Кърджали е център на високите технологии, влезе в топ 3

...
Кърджали е център на високите технологии, влезе в топ 3
Коментари Харесай

Хасан Азис: Децентрализацията е ключ за развитие на общините

Кърджали е център на високите технологии, влезе в топ 3 на най-желаните туристически дестинации в България Преодоляването на неравенствата сред районите ще стане с вложения в хората Кърджали интензивно взе участие в " Чудесата на България " на " Стандарт " Общините, изключително дребните, не устоят на скъпия ток. На ход е кабинетът Има задоволително причини за даване на общините на 2% налог върху приходите Преди 15 година хората в Кърджали гледаха тютюн, в този момент вършат авточасти за модели на бъдещето Мисията на Движение за права и свободи е да споделя истината НСОРБ остава градивен сътрудник на страната. Новото държавно управление би трябвало да покаже смяна в методите за превъзмогване на рецесиите, споделя доктор инж. Хасан Азис, зам.-председател на Движение за права и свободи, кмет на Кърджали и заместник-председател на УС на НСОРБ
 

- Г-н Азис, получихте премията за повсеместен принос за развиване на Националното съдружие на общините в Република България, присъдена във връзка 25 години НСОРБ. Какъв знак за Вас персонално и за Кърджали е оценката?

- Всяка премия за един кмет е самопризнание за целия екип. Тя е самопризнание също и за жителите на Кърджали.

За 25 години НСОРБ се утвърди като най-голямата неправителствена организация в България, като развъдник за нови политики в локалното самоуправление в нашата страна и градивен сътрудник на изпълнителна и законодателна власт, без значение от политическия им профил. В годините обратно се откроява един неоспорим факт - да си кмет в България е огромно предизвикателство, тъй като работата е обвързвана с превъзмогването на административни и политически компликации.

Общината е най-близо до хората, тя заема основно място в процесите по установяване и ръководство на дневния ред на жителите.

През последните три десетилетия българските общини направиха първокласен преход в своята работа - прекосяване към модерни европейски и демократични правила на ръководство, основани на ЕХМС. Пред българските общини остава предизвикването да осъществят своите политики в изискванията на дефицит на административни и финансови запаси и превъзмогване на към момента високата степен на взаимозависимост от централната власт.   

- За четвърт век какво се промени в локалната власт в България и какви са провокациите пред нея през 2022 година?

- Местната власт се утвърди и продължава да бъде най-стабилната и устойчива конструкция в държавното ръководство и с най-висока степен на доверие от жителите. През последните  години се случиха значими законови промени, които построиха качествена нова законова рамка на локално самоуправление, както и промени в главния закон - Конституцията, с което се дава на общините една относителна  финансова автономия при определянето на локалните налози и такси. Ключов миг в работата на локалните управляващи е признатата през 2006 година Стратегия за децентрализация и Програма за нейното изпълнение; и последващите ги такива.

Местните управляващи в България са дейни участници в интернационалните структури, определящи Европейския образ на локалното самоуправление - Комитет на районите, НАЛАС и други. И също по този начин общините са главен бенефициент на европейските фондове, посредством което се промени качеството на живот.

- С избирането на новото държавно управление с мандата на " Продължаваме промяната " думата на 2022 година е смяна. Какво с връзките сред изпълнителната и локалната власт би трябвало да се промени, с цел да има внезапен скок в развиването на българските общини?

- Редовното държавно управление има всички нужни отговорности и компетенции да извършва държавната политика на всички равнища, в това число и към локалното самоуправление. В този смисъл ние чакаме съответна реакция и политика на постоянното държавно управление за всички въпроси, които са от компетенциите на Централната власт. Настояваме и за гарантиране устойчивостта и независимостта на сферата на пълномощия на локалните управляващи. Нашите оферти не са се трансформирали от предходните кабинети и държим да се включи приемането на Стратегия за децентрализация на държавното ръководство, приемане на пакет от промени в Закона за локалното самоуправление и локалната администрация, както и нов, съвременен Закон за локалните налози и такси, прекратяване на възлагането посредством закони и подзаконови актове на нови отговорности на общините без ресурсно обезпечаване, използване на ефикасни форми на равнопоставен и постоянен разговор сред централната власт и локалните управляващи. Безспорно сме в енергийна рецесия. Общините, изключително дребните, не са в положение да заплащат от 2 до 3 пъти увеличените сметки за ток. Това е първото огромно предизвикателство на новото държавно управление, което би трябвало да покаже смяна в методите за превъзмогване на рецесиите.  

И тук още един път мога да подчертая, че НСОРБ остава правилен сътрудник на страната в общите старания за развиването на страната и за основаването на по-добри условия за живот на жителите.

- Общините в България от години упорстват за финансова децентрализация. При състояние, че и новият районен министър Гроздан Караджов разгласи тематиката измежду целите си, по какъв начин виждате решаването на въпроса в новия бюджет за 2022 година?

- През последните години българските общини работят в условия на концентрация и мощна взаимозависимост от държавната изпълнителна власт, в това число финансова, административна и  политическа. Нашето надълбоко разбиране е, че  децентрализацията е европейският път на развиване на общините в България, само че би трябвало това разбиране да бъде водещо и в централната изпълнителна власт. Постигнатият резултат от осъществяването на Програмата за децентрализация е едвам 39,07%, което демонстрира голямата работа, която ни следва.

Вече има задоволително причини за даването на 2% ДДФЛ на общините за реализиране на по-голяма финансова самостоятелност. По гледище на управлението на НСОРБ започва спрялата работа на Съвета по децентрализация. Приетата стратегия и Стратегията за децентрализация 2016-2025 година би трябвало да отговори на упованията на локалните управляващи. От централизирано-местно ръководство ние би трябвало да догоним междинните европейски стойности на автономия на общините.

- Достатъчно добре ли са показани българските райони и в частност общините в Националния проект за възобновяване?

- Националният проект за възобновяване и резистентност планува вложения и промени, които покриват цялата територия на страната и всички райони, планувани за покриване са на първо място действия и вложения в по-слабо развити райони. Насърчаване на вложения, плановете по Плана и промените плануват потреблението на така наречен интегриран териториален метод, който дава опция на всеки един район или община авансово да дефинира своите цели, потребности и потребности, да ги заложи в съответните проекти за интегрирано развиване на общините /ПИРО/ или в съответните тактики. Прилагането на така наречен метод от долу нагоре ще даде опция на общините и районите да влагат в интервал 2021-2027 в най-необходимите си цели.

- С какви държавни политики съгласно Вас може да се преодолее икономическото неравноправие сред Северна и Южна България?

- На базата на съществуващата аналитична основа да се изравнят диспропорциите сред Северна и Южна България. Съответно да се очертаят най-спешните области, които следва да се развият в Северна България. Да се направи оценка на човешкия капитал и на спецификата на двата региона. Според мен е значимо да се влага в хората. Да се даде опция за занаят и развиване на стопанската система, практическо, а не теоретично поощряване на дребния и междинен бизнес. И не на последно място създаване на обществена среда за подрастващите и младежта. Подобряване на икономическите условия посредством създаване на промишлени зони и прилежаща инфраструктура, просветителни хъбове,   стопански зони на влияние и данъчни преференции.

- Европейският Зелен пакт е новата тактика на Европа за стопански напредък. Предвид обстоятелството, че тя е главен приоритет на Движение за права и свободи, каква реализация има в Кърджали?

- Вече сме в развой на подготовка на планове, свързани със Зелената сила, с различните източници на сила. Започнахме да работим за нулеви от позиция на ползване на сила здания дружно с някои от нашите университети. Целта ни е да използваме даденостите на Кърджали, с цел да работим за икономическата инфраструктура. Да утвърждаваме и разширяваме Кърджали като център на автомобилостроенето и бързоразвиващ се център за високи новаторски технологии.

- Успяхте да привлечете огромни вложители в Кърджали. Има ли интерес от нови компании, кои са те и какви са целите Ви за развиването на града през 2022 година?

- Приоритет на община Кърджали е да подкрепя локалния бизнес и да търси външни вложители. Община Кърджали съумя да подкрепи локалните производители в региона на машиностроенето, селското стопанство, на произвеждане на детайли за минната индустрия. Вече успяхме да притеглим един от огромните европейски вложители за производство  на авточасти, както и първия по рода си вложител с новаторска технология за  Off-Grid и On-Grid генератори за произвеждане на сила. Само в границите на 15 години Кърджали направи голям софтуерен скок в своето развиване - от приблизително развъртян регион със земеделие и тютюнопроизводство до център на автомобилостроенето и високите технологии. Голяма част от хората, които бяха на полето и отглеждаха тютюн в този момент те и новото потомство вземат участие в процеса на произвеждане на авточасти за Волво, Мерцедес, Ауди, Тeсла и за модели, които ще се появят след 5-6 години.

- " Стандарт " към този момент 11 години организира акцията " Чудесата на България " за запазване и разпространение на културно-историческото завещание на страната ни. Акцент за 2022 година ще е новият европейски Баухаус, който дава огромни благоприятни условия на общините за развиване на планове, при които културното и културно-историческото завещание могат да бъдат вградени в новата, интелигентна градска среда. Как Кърджали ще се възползва от тези нови благоприятни условия, които дава Европа?

- Кърджали има своето интензивно присъединяване в самодейността на " Стандарт ". Носители сме на  огромната премия на " Стандарт " с развиването на туристическия артикул " Перперикон " като  продължаваме да развиваме културно-историческия туризъм в общината. За близо 9 млн. лева построяваме неповторим, полуподземен посетителски център, както и възвръщаме няколко значими детайла от археологически комплекс.

С горделивост споделям, че Кърджали е една от трите най-желани туристически дестинации наедно със София и Велико Търново, като по брой гости на археологическия комплекс " Перперикон " сме на трето място в България. Големият въпрос за Кърджали е да развие и развлекателния туризъм, както и потреблението на водните площи за осъществяване на нови туристически продукти; и намиране на нова ниша в био храните.

- След три парламентарни избора и президентски избор през 2021 година като зам.-председател на Движение за права и свободи каква е равносметката Ви за миналата година и какви цели пред Движението бихте обрисувал за 2022 година

- Без подозрение Движението за права и свободи е най-последователната, разпознаваема политическа конструкция в България. Очертаните и дефинирани цели свързани с чистата сила, чистата вода, чистата земя, чистите храни, към този момент са главен детайл в новата философия на ръководство и развиване на Европа. От последните публично - политически събития изведохме възобновяване на демокрацията и държавността в нашата страна. Тези наши цели бяха припознати от всички политически партии и този факт демонстрира визионерството на нашия Почетен ръководител доктор Ахмед Доган и партията ни. Движение за права и свободи залага на  ускорено и догонващо развиване, с цел да достигнем до междинните нива на стопански и обществен напредък в Европа.

- На 4 януари 2022 година се навършиха 32 години от основаването на Движение за права и свободи. Какво ще пожелаете на депесарите?

- Това, което споделих със съпартийците е, че 32 години Движение за права и свободи се води от силата на Демокрацията, че 32 години за Движение за права и свободи са значими толерантността, обединяването и заедността и Движението за права и свободи пази правата на българските жители! Всички знаем каква е задачата на Движение за права и свободи - а тя е да споделя Истината и да гради своята политика върху Конституцията, държавността и жителите!

Живеем в динамично време и ден като този ни прави по-силни, по-обединени и вярващи в демократичните процеси в България.

Проследявайки историческото развиване на България, без подозрение Движение за права и свободи изпъква като фактор за осъществяване на национално виновни политики.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР