Продукти с наситени мазнини, от които трябва да се пазиш
Мазнините са главно хранително вещество в продуктите, наред с протеините и въглехидратите. Те имат значително значение за виталното развиване на всички кафези. Участват във значимите за имунната система процеси; в сливането на хормоните, които контролират кръвното; подкрепят кръвосъсирването; поддържат нервната система и други витални функционалности.
Месата, млечните храни и яйцата са главен източник на мазнините в храненето на хората от развитите страни. Плодовете, зеленчуците и зърнените храни са по-бедни на мазнини.
Наситените, ненаситените и трансмазнините съставляват трите типа, на които разделяме всички мазнини. Сред тях наситените мазнини се отличават като едни от нездравословните, тъй като покачват неприятния холестерол в кръвта. Оттам нараства рискът от сърдечни заболявания и даже рак. Затова се обръща внимание на нуждата те да се използват деликатно в дневното хранене.
На естествена температура всяка наситена лой е в твърдо положение, сходно на восък. Продуктите, които имат повишени количества на наситени мазнини, са: свинската мехлем, маслото, пълномасленото мляко, сметаната, всички твърди сирена, алените меса и продуктите от тях, палмовото масло и кокосовото масло.
Тези храни пречат на всяко желание за диетично хранене и по тази причина би трябвало да се ограничи мощно използването им във всекидневието. Начините да се понижи количеството мазнини, е като се купува по-крехко месо и се изрязват тлъстините от него. Процесът на топлинна обработка също е доста значим. Приготвени на скара, варени или печени във фурна, както и задушени на пара, тези артикули стават по-диетични, в сравнение с в случай че са пържени в масло или приготвени със сметана.
Препоръчителното количество наситени мазнини за деня е 20 грама. В никакъв случай наситените мазнини не трябва да бъдат заменяни с трансмазнини, тъй като те са още по-вредни за фигурата и напряко рискови от здравословна позиция.
С най-вече наситени мазнини се отличават 10 постоянно употребявани хранителни продукта
- палмовото и кокосовото масло;
- сушеният кокос за бисквити и сладки;
- маслото;
- тъмният шоколад;
- рибената масло;
- кашкавалът и сиренето;
- ядките и семената;
- модифицираните меса под формата на пастети и колбаси;
- битата сметана;
- претопените скотски мазнини.
Някои от тях съдържат пет пъти повече наситени мазнини от нужната дневна доза. Затова се предлага ограничението им, само че не и цялостното изключване от хранителната диета, защото те съдържат и потребни субстанции като фибри, витамини, минерали, антиоксиданти, омега-3 мастни киселини.