На 17 септември в Централното фоайе на Българската академия на

...
На 17 септември в Централното фоайе на Българската академия на
Коментари Харесай

Проф. Михаил Неделчев: Много млади хора се вълнуват от историята на кръга „Мисъл“

На 17 септември в Централното предверие на Българската академия на науките бе открита изложбата „ 130 години от основаването на списание „ Мисъл “. Изложбата е обвързвана с историята на списанието и с нея се означават 110 години от гибелта на Пенчо Славейков, съобщи кореспондент на БГНЕС.

На 14 постерни табла са показани първите издания и най-значителните творби на великата четворка от Кръга „ Мисъл “- доктор Кръстев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов и Петко Тодоров. Изложбата ще бъде налична за гости в границите на 10 дни и с изключение на постерни табла във витрини ще бъдат показани и най-ценните броеве на списание „ Мисъл “.

„ За мен 1907 година е сакрална година. Тя е годината, в която от моя позиция върви историята и оттова нататък се разпростира по-голямата история, тъй че Кръгът „ Мисъл “ е това писателско обединяване, към което аз се връщам непрестанно. “ Това съобщи в изявление за БГНЕС, литературният критик, политик и държавник проф. Михаил Неделчев.

„ През него описвам и останалите истории, от него потеглям най-често, когато мисля за 20-те, 30-те даже и 40-те години, когато се сещам какво се е случило с живота на тези популярни писатели, по какъв начин се е пазела тази памет, по какъв начин се е култивирала паметта за тях- това са все неща, които постоянно са ме заинтригували, добави още проф. Неделчев, който прекарва огромна част от своето творчество пишейки за забележителните персони от Кръга „ Мисъл “

„ Изложбата в Българска академия на науките, обвързвана с историята на списание „ Мисъл “ разсънва у мен възприятието за страхопочитание. Аз почитам пред Кръга „ Мисъл “. Още повече, че съм роден тъкмо против къщата на доктор Кръстев на улица „ Хан Аспарух “, тъй че Кръгът „ Мисъл “ е нещото, с което аз цялостен живот съм живял “, изясни проф. Неделчев и посочи, че още като възпитаник е чел списанието, тъй като то постоянно е участвало в библиотеката на дядото и майката на забележителния книжовен критик. „ Това е даже моята персонална, детска история, тъй като всичко потегля от улица „ Хан Аспарух “ за мен, аз непрекъснато се връщам в тези ранни години, когато Кръгът „ Мисъл “, доктор Кръстев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов и Петко Тодоров, бяха най-важните хора, с които съм живял още от ранно юношество “, сподели с горделивост проф. Неделчев.

Литературният критик изясни, че към момента има доста младежи, които се вълнуват от историята на кръга „ Мисъл “. „ Все още доста младежи, доста от моите възпитаници се вълнуват от трагическите заглавия на Яворов и от орисите на доктор Кръстев, Пенчо Славейков, Пейо Яворов и несъмнено от другите техни съидейници към кръга „ Мисъл “. Дори в цифровата галактика паметта за кръга „ Мисъл “ е непокътната и това, че многото младежи прекарват времето си в цифровото пространство, не значи че за тях не съществува и в действителност паметта за Кръга „ Мисъл “, през днешния ден даже архивите за този незабравим Кръг са цифровизирани. “

Професор Неделчев прикани столичани да прегледат изложбата. „ Моето обръщение към всички столичани е да отидат във фоайето на централната постройка на Българска академия на науките, да прегледат изложбата и по-късно като се върнат у дома, в случай че имат съчинението на Яворов, в случай че имат съчинението на Пенчо Славейков или на доктор Кръстев, да ги разпрострат и да се потопят в тяхното творчество “, прикани професор Неделчев. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР