На 21 януари по стар стил и на 8 януари

...
На 21 януари по стар стил и на 8 януари
Коментари Харесай

Бабинден по стар стил - Днес почитаме бабите-акушерки

На 21 януари по остарял жанр и на 8 януари се чества Бабинден, който уважава бабата-акушерка. Известен е и като ден на родилната помощ. На Бабинден се почитат дамите, които едно време са били най-важните в селото – израждали са бебетата.

Оттам идва и изразът бабувам – значи оказване на помощ на родилката, с цел да се роди бебето по допустимо най-щадящия за майката метод.

Празникът се счита за езически, само че все пак е останал в традициите на българския народ по време на Възраждането и се е запазил в променен тип до ден сегашен.

На този ден едно време бебетата и дребните деца се благославяли от бабата-акушерка, която ги поръсвала с вода, мажела ги с мед, а майките ѝ подарявали гевречета.

Младите майки трябвало да отидат в ранни зори при бабата и да я дарят с забрадка. Това се правело, с цел да може да им е леко при идващото раждане, защото по това време всички фамилии били многодетни.

 Баби-акушерки

Бабата-акушерка гребяла с ръце вода от менци, които ѝ били донесени от младите майки, и ги поръсвала с ледена вода от реката, с цел да бъдат многодетни и здрави.

Всички, чиито бебета са изродени от бабата-акушерка, трябвало да донесат вкусни ястия в дома ѝ, с цел да ѝ се отблагодарят. По този метод те засвидетелствали почитание към значимата ѝ роля.

На някои места в България на Бабинден се прави къпане на бабата-акушерка, на което участват единствено дами. Те се обкичват със сушени сухи чушки и танцуват към бабата. Едно време този бит се правил напълно езически и бабата-акушерка се хвърляла в реката, с цел да се изкъпе за здраве.

На този ден е наложително всички млади майки, на които акушерката е бабувала, да ѝ целунат ръка, с цел да бъде тя добра към тях и при идващото им раждане. Традиции в празнуването на Бабинден има в Разлог, където празникът е най-тачен. На 21 януари посетители и поданици на града се накичват с носии, баби и дядовци нарамват бебета и дребни деца и танцуват радостно хора из града.

Поверие, което е останало от това време, само че се съблюдава от доста дами и до през днешния ден, е когато дамата отива да ражда, да не споделя на никого, с цел да не урочаса бебето.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР