Много е изписано за вредата от консумирането на зеленчуци с

...
Много е изписано за вредата от консумирането на зеленчуци с
Коментари Харесай

Внимание! Навлизаме в сезона на нитратите

Много е изписано за вредата от консумирането на зеленчуци с нитрати и по какъв начин да ги разпознаваме. Но битката с рисковите съединения не завършва с пазаруването на очевидно свежи зеленчуци от пазара и деликатното им измиване.

Важно е да се знае, че даже и зеленчуците, които сте закупили от сигурен производител, да нямат нитрати, неправилното им предпазване може да ги интоксикира в допълнение с нездравословните субстанции. Съхранението на зеленчуците в найлонови торбички, даже и в ледник, може да послужи като натурален развъдник на голям брой патогенни организми като криптоспоридий, листерия и др.

Преминаването на безвредните за организма на човек нитрати в нитрати е натурален развой. Спарването и съхранението на листни зеленчуци в найлонови пликове може да подейства като катализатор. Но единствено това няма да е задоволително – нужни са и спомагателни условия, като сила и други Правилното сортиране на обичаните за фамилията зеленчуци и още по-важно, вярното им предпазване са от основна роля при битката с нитратите.

 Зелени зеленчуци

Как да сортираме и чистим листните зеленчуци?

Желателно е когато избирате зелените листни зеленчуци да предпочитате по-дребни, тъмнозелени и свежи на външен тип зеленчуци. Не допускайте грешката да ги оставяте да се „ задушават “ в найлонов плик, даже и в ледник. Найлоновите пликове са самобитни епруветки за нитрати.

Изплакването, даже изобилното изплакване с вода няма да докара до цялостното отмиване на патогенните организми и нитратите. Накиснете листните зеленчуци в студено вода най-малко за 30 минути, като на 15 минута промените водата. Нитратите са водноразтворими и естествената водна осмоза ще помогне за извеждането им от листата на зеленчуците.

Най-много нитрати се натрупват в проводящите дула (кочана) на растенията и фотосинтезиращата повърхност (т.е. най-външните листа на растението). Идеалният вид е при приготвянето на ястия или салати, тези „ складове “ на нездравословни азотни съединения да бъдат изцяло премахвани.

 Зеленчуци

Научни проучвания демонстрират, че витамин C има мощен инхибиращ резултат по отношение на нитратните съединения. Комбинирането на рискови листни зеленчуци с цитруси или други зеленчуци, богати на витамин C е вкусна и здравословна концепция за вашата софра.

Как да се предпазите от нитрати?

Дори и да сте спазили всички разказани до тук препоръки, избягвайте потреблението на зеленчуци, престояли повече от половин година във фризера ви. Когато решите да си приготвите зимен ресурс от обичаните си листни зеленчуци, би трябвало да имате поради, че не всички опаковки са подобаващи за съхранението им. Консервирането на зеленчуци би трябвало да става единствено в специфични пликове за вакумиране или заледяване.

Преди да пристъпите към подготовката за разчистване и заледяване на плодовете е добра концепция да се поинтересувате за наличието на нитрати в питейната вода във вашия град Обикновено информация за това може да получите на телефоните на съответните центрове на РИОКОЗ. При потребност заменете водата от чешмата с минерална.

 Пролетна салата

Обилното миене и кисненето на зеленчуците, а и на други рискови артикули, като месо, в действителност оказва помощ за понижаване на количеството на нездравословни субстанции в тях. Ефектът от накисването може да бъде повишен, в случай че по огромните и твърди зеленчуци като картофи или тиквички бъдат нарязани наполовин преди потапянето им във вода.

Най-високо наличие на нитрати се среща в кората на зеленчуците - обелете картофите, тиквичките или краставиците преди консумация. Не единствено при бобовите растения е хубаво да се изхвърли първата вода – хубаво е да изхвърлите и тази от зеленчуците, откакто стане гореща, само че преди шупване.

Не бива да превръщате нитратите във фикс концепция или да търкате с телена четка краставиците до пристъп. Наистина нездравословните им резултати са научно потвърдени, само че е задоволително спазването на обикновена добра хигиена, с цел да можем да се насладим умерено на обичаната зелена салата с яйце за Гергьовден.

Източник: gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР