Миналата година в Китай е регистриран най-малкият брой бракове, откакто

...
Миналата година в Китай е регистриран най-малкият брой бракове, откакто
Коментари Харесай

Ние сме последното поколение: Младите китайци, които не искат брак и деца

Миналата година в Китай е регистриран най-малкият брой бракове, откогато съществуват налични обществени регистри, написа в разбор по тематиката CNN.

Това задълбочава продължаващия съвсем десетилетие спад на бракосъчетанията, който съответствува с намаляването на раждаемостта и провокира опасения на държавното управление за демографска рецесия.

Около 6,83 млн. двойки са сключили брак през 2022 година, съгласно данни, оповестени от Министерството на гражданските въпроси на Китай в петък (9 юни). Това е с към 10,5% по-малко от 7,63-те милиона регистрирани брака през 2021 година и бележи рекордно ниско равнище от 1986 година, когато министерството стартира да разгласява статистически данни, съгласно държавните медии.

В страната се следи резистентен спад на хората, които подписват брак, след пика през 2013 година, когато над 13 милиона двойки си споделят заветното " Да ", отбелязва CNN.

Намаляващият брой на браковете и забележителният спад на ражданията тревожат управляващите в Пекин на фона на експертните прогнози за съществено икономическо влияние от намаляването на работната мощ и застаряването на популацията.

Населението на Китай се свива през 2022 година за първи път от повече от 60 години, като на 1000 души се падат едвам 6,77 раждания - най-ниското равнище от основаването на комунистически Китай през 1949 година

Понастоящем страната е втората по брой на популацията в света със своите 1,4 милиарда души, като изостава от Индия, съгласно Организация на обединените нации.

Китайските управляващи виждат директна връзка сред по-малкия брой бракове и намаляването на раждаемостта в страната, където обществените правила и държавните разпореждания слагат под въпрос основаването на деца от двойки без брак. Властите са подхванали ограничения, с цел да се опитат да извърнат наклонността, която идва на фона на финансовия напън върху младежите в Китай, в това число високата безработица и възходящите разноски за живот.

Мащабните репресии на ръководещата комунистическа партия против частните промишлености - от софтуерната до просветителната, както и контролът по време на пандемията, ускориха тези провокации.

Строгите ограничения на партията против Covid-19 доведоха до ескалация на тлеещото политическо отчаяние измежду някои младежи, вследствие на което се води фразата " Ние сме последното потомство ". Тя изрази безапелационния им отвод да раждат деца в строго следената китайска страна и се трансформира в девиз по време на двумесечната обсада в Шанхай предходната пролет.

Нарастващите благоприятни условия за кариера на дамите също са необятно обсъждани като фактори, които покачват възрастта за подписване на брак и оказват въздействие върху отношението към институцията. Тази смяна е изключително забележима измежду по-младите дами, някои от които са разочаровани от брака поради ролята му в одобряването на неравенството сред половете, считат специалисти.

В отчет за новите статистически данни, оповестен в понеделник (12 юни) в държавния вестник Global Times, се показва, че повишението на брачната възраст, намаляването на броя на младежите в Китай и несъответствието сред половете са фактори, които способстват за спада, като се цитира самостоятелният демограф Хе Яфу.

Усилията на китайските ръководещи да извърнат трендовете към момента не са дали резултат на фона на очертаващите се стопански и обществени проблеми.

Мерките включват облекчение на огромната политика, която в продължение на десетилетия контролираше броя на децата, които могат да имат фамилните двойки, както и опити за намиране на способи за стимулиране на раждането на деца и сключването на брак.

Що се отнася до брака, те варират от всеобщи срещи на сляпо, проведени от Комунистическата младежка лига - младежкия клон на партията до публични лица, които се пробват да понижат цената на " цената на булката " - сумата, плащана на фамилията на бъдещия сътрудник, за която държавното управление допуска, че може да бъде спънка пред брака в селските региони на Китай, където обичаят е по-разпространен.

Миналия месец свързаната с държавното управление Китайска асоциация за фамилно обмисляне удължи периода на пилотната стратегия за 2022 година, която пропагандира " нова идея за брака и раждането на деца ".

Програмата се концентрира върху мотивирането на младежите да подписват брак на " подобаваща възраст " и насърчаването на двойките да споделят отговорностите за развъждането на децата.

От 2021 година насам Китай е въвел наложителен 30-дневен интервал на " изстудяване " за хората, които подават молби за бракоразвод, макар рецензиите, че това може да затрудни дамите да напущат разпаднали се или даже насилствени бракове.

Китай не е единствената страна, която се сблъсква с казуса на намаляващата раждаемост и свиването на популацията. През последните години Япония и Южна Корея също вкараха ограничения за поощряване на раждаемостта - като финансови тласъци, парични ваучери, жилищни дотации и повече помощи за грижи за децата - с стеснен триумф, добавя CNN.

 

 
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР