Как да купуваме риба?
Много постоянно се случва да подценяваме значимата за здравето ни роля, касаеща потреблението на риба и морски блага. Всъщност съвсем всички диетолози считат, че рибата би трябвало да бъде включвана в менюто ни най-малко 2 или 3 пъти седмично.
Дори да сме осведомени с тези обстоятелства обаче, ние също по този начин сме осведомени, че рибата е измежду най-малотрайните артикули и постоянно се замисляме дали закупувайки риба, тя няма да е развалена.
Ето за какво тук ще ви срещнем с главните критерии по отношение на които би трябвало да избирате рибата, която закупувате.
Напълно естествено е най-хубавата риба да е онази, която преди малко сте хванали на въдицата си. В случай, че не сте запалени по риболова, то тогава се пробвайте да си купите риба от някой ваш прочут, който е умел рибар и преди малко е попаднал на " добър улов ". От какъв тъкмо тип риба ще е уловът му няма никакво значение, тъй като най-важното е, че тя ще е прясна.
В допълнение към горепосоченото ще прибавим и обстоятелството, че дивата риба е доста по-полезна от тази, която се предлага по магазините и е част от така наречен аквакултура.
За съпоставяне ще ви напомним за качеството на яйцата от свободно отглеждани кокошки и от тези, снесени от кокошки, затворени в клетка. Същото е и с рибата.
Дивата риба, която свободно живее във водоемите, е с доста по-добро качество от онази, която изкуствено е захранвана с хормони и какво ли още не и се предлага из комерсиалната мрежа.
Да, всички обичаме ципура, лаврак и сьомга, само че защото тези риби не виреят в Черно море, те няма по какъв начин да са напълно пресни. Това не значи, че не би трябвало да ги консумирате, само че най-малко ги закупувайте охладени, а не замразени.
Водещо предписание при закупуването на прясна риба е да следите тя да има червени хриле, бистри очи и при досег по гърба ѝ очевидно да има елементарно заличима хлътналост.
Това важи главно при закупуване от магазините или пазарите за черноморска риба, тъй като вносната риба нормално е охладена, а и постоянно пакетирана.
Т.е. няма по какъв начин да докоснете гърба ѝ, а очите ѝ евентуално няма да са толкоз бистри. Най-важният съвет в този случай е да следите за периода ѝ на валидност, който наложително би трябвало да попада на опаковката.