Когато Mercedes-Benz обяви през пролетта, че постепенно ще се откаже

...
Когато Mercedes-Benz обяви през пролетта, че постепенно ще се откаже
Коментари Харесай

Краят на ръчните скорости е неизбежен. И има няколко причини за това

Когато Mercedes-Benz разгласи напролет, че последователно ще се откаже от ръчната скоростна кутия, като това ще стане от 2023 година, много водачи се почувстваха облекчени, до момента в който друга - натъжени. Защото до момента в който за мнозина манипулирането на предавките и съединителя е мъчно или най-малко неловко, за някои това е въплъщение на спортното шофиране.

Но колкото и шумна да е полемиката сред последователите на автоматизираната трансмисия и почитателите на колите с „ дръжка “, след появяването на трансмисията с двоен съединител и нейното триумфално разпространяване в компактните коли, механиката се оказа безнадеждно остаряла.

Трансмисията с двоен съединител е автоматизирана ръчна скоростна кутия, която може да сменя предавките доста бързо, сама или посредством натискане на навигационен комутатор непосредствено от кормилото. Тъй като не се нуждае от педал на съединителя, мнозина възприемат робота като автомат, без да навлизат в детайлности.
Фалшиви присъди
Досега се смяташе, че ръчната скоростна кутия е освен по-спортно (от позиция на скоростта на превключване), само че и по-икономично решение за понижаване на разхода на гориво. " Тази преценка обаче към този момент не е годна, автоматизираните трансмисии са настигнали ръчните скоростни кутии във връзка с успеваемостта “, споделя Петер Керкрат от експертната организация KÜS. Особено скоростните кутии с двоен съединител - те превключват по-бързо от всеки играч.

Освен това дните, когато разликата в разхода на гориво беше един или два литра при сравняване на версии с механика и типичен автоматик, към този момент окончателно отминаха. Ето за какво, с изключение на маркетинговото заричане за хипотетична спортност, единствената останала опорна точка за продажба беше цената, споделя още Керкрат.

Това се дължи на обстоятелството, че механичните скоростни кутии са по-малко комплицирани за произвеждане и надлежно по-евтини. Следователно колите с механика приблизително са малко по-евтини. Но с всеобщото произвеждане на скоростни кутии без педал на съединителя и това преимущество изчезва.

Освен това, защото производителите би трябвало да тестват и хомологират всеки обособен вид на модела, което е голям разход, те се пробват да понижат разнообразието в гамата, споделя Брита Сигърс, началник продажби в Mercedes-Benz.
Не единствено пари, само че и място
Чрез цялостното унищожаване на ръчните скоростни кутии производителите икономисват освен пари, само че и място в купето, а това от своя страна е в интерес на клиентите. В основата на централната подпора, където в миналото трябваше да се слагат обемисти скоростни лостове, все по-често се инсталира единствено стилен джойстик, а до него постоянно се слага още една подложка за чаша, поставка за безжично зареждане на смарт телефон или ниша за предпазване на движимости.

Между другото, Мерцедес не е самичък в изказването си. Според отчет в немския вестник Automobilwoche VW също желае да се откаже от ръчната скоростна кутия, като това се чака да се случи през 2024 година.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР