Надявам се, че в следващите дни ще надделее разумът. България

...
Надявам се, че в следващите дни ще надделее разумът. България
Коментари Харесай

Илияна Йотова: България има нужда от много стабилно правителство, дано надделее разумът

Надявам се, че в идващите дни ще надделее разсъдъкът. България сега има потребност от доста устойчиво държавно управление, сподели вицепрезидентът Илияна Йотова в отговор на въпрос дали ще бъде образуван кабинет след предварителните парламентарни избори.

Вицепрезидентът Йотова сподели още, че страната има потребност от устойчиво държавно управление, което би трябвало да продължи линията на служебния кабинет за връщане на държавността, за правда и за правила, за икономическо развиване, за това България да подава своя проект за възобновяване и да успее да го отбрани в Европейска комисия - провокации, които, по думите ѝ, надалеч надвишават партийния нарцисизъм.

Вицепрезидентът още веднъж изрази вяра, че в идващите дни разсъдъкът ще надделее и ще стартират договаряния за тези най-важни цели.

Илияна Йотова е оптимист и добави, че това чакат и българските жители. Ако партиите още веднъж се затворят в себе си и решат да отидат на още едни избори през тази година, няма да бъдат разбрани от българския народ, уточни вицепрезидентът.

Попитана за ниската изборна интензивност на изборите на 11 юли, Йотова сподели, че това би трябвало да е предмет на сериозен разбор от всяка политическа групировка и от обществото. По думите ѝ би трябвало да се прегледа секция по секция, да се види кои са хората, които не са отишли до урните. Тя уточни още, че не има вяра, че машините и ваканцията са спрели хората да отидат да гласоподават и добави,че се задава различен огромен въпрос- дали пък хората не са намерили за кого да гласоподават.

На въпрос за тезата на ГЕРБ, че задачата е да не се сформира държавно управление и да продължи да ръководи служебният кабинет, Илияна Йотова разяснява, че " това остава на господин Борисов - да пуска подправени вести в общественото пространство ". Очевидно, значимото и реалистичното е единствено едно - никой не желае да си има работа с ГЕРБ и да взе участие в последващо държавно управление с тях, а оттова - нататък какво е мнението на някогашния министър-председател, това си остава на първо място значимо за неговите гласоподаватели, уточни Илияна Йотова.

Попитана за концепцията служебният кабинет да стане постоянен, стартирана от ръководителя на обединението " Изправи се! Мутри вън! " Мая Манолова, вицепрезидентът Йотова я дефинира като друго екзотично предложение и съобщи, че всяка политическа групировка, когато е тръгнала към избори, би трябвало да си поеме отговорността и да бъде подготвена да сформира кабинет със своите специалисти и визии. Иначе, дайте да си променим конституцията- да си имаме един длъжностен кабинет и да приключим, разяснява Илияна Йотова.

Вицепрезидентът отговори на журналистически въпроси преди присъединяване си в Международен теоретичен семинар " Да преосмислим средата ни в един пост-ковид свят " в Софийския университет " Св. Климент Охридски ". " Не е задоволителна солидарността посред ни единствено по време на рецесия. Трябва да изградим взаимност и във възобновяване от коронавирус пандемията. Отново най-уязвимите не са във фокуса на вниманието на публичните полемики и политиките. Трябва да осъзнаем личната си отговорност - в случай че не проявим взаимност, в случай че не се погрижим за слабите, безработните, дамите, децата, пандемията ще продължава да лишава от цялото общество. " Това съобщи вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването в Софийския университет " Св.Климент Охридски " на Международния теоретичен семинар " Да преосмислим средата ни в един постковид свят ", оповестяват от прессекретариата на президента.

" Ако няма интернационална отговорност и помощ, всички ще страдат, тъй като вирусът сподели, че не е зависим на " ние " и " те ", на млади и остарели, беднотия или благосъстояние, на свои и непознати, на граници. Не можем да пазим националните си ползи, в случай че не се грижим за тези към нас ", уточни Илияна Йотова.

Вицепрезидентът направи паралел сред метода, по който единствено посредством рестриктивни ограничения Европейски Съюз опита да овладее финансовата и икономическата рецесия от 2008 година, и решението от м.г. за невиждано огромния финансов пакет от 750 милиарда евро за справяне с следствията от пандемията и възобновяване на стопанските системи.

Вицепрезидентът очерта няколко съществени тематики, които да бъдат предмет на следващи полемики - достъпността до обучение, здравна и обществена грижа, отношението глобализация - стопански суверенитет в подтекста на зависимостта от една страна за снабдяването с медицински консумативи, трансформацията в публичните връзки и следствията от дългата изолираност. " Едно е несъмнено - не страхът и апокалиптичните прогнози вземат решение многочислените проблеми ", посочи Илияна Йотова.

Семинарът, който ще продължи до 16 юли, се провежда от Специализирания институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ) в съдействие със СУ " Климент Охридски ", Нов български университет, Техническия университет и френските университети " Париж 1 Пантеон-Сорбона " и " Париж 2 Пантеон-Ассас ".
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР