Как се прави кефир?
Кефир е тибетска гъба, която провокира ферментацията в млякото. Тя му придава характерен усет, който се харесва на всички, само че най-вече на почитателите на айрана. Освен това го зарежда с редица изгоди за индивида.
С наименованието кефир се назовава още ферментиралата млечна напитка, произхождаща от населяващите Централна Азия тюркски, монголски и тибетски нации. В последно време ползата към нея е обновен, с помощта на новите проучвания и откритите изгоди.
Тя се получава елементарно - след коагулация на краве, козе или овче мляко благодарение на кефирни зърна или тъй наречените кефирна гъба. В тези кефирени зърна се открива неповторима композиция от дрожди, потребни бактерии, протеини, захари и липиди. Те не се създават току по този начин – кефирените зърна се получават от различен фен на кефира.
В процеса на ферментация в млякото кефирените зърна се уголемяват и саморазмножават. Дори най-малките от тях удвояват размерите си за седмица. На цвят са бели или кремави, в множеството случаи с размера на орех. Най-малките са колкото оризови зрънца. Средно кефирени зърна с размера на орех и без черупката са задоволителни за 200 мл мляко.
За да си извършите кефир, е належащо преди всичко да се сдобиете с кефирени зърна. У нас това е съвсем невероятно, заради което се постанова да ги поръчате по интернет.
Когато се сдобиете с кефирени зърна, ги поставете в буркан, цялостен съвсем догоре с мляко. Затворете буркана, тъй че да не може да влиза въздух. Поставете го на прикрито от директна слънчева светлина място при стайна температура 18-28 градуса.
След 1-2 дни буркана се изважда и наличието му се прецежда през груба и не железна цедилка. И – готово. От тук към този момент може да варирате съотношението кефир-мляко – от 1:15 до 1:5. Всяко съответствие носи друг усет, както и другите типове мляко. За да бъде пълностоен при ферментацията, на кефира му би трябвало известно време, с цел да свикне с околната среда. Напитката е най-добре след няколко дневен престой в хладилника.
При приготвянето на кефир би трябвало да следвате няколко съвета. Използвайте студено прясно мляко, с цел да не повредите гъбата и я мийте единствено със студена вода. Първо сипете млякото, а след това поставяйте гъбата в съда.
Може и да не прецеждате полученият кефир. За задачата извадете гъбата с пластмасова или дървена лъжица и консумирайте по този начин получената примес. Ако гъбата се е разлигавила, измийте я добре със студена вода или я изсушите и реактивирате.
Получената напитка се приема 20 дни, след което следва отмора от 10 дни, след това отново 20 дни. В дребни дози може да се приема и всеки ден. При профилирано лекуване с тибетската гъба не е желателно да се употребява алкохол.