Кимионът е древна подправка, идваща от Азия. Днес може да

...
Кимионът е древна подправка, идваща от Азия. Днес може да
Коментари Харесай

Към кои ястия да добавяме кимион

Кимионът е антична фалшификация, идваща от Азия. Днес може да бъде открита из целия свят. Огромни плантации има в Чили, Мароко, Сирия, Индия и други.

В България кимионът е една от подправките, надълбоко залегнала в бита и традициите. Диворастящ кимион се открива най-много в Северна България, до момента в който обработен той се среща в градините из цялата страна.

Една от най-традиционните български подправки се влага в едни от най-любимите ястия. Най-често кимионът се прибавя на месни ястия и по този начин обичаните кебапчета и кюфтета. Всички салами, наденици и суджуци, приготвени вкъщи, също се подправя с кимион.

 Кимион и Подправки

Освен към каймата за кебапчетата и кюфтетата, кимионът се прибавя и към съвсем всички ястия с кайма, като сарми и пълнени чушки. На всяко ядене той придава своя мощен и по този начин характерен мирис.

Кимионът е измежду подправките, най-типични за индийската кухня. Поради това си кореспондира добре точно с останалите подправки, присъщи за нея.

Освен това той е скромен и си кореспондира добре с съвсем всички подправки въобще. Това му свойства го прави съвършена съставна част на редица миксове. Той влиза в състава на кърито, както и екзотичната фалшификация гарам масала.

В кухнята на Близкия Изток кимионът също се употребява, най-често с композиция с типичните за тази кухня синапено семе, заатар, куркума, кориандър и турски пикантен червен пипер.

 Кюфтета с Кимион

Освен в индийската, латиноамериканската и близкоизточната кухня, кимионът се употребява и в мексиканската. Той се прибавя в едно от най-известните ястия там – такосът.

В другите страни кимионът се съчетава с разнообразни подправки, само че както казахме, той кореспондира добре с всички. В латиноамериканската кухня го допълват с чили, канела, риган, асатефида, до момента в който в мексиканската – със сос чили, пикантен червен пипер, чили на прахуляк и други

У нас кимионът се употребява какво в локални, по този начин и в безмесни ястия. Българската традиция го съчетава с магданоз, девесил, черен пипер, чубрица и др.

При прибавянето на кимион в несъмнено ядене, е добре авансово да се запържи в лой. По този метод оптимално ще бъде извлечен неговият богат и кондензиран мирис.

Източник: gotvach.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР