Комисията за финансов надзор се самосезира и възложи проверка на

...
Комисията за финансов надзор се самосезира и възложи проверка на
Коментари Харесай

КФН се самосезира за проверка на Градус

Комисията за финансов контрол се самосезира и разпореди инспекция на активността на общественото сдружение „ Градус” АД по отношение на съблюдаване на използваното особено законодателство от момента на придобиване на статут на обществено сдружение. В случай че в КФН постъпи спомагателна информация, сведения и/или документи, които имат отношение към осъществяваната инспекция, същите ще бъдат оценени, а резултатите от разбора ще бъдат приобщени към инспекцията. Това гласи мнение на финансовия регулатор, оповестено на формалния уебсайт на институцията.

При реализиране на първичното обществено предложение на акции на „ Градус “ АД не са открити нарушавания, като са спазени всички използвани към датата на реализирането му условия на настоящото законодателство, показват от регулатора. Разкритата в проспекта за първично обществено предложение на акции, издавани от „ Градус “ АД, информация е в цялостно сходство с условията на използваната нормативна уредба, като в проспекта са посочени лицата, които носят отговорност за пълнотата и верността на показаните в проспекта данни.

Комисията за финансов контрол (КФН) прави регулярни настоящи инспекции на постъпващата финансово-отчетна информация от страна на всички обществени сдружения, чиито скъпи бумаги са позволени до търговия на контролиран пазар, включително и на „ Градус “ АД. За интервала, през който сдружението е обществено от 2018 година до сегашния миг, не са открити нарушавания на законодателството, което се отнася до активността на обществените сдружения. Извършваната активност от „ Градус “ АД и неговите дъщерни компании до придобиване на обществен статут не предстои на контрол от КФН.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Частните пенсионни фондове приканиха Комисията за финансов н...

От август 2018 година до края на месец април 2021 година общо изтъргуваният размер акции от капитала на сдружението е 10 147 628,00 бр. акции, при най-ниска цена 1,35 лева и най-висока цена 1,85 лева Балансовата стойност на една акция на „ Градус “ АД към 31.03.2021 година е 1,30 лева Цената на една акция на същата компания при затварянето на пазара на 05.05.2021 година е 1,56 лева, а към - 07.05.2021 година - е на равнище от към 1.45 лева, т.е. налице е спад от 6,4 %. Горното не дава учредения за подозрения за съществуването на измами или нередности при продажбата на акции на сдружението на „ Българска фондова борса “ АД.

В интервала, в който „ Градус “ АД е обществено сдружение, в КФН не са постъпвали тъжби или сигнали от лица, вложили в скъпи бумаги на компанията.

Акциите на „ Градус “ АД се търгуват на „ Българска фондова борса “ АД от средата на 2018 година, като в осъществяване на нормативните условия са позволени до търговия на контролирания пазар въз основа на доказан от Комисията за финансов контрол проспект за първично обществено предложение на акции. Проспектът е направен за обществено предложение на емисия акции в размер до 55 555 556 броя елементарни, поименни, безналични, свободно прехвърляеми акции с номинална стойност от 1 лев всяка. Предлагането обгръща до 27 777 778 броя нови акции, препоръчани за записване при нарастването на капитала на „ Градус “ АД (нови акции) и до 27 777 778 броя съществуващи акции (съществуващи акции). В допълнение, мениджърът на предлагането има правото да разпредели в допълнение още до 6 638 888 броя акции (свръх разпределени акции). Предвидено е окончателната емисионна стойност на акциите да бъде избрана при аукцион в ценовия диапазон в най-малък размер 1,80 лева и оптимален размер 2,35 лева за една акция.

При всяко произвеждане за потвърждаване на проспект за обществено предложение на скъпи бумаги КФН се управлява от главните цели на реализирания от нея финансов контрол, а точно:

• осигуряване отбрана на вложителите в скъпи бумаги, в това число посредством основаване на условия за повишение на тяхната осведоменост за финансовия пазар

• създаване на условия за развиването на обективен, открит и ефикасен финансов пазар и

• поддържане на стабилността и публичното доверие в него.

При потвърждаване на проспект за обществено предложение на скъпи бумаги КФН следва да откри сходството му с условията на Закона за общественото предложение на скъпи бумаги (ЗППЦК), подзаконовите актове по използването му и директно използваното европейско законодателство, както и да обезпечи разкриването в проспекта на цялата изискуема информация за взимане на осведомено капиталово решение. В производството за потвърждаване на проспект следва да бъде открито даването на цялостна и вярна информация, която съгласно съответните особености на емитента и скъпите бумаги, които се оферират обществено, е нужна на вложителите за точна оценка на икономическото и финансовото положение, активите и пасивите, финансовите резултати, вероятностите за развиване на емитента, както и на правата, свързани с скъпите бумаги. Обхватът на нужната информация, която следва да бъде оповестена в проспекта, е избран в директно използваното европейско законодателство, като според националното законодателство в процеса на утвърждение на проспекта се включва както инспекцията за съществуването на изискуемата информация, по този начин и преценка по отношение на верността и пълнотата на изложената в проспекта информация.

При прегледа на наличието на проспекта КФН се управлява от горепосочените цели на реализирания от нея финансов контрол, а не от съответните характерности на даден емитент или от спецификите на реализираната от него активност.

Заявлението за потвърждаване проспект за първично обществено предложение на акции, издавани от „ Градус “ АД, е импортирано в КФН през април 2018 година, като на свое съвещание КФН e разгледала импортирания проспект и е взела решение от заявителя да се изиска премахване на установени непълноти и несъответствия в наличието на проспекта в едномесечен период.

КФН е изискала коригирането и допълнението на проспекта с оглед застраховане на оптимално откриване на данните за финансовото положение на емитента и неговата група и обвързваните с активността му опасности за обезпечаване на опция вложителите да разполагат с нужната информация преди да вземат решение дали да влагат в предлаганите скъпи бумаги. С цел даване на опция на евентуалните вложители да вземат осведомено и стимулирано капиталово решение и доколкото минималната емисионна стойност в размер на 1,80 лева, както и оптималната цена на новите акции в размер на 2,35 лева, са по-високи от балансовата стойност на една акция преди нарастването на капитала, КФН е изискала да се показа подробна аргументация на ценовия диапазон за установяване на емисионната стойност на акциите.

В резултат на изисканото от КФН в проспекта е изложена информация, че минималната и оптималната емисионни стойности са избрани въз основа на сложен разбор, включващ финансови индикатори, предстоящо развиване на групата, рискови фактори, световно и районно макроикономическо развиване и други, както и желанието на емитента „ Градус “ АД да реализира диверсифицирана инвеститорска база. Уточнено е, че осъщественият финансов разбор включва общопризнати способи, в това число способ на пазарните множители на компании-аналози, способ на дисконтираните парични потоци, способ на дисконтираните дивиденти. Представена е информация, че при метода на пазарните множители е разпозната група от 15 компании, опериращи в границите на Европа, зараждащите пазари и на световно равнище, които са фокусирани върху главния бизнес на групата, а точно произвеждане на пилешко месо и месни артикули. За тази група са пресметнати индикаторите P/E (цена на акция към облага на акция), EV/EBITDA (стойност на компанията към облага преди лихви, налози и амортизации) и P/B (пазарна капитализация към личния капитал). Посочено е, че медианните стойности на тези индикатори са 10.36 за P/E, 8.20 за EV/EBITDA и 1.77 за P/B. Заявено е, че определянето на минималната емисионна стойност се базира на приблизително претеглената стойност на акция от 1.88 лева, получена по тези три индикатора, като тази цена е в допълнение съобразена с желанието на емитента за реализиране на необятна инвеститорска база. Указано е, че горният период на предлагането е съгласуван с осъществената тройна оценителска експертиза за оценка на непаричната вноска на дъщерните компании в капитала на „ Градус “ АД, според която оптималната оценка на апортните вноски възлиза на 544 млн. лева или 2.46 лева на акция, като още веднъж оптималната емисионна стойност е съобразена с желанието на емитента „ Градус “ АД и пазарните условия.

Пълният текст на мнението на КФН вижте.
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР