Ключовите европейски правила за изкуствения интелект ще влязат в сила

...
Ключовите европейски правила за изкуствения интелект ще влязат в сила
Коментари Харесай

Европа стана еталон за света с регулацията си на изкуствения интелект

Ключовите европейски правила за изкуствения разсъдък ще влязат в действие идващия месец, оповестява Ройтерс. Това стана допустимо откакто страните членки утвърдиха във вторник политическата договорка, реализирана още през декември 2023 година, определяща евентуален международен пример за технологията, употребена в бизнеса и всекидневието.

Законът за AI на Европейския съюз е по-всеобхватен от лекия метод, подхванат от Съединените щати, за непринудено съблюдаване. Китайският метод пък има за цел да поддържа обществена непоклатимост и държавен надзор.

Окончателното утвърждение на страните членки пристигна два месеца откакто законодателите на Европейски Съюз поддържаха законодателството за изкуствения разсъдък, направено от Европейската комисия през 2021 година

Притесненията по отношение на изкуственият разсъдък, способствуващ за дезинформация, подправени вести и материали, предпазени с авторски права, се ускориха в международен мащаб през последните месеци на фона на възходящата известност на генеративните AI системи, като ChatGPT на OpenAI и Bard на Гугъл.

„ Този незабравим закон, първият по рода си в света, се занимава с световното софтуерно предизвикателство, което също по този начин основава благоприятни условия за нашите общества и стопански системи “, сподели в изказване белгийският министър на цифровизацията Матийо Мишел.

„ Със Закона за AI Европа акцентира смисъла на доверието, прозрачността и отчетността при работа с нови технологии, като в това време подсигурява, че тази бързо изменяща се технология може да процъфтява и да подтиква европейските нововъведения “, споделя той.

Законът за изкуствения разсъдък постанова строги отговорности за бистрота на високорисковите системи с изкуствен интелект. Той лимитира потреблението от страна на държавните управления на биометрично наблюдаване в действително време на публични места до случаи на избрани закононарушения, попречване на терористични офанзиви и търсене на хора, обвинени в най-тежките закононарушения.

Новото законодателство ще има влияние отвън блока от 27 страни, съобщи Патрик ван Ике от адвокатската адвокатска фирма Cooley. „ Законът ще има световен обсег. Компаниите отвън Европейски Съюз, които употребяват данни на клиенти от Европейски Съюз в своите платформи за изкуствен интелект, ще би трябвало да го съблюдават. Други страни и райони евентуално ще употребяват закона за изкуствен интелект като проект, тъкмо както направиха с GDPR, “ прибавя той, имайки поради разпоредбите на Европейски Съюз за дискретност.

Въпреки че новото законодателство ще влезе в действие през 2026 година, възбраните за потребление на изкуствен интелект при обществено оценяване, предсказуем надзор и нецеленасочено заличаване на изображения на лица от интернет или видеонаблюдение ще влязат в действие след шест месеца, откакто новият правилник бъде въведен.

Задълженията за AI модели с общо предопределение ще се ползват след 12 месеца, а разпоредбите за AI системи, вградени в контролирани артикули, след 36 месеца.

Глобите за нарушавания варират от 7,5 милиона евро (8,2 милиона долара) или 1,5% от оборота до 35 милиона евро или 7% от международния оборот според от типа на нарушаванията.

 


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР