На границата между Европа и Азия се намира Каспийско море

...
На границата между Европа и Азия се намира Каспийско море
Коментари Харесай

Според икономическите интереси - Каспийско море или езеро?

На границата сред Европа и Азия се намира Каспийско море (вътрешно море.) Изхождайки от наименованието " вътрешно море " се основава усещането, че това е същинско море, само че някои страни го назовават " езеро. " Заради това, че водоемът заема огромна територия то дълго време се е считало за най-голямото езеро в света. Преди няколко години Съединени американски щати сложиха под подозрение определението на Каспийско море за " езеро ". Предложението на Съединени американски щати да се класифицира водоемът, като море поддържаха някои други страни, само че не и Русия. Защо Съединени американски щати упорстват на своето, потвърждавайки, че става въпрос за море, а Русия държи на " езеро "? Това написа в собствен разбор китайското издание Sohu.
Екосистемата на Каспийско море наподобява на морската, то е богато на рибни запаси. До 90-те години на ХХ век на крайбрежията на Каспийско море имаше единствено две страни - Съюз на съветските социалистически републики и Иран. Съветският съюз тогава беше свръхдържава, конкурираща се със Съединени американски щати. Нейната съвкупна национална мощност превъзхождаше Иран, само че сред тях нямаше съществени разногласия за правото на прилагане на водоема. През 1991 година Съюз на съветските социалистически републики се разпадна на 15 суверени страни и в този момент на крайбрежията на Каспийско море има не две, а пет страни.
Русия, Иран, Казахстан, Туркменистан и Азербайджан имат изход на Каспийско море. С времето тези страни направиха софтуерен пробив в сферат нa търсенето и изследването на естествени запаси и откриха в Каспийско море огромни ресурси на петрол. По оценка на специалистите в Каспийско море има над 60 милиарда тона петрол, което е два пъти повече, в сравнение с има " нефтеният крал " Саудитска Арабия. Тези страни като се изключи Русия, се занимават с експорт на петрол от този район и на това се крепи тяхната стопанска система. Най-вече това се отнася до Азербайджан. В началото на развиването на нефтената индустрия той беше основен експортьор на петрол. Но тогава петролът нямаше подобен интернационален статус, както в този момент и не представляваше " виталната артерия на индустрията. " Затова от продажбата на петрол Азербайджан нямаше такава баснословна облага, като в този момент имат Саудитска Арабия и ОАЕ. По-късно, когато добивът на петрол доближи пика на своето развиване Азербайджан към този момент нямаше от ресурса, заради което икономическото развиване на столицата Баку остана на своето равнище от преди 20 години.
Когато в Каспийско море бяха открити нефтени находища, висшите кръгове на Азербайджан бяха изпълнени с вяра да възстановят стопанската система с създаването на находищата. Ако Каспийско море беше езеро, то в сходство с интернационалната процедура, всички пет крайбрежни страни биха имали право на усвояването му. Корабите на други страни биха могли да пускат котва единствено със единодушието на Русия и останалите четири страни. Ако водоемът, по предложение на Съединени американски щати, бъде прието за море, то Русия и другите четири страни могат да претендират за изключителна икономическа зона в 12 морски благи, цялата останала акватория ще бъде приета за интернационалните води и корабите на всички страни в света ще мога гладко да стопират в нея и да добиват петрол.
В реалност Съединени американски щати упорстват Каспийско море да се счита за " море " точно поради нефта, от който желаят да получат част. Същите цели преследва и Русия, която твърди, че Каспийско море е езеро. Русия е най-силната страна в Каспийското крайбрежие с добре развита индустрия. Ако водоемът бъде приет за езеро това ще бъде най-изгодно за Русия. През август 2018 година беше подписана Конвенцията за правовия статут на Каспийско море, в която се споделя, че единствено пет прикаспийски страни имат право да разполагат войските си в дадената акватория и не се позволява наличието на въоръжени сили на други страни.
Азербайджан и другите страни осъзнават значимостта на тези нефтени ресурси, по тази причина не стартират съдействие със Съединени американски щати. Конвенцията прави невероятно потреблението на мощ за вмешателство в делата, свързани с Каспийско море. Сега Русия удържа победа по въпроса, само че Съединени американски щати не са се предали към момента. На техните публични карти и в документи водоемът се назовава " море ". Тази позиция се поддържа и на интернационалната сцена. Остава единствено да се изчака окончателното решение за ориста на Каспийско море.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР