На днешния ден през 1990 г. България става член на

...
На днешния ден през 1990 г. България става член на
Коментари Харесай

През 1990 г. България става член на МВФ и на Световната банка 

На днешния ден през 1990 година България става член на Международния валутен фонд и на Световната банка.

Участието на България в МВФ и Международна банка за възобновяване и развиване е било предмет на разискване в Политбюро още през 1987 година, когато плановата стопанска система се задъхва от продължителен дефицит на средства. Това предложение обаче е отхвърлено главно заради мнението на Българска народна банка, че разкриването на „ най-съкровените секрети “ на страната ще докара до утежняване на кредитния рейтинг на България, която и по този начин към този момент не е в положение да погасява отпуснатите заеми в период.

След измененията през 1989 година България е призната за член на МВФ на 25 септември 1990 година.

Всички съглашения с МВФ, като се изключи шестото, са от вида „ Stand-by “, което значи обязаност на приемане на заема с постигане на избрани стопански параметри, примерно избран размер на бюджетния недостиг.

Според вътрешно споразумение, основният шеф на МВФ е постоянно европеец. От 2019 година Кристалина Георгиева пое този пост от Кристин Лагард.

Световната банка (World Bank) обезпечава подпомагащи заеми на разрастващите се страни за финансови стратегии. Всички решения на интернационалната финансова институция би трябвало да бъдат ръководени от уговорката за съдействие на чуждестарнните вложения, междунродната търговия и подкрепяне на финансовото вложение. Световната банка е е благосъстоятелност на повече от 180 страни членки, чиито визии и ползи са показани в Управителния съвет и основания във Вашингтон Съвет на шефовете. Държавите членки са акционерите, които имат властта да взимат решения в Световната банка.

Световната банка се разграничава от Групата на Световната банка по това, че обгръща единствено две институции:

Международната банка за възобновяване и развиване (МБВР) - International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) и
Международна асоциация за развиване (МАР) – International Development Association (IDA);

до момента в който Групата на Световната банка, с изключение на тези две, включва и още три институции:

Международно финансова корпорация (МФК) – International Finance Corporation (IFC);
Агенция за многостранни капиталови гаранции (АМИГ) – Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA);
Международен център за контролиране на капиталовите разногласия (МЦУИС) – International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID).

Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР