обновяване на трансатлантическите връзки.

Западът, който непрекъснато губи своята икономическа мощност против Китай, в този момент възнамерява да поддържа тази надмощие с превъзходството на оръжията и НАТО. В изискванията на Алианса Китай и Русия нямат различен избор, с изключение на да основат „ НАТО на Изток “.

Насочването към Русия и Китай също е проект за координиране на страни като Турция и Унгария, които се пробват да поддържат положителни връзки с Русия и Китай.

С нормализирането на връзките през последните 20 години се видя, че спечелилият не е Западът, а Русия и Китай. Докато Русия развива стопанската система си, до момента в който продължава да продава своите енергийни запаси на Европа без никакви проблеми, развиването на комерсиалните връзки със Запада прави Китай най-големият съперник на Съединени американски щати в икономическо отношение. Освен това се счита за несъмнено, че Китай ще изпревари Съединени американски щати единствено след няколко години.

Въпреки че вратата за разговор беше отворена на срещата Путин-Байдън в Женева, има доста данни, че връзките ще продължат да се втвърдяват.

Не е належащо да бъдете оракул, с цел да кажете, че най-важния пробив ще бъде в Украйна. Украинският президент Зеленски съобщи, че НАТО е подготвена да одобри страната му за член. Предполага се, че западният съюз ще се опита да предприеме стъпки в това отношение, макар възраженията на Русия. Тогава ще бъде разискван и Крим.

В резюме: до момента в който Съединени американски щати укрепват ръката си, като възобновяват Алианса под шапката на НАТО, те връщат света във етапа на напрежение, война и въоръжение. Поради тази причина смисъла на битката на хората против войната и въоръжението в този момент се усили доста повече.

Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ
Източник: actualno.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР